Jurnalul lui mihai.b

Creat de mihai.b, Mai 19, 2012, 08:38:10 PM

« precedentul - următorul »

mihai.b

Va salut colegi apicultori! va citesc de ceva vreme dar abia acum mi-am facut curaj (de nevoie) sa va scriu. dar inainte sa ma prezint as dori sa va multumesc pentru toate informatiile si sfaturile atat de pretioase noua incepatorilor.
Ma numesc Brinzaru Mihai, am 30 de ani, locuiesc in comuna Iedera, Judetul Dambovita am terminat facultatea de constructii la Bucuresti si lucrez ca inginer proiectant in Ploiesti. Pasiunea pentru apicultura o am de vreo 3 ani de cand in podul unei magazii am gasit albine din pacate nemelifere (asa a spus un vecin mai experimentat)
Si acum problema (sper sa nu fie)
De 3 saptamani am un stup pe 10 rame la care am apucat sa ma uit decat o data la o saptamana de la cumparare cu vecinul experimentat care mi-a spus ca e bine .Intre timp am cumparat 2 cutii pe 12 rame cu gandul sa transfer albinele in stup nou.Cand am umblat la stup am  scos o rama pentru ca avea o gaura mare in mijloc. Intrebarea mea e : trebuie sa le fac ceva pina ma lasa vremea sa le transfer il lada noua? Mie mi-e frica de 3 chestii sa nu roiasaca, sa nu blocheze cuibul, sau sa le fie foame. cand l-am cumparat era cam pe 7 rame vreo 4-5 cu puiet si regina oua bine. Ce ma sfatuiti? Pot sa umblu la el intre 2 ploi sau daca e  nor rau? eu stiu ca nu prea si nu stiu ce sa fac.
Va multumesc antiipat pentru raspunsuri!

ion patrut

albine nemelifere? sincer na-m auzit asa ceva de schimbat albinele in casa noua o poti face oricand cum ai prins o ora de vreme frumoasa ,de foame nau cum sa moara oricat ar fi culesul de slab,cat despre roit domnu stie ceo fi in cutii daca la ora asta tu ai albinele tot pe 10 rame, cei care folosesc stupi verticali deja au pus al treilea corp iar cei care folosim orizontali pe 20 de rame deja avem stupii plini in concluzie vecinul cel experimentat ori nu are experienta ori nu vrea sa ti-o inpartaseasca si tie

mihai.b

Idea e ca nenea care mi-a facut cutiile m-a amanat cu o saptamana si cand au fost gata cutiile au inceput ploile si seara cand ajungeam eu acasa ploua ai am zis ca daca ploua si e urat sa nu le schimb si tot asa. treaba e ca ce pot sa fac eu acum? la cutiile  noi am totul pregatit inclusiv magaziile dar sunt cu faguri artificiali cum fac sa le dau la construit? sau nu le mai pun magazia dupa ce le mut si astept culesul la tei ? Salcamul s-a trecul in proportie de 80% si albinere au prins maxim 3 zile de cules intens in rest au fost ploi cu scurte reprize de soare si frig
P.S. eu cred ca maine le mut daca ma lasa codul galben.
Multumesc!

ion patrut

daca folosesti verticali poate te ajuta colegii cu sfaturi eu folosesc orizontali spor la treaba

mihai.b

Tocmai ce le-am schimbat casuta sunt cam agitate dar sper sa-si revina. inca nu le-am pus catul pt ca le-am bagat 2 rame cu fagure artificial a treia si a saptea. cuibul era cam blocat decat vreo 3 rame cu puiet capacit si larve . dupa ce construieste ramele astea o sa le pun catul si cred ca pana atunci infloreste si teiul.
Va multumesc pentru sfat domnule ion patrut :thanks:. Sa fiti sanatos. Doamne ajuta!

ion patrut

Citat din: mihai.b din Mai 20, 2012, 11:13:52 AM
Tocmai ce le-am schimbat casuta sunt cam agitate dar sper sa-si revina. inca nu le-am pus catul pt ca le-am bagat 2 rame cu fagure artificial a treia si a saptea. cuibul era cam blocat decat vreo 3 rame cu puiet capacit si larve . dupa ce construieste ramele astea o sa le pun catul si cred ca pana atunci infloreste si teiul.
Va multumesc pentru sfat domnule ion patrut :thanks:. Sa fiti sanatos. Doamne ajuta!
vezi ca se poate sa fii iubit (de albine ) si de fete frumoase

mihai.b

am fact si eu poze cu stupul
cel vechi si cel nou
sper sa se vada si pozele

ion patrut

inceputul e greu dupa aceia e frumos

mihai.b


orbanstefan64

bine ai venit !!!!!
succes !!!!!! :hi: :hi: :hi:

mihai.b

Multumesc domnule Orban  :hi:
ieri si azi slaba activitate abia daca ieseau pentru apa(cred)si putine veneau cu polen este frig in jur de 15 grade

mihai.b

in seara asta am umblat la albine si sunt cam dezanagit(imi fac autocritica) cred ca am gresit undeva
aveam prima rama din stanga ouata cu trantori capaciti, a doua a treia  si a patra, rame exemplare ouate aproape integral cu miere capacita sus cemai aratau belea apoi una goala si dupa care rama bagata  de mine cand am spart cuibul. :sad: sa nu fi trecut matca peste aaceasta rama? era crescuta vreo juma' de milimetru dupa care rame aproape goale cu ceva miere si foarte putina pastura. acum am mutat rama crescuta putin mai spre exteriorul cuibului. sa ii mai fac ceva? a si mia s-a parut cam putina albina fara botci sau urme deci cred ca nu au roit. va rog sa ma indrumati. mai spunea un coleg sunt bocna de teorie dar cand ma uit in stup nu mai stiu nimic :yahoo_cry:
va multumesc!

Karpetrusov

Cuibul nu se sparge decat daca familia este foarte puternica. Daca ai faguri claditi , este mai bine sa-i asezi la margine. Albinele vor decide daca se vor extinde sau nu. Spargerea cuibului se recomanda doar  in cazul ramelor cu faguri artificiali si doar atunci cand este cules foarte bun. Daca ai introdus rama pe timpul acesta ploios si lipsit de cules, albinele nu o vor lua in crestere . Ea va actiona ca o diafragma.  Recomand scoaterea acelei rame si restrangerea cuibului la fagurii ocupati de albine.
A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.