F.Liviu

Creat de F.Liviu, Mai 30, 2011, 07:14:46 PM

« precedentul - următorul »

filip

Pentru luatul roilor din copac e ideala cojnita si un bat cu carlig la capat.
pozitionezi cojnita sub roi apoi cu batul cu carlig scuturi creanga.
Uite o poza cu cojnita usoara.
http://www.nektarking.ro/cosnite.php
Cod: 32508 / Preţ: 7,5 €
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

F.Liviu

Ieri a fost foarte cald. Fundul anti-varoa si-a facut datoria, albinele nu au pierdut timpul cu ventilatul. Cred ca trebuie totusi sa mai pun un palet sub stup pentru o aerisire mai buna.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

F.Liviu

Citat din: filip din Iunie 23, 2011, 05:07:13 PM
Pentru luatul roilor din copac e ideala cojnita si un bat cu carlig la capat.
pozitionezi cojnita sub roi apoi cu batul cu carlig scuturi creanga.
Roiul ala a fost cules si pus intr-un stup pregatit cu tot ce trebuie. La cateva minute era iar in pom. Am repetat si am obtinut acelasi rezultat. Apoi nea Cornel pe principiul strucgurilor acri a spus "da-l dracului ca oricum nu as fi facut treaba cu el"  :lol:
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

filip

nea Cornel ar fi trebuit sa stie ca trebuie pus ram cu puiet in lada.Iar a doua problema cred ca regina nu a fost luata in lada ,din acest motiv a fost imediat iar in pom.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

F.Liviu

Citat din: filip din Iunie 23, 2011, 05:16:00 PM
nea Cornel ar fi trebuit sa stie ca trebuie pus ram cu puiet in lada.Iar a doua problema cred ca regina nu a fost luata in lada ,din acest motiv a fost imediat iar in pom.
Lada a avut puiet, nu incape indoiala. Omul se ocupa de albine de 25 de ani totusi. Inclin sa cred ca totusi regina a ramas in copac.
Culmea e ca nea Cornel mi-a spus ca roii au predilectie pentru acea ramura, an de an o prefera. Si e la mare inaltime.
I-am propus sa o taie ca sa mai reduca din roit  :rotfl::rotfl::rotfl:  =)) =)) =)) =)) =)) =))

Una peste alta eu sunt dispus sa invat si sunt multumit ca am de la cine, atat teoretic (forumuri pe net) cat si practic. Sper ca in cativa ani sa capat experienta astfel incat sa imi pot forma propriul "stil". Marea satisfactie va veni cand voi gusta prima miere din stupul MEU. Abia astept  :yes:

sa fiti fericiti !
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

bucovineanu

Foarte posibil ca la prima scuturare s-a pierdut regina. Daca pe acea creanga s-au prins si anterior alte roiuri, acolo feromonii emanati de regine persista si albinele din acel roi  probabil fara regina, s-au inapoiat acolo, chiar daca nici pe creanga nu era nici o regina.

F.Liviu

Struto-camila mea e acum 1/1 + 1/2 + 1/2 +3/4, am toate tipurile de rame  :roll:
Avem o groaza de rame de construit, asa ca am trecut la o mica stimulare. Au primit "tratament" toti roii formati plus stupul meu. Papica a constat in cap-aceala diluata in apa, nu stiu daca a mai continut si altceva. Oricum, a fost luata in primire imediat, nimeni nu s-a plans.

In padure e un miros intens de tei, am la mai putin de 500m de casa o parcela de 20 de hectare numai cu tei. Sa vedem daca vremea o sa tina cu noi   ^:)^
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

F.Liviu

Ieri am stimulat stupul, azi dimineata am vazut ca totul era consumat, asa ca am mai pus 3 hranitoare. Trebuie sa ii dam bataie la rame, sunt muulte de construit.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

F.Liviu

Un roisor mic de tot s-a cocotat de ieri intr-un salcam, la vreo 5-6m inaltime. Posibil un roi secundar ?!

Am pregatit o cutie veche, curatat/afumat/curatat din nou. Acum arata decent, desi are peste 20 de ani.
Am pescuit roiul din copac in 2 etape, dupa prima mai ramase ceva albina in pom. Dupa a doua etapa a trebuit sa plec din stupina, insa am primit un telefon intr-o ora , toate albinele din pom s-au instalat in cutie  :welcome:

O sa il ajutam gradat cu sirop si rame cu puiet ca sa prinda iarna pregatit. Am planuri mai pentu el la anul ce vine (matca noua, cutie noua, etc).
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

F.Liviu

A mai trecut ceva timp, am mai invatat cateva lucruri, m-am lovit si de secretomania unor apicultori cu experienta , etc.

Una paste alta am obtinut prima miere din primul meu stup  :yes:. Rama din poza nu e din stupul meu, dar m-am bucurat sa pot poza asa ceva. La anul am sa am si eu asemenea exemplare.

Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

pharaonu75

Rama de nota zece! :bravo:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Se pare ca ai citit cartea lui Maximus!
Atentie, insa! Maximus are foarte multa experienta apicola si poate jongla usor cu acel sistem de stupi!
Tu esti incepator si ar trebui sa lucrezi ceva timp pe sistemul de stupi pe care il are mentorul tau, pentru a invata tot ce se poate si a dobandi experienta! Dupa aceea poti sa incerci orice sistem doresti!
Este doar un sfat!

P.S. Ar trebui sa te intalnesti personal cu Orban Stefan! Este un om de nota 2000... multi stiu asta!
Dupa o astfel de intalnire sunt sigur ca iti vei schimba si tu parerea si se vor lamuri toate problemele!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

liviu1965

Nici nu stii ce satisfactie ai cand te duci la stupii tai, facuti de tine, si ai albinutele pe ramela facute tot de tine.

Eu am inceput in primavara asta cu 2 familii. In schimb, din  iarna m-am apucat de stupi si rame. A fost interesant ptr. ca in atelierul meu de prelucrat lemnul ( de fapt o magazie ) ma ciondaneam cu Costica si nevestele lui ( fam.de pauni , peste iarna ii protejez de vant) .Cand lucram la circular asta se urca pe bancul de lucru si tot asa. Am reusit sa-mi fac 5 stupi dadant completi ( inclusiv ramele ).Mi-am cumparat 2  familii de la doua persone diferite prin mai , m-am jurat ca anul acesta nu fac divizare ( intai invat si dupa aia trec la treburi mai periculoase ) dar am fost nevoit sa divizez un stup care avea cam 30 de botci si cu ajutorul celor de pe acest forum am trecut si de acest hop.
Revenind la lemnarie.......  satisfactia vine din propria munca, na ca am ajuns si filozof......
Bafta tizule

F.Liviu

pharaonu75, stiu la ce ma inham. Oricum, nu am sa fiu "de capul meu", are cine sa se uite la ei cu ochi de cunoscator si sa ma corecteze daca o iau pe aratura.
Da, am citit (si) cartea lui Maximus. Sunt inca la inceput insa invat zi de zi cate ceva.

Nu cred ca dracul chiar asa de negru, la urma urmei. Nimeni nu s-a nascut invatat.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

F.Liviu

Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.