Se poate trai exclusiv din apicultura ?

Creat de dragos2006, Iulie 18, 2009, 07:42:08 PM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Eu nu cred că e vorba de nici o "deraiere".
dinupaltinis are dreptate în ce a spus.
E adevărat însă, cuvântul slugă e cam supărător...
PS:
SLÚGĂ, slugi, s. f. I. 1. Persoană angajată pentru a munci în gospodăria sau în mica întreprindere a altuia, fiind plătită în bani sau în natură. (sursa: DEX '09 )
:P

catalin_bee

Deci nu se poate trai exclusiv din apicultura,ziceti voi.ok.sa inteleg ca voi faceti asta doar asa de dragul de a avea o ocupatie?argumentati va rog.eu asta am in plan:sa ma intorc acasa si sa fac apicultura,sa traiesc din asta.de ce nu se poate trai din apicultura?care este problema?pretul mierii,productia mica,costurile?aici,in italia,se poate.in romania de ce nu se poate?astept argumentele voastre si fara jigniri daca se poate.multumesc

Closcutz

Eu zic ca-i destul de greu sa traiesti doar din apicultura in Romania. Sunt mai multe probleme: pretul mierii, problema cu furatul stupilor genereaza costuri mari cu paza( in tari precum Canada sau chiar si Grecia nu se confrunta cu asa ceva). Neonicotinoidele... Rimania este fruntasa la derogari in privinta lor! Problema ca pt a ajunge la o stupina de 250 de familii trebuie sa ai capital serios, eventual sa te zbati sa accesezi vreo masura pndr ( cu aceeasi suma poti deschide un magazin si nu prea mai ai multe necunoscute in fata)! Pe langa toate astea trebuie sa ai experienta in apicultura pt a stapani familiile care din cauza capriciilor vremii pot intra in roit sau te poti trezi cu mortalitate foarte mare din cauza stropirilor chiar si neanuntate pt ca legea e foarte laxa( permisiva) si prost aplicata de cele mai multe ori! Ar mai fi si altele dar in mare consider ca am atins multe din punctele dureroase!

tinumaftei

În România se poate trăi din apicultura dacă se cumulează niste condiții:
1. Știi apicultură.
2. Investești cu cap dar consistent in stupărit (Vatra favorabilă, stupi +125, mijloace de transport stupi și materiale, mijloace tehnice moderne..) Că suma de bani începând de la 30000 de euro.
3. Sa prinzi primii doi ani cu producții cel puțin medii (40-50kg/familie).
Sa le luam pe rand.
1. Se poate spune că cineva știe apicultura după ce ai trecut deja 8-10 ani de practică!!
2. Cu 30.000 de euro poți începe afaceri mai puțin riscante.
3. Trebuie ceva experiență că sa scoții producție medie din primii doi ani.

Closcutz

Pai si sa facem calculele pe productia optimista a dlui Tinu 40kgx 125 familii = 5000 kg x 8lei = 40000 lei daca  se scad taxele, cheltuielile cu carburantul si diversele plati... ramai cu un salariu destul de modest pe luna! Si asta dupa o investitie de zeci de mii de euro!

andrei_georgian

Citat din: catalin_bee din August 23, 2017, 02:04:38 PM
De ce domnule andrei_georgian nu se poate?atunci toti apicultorii de pe acest forum de ce mai fac apicultura?doar din dragostea pentru albine?nu cred
Cum facea un coleg mai sus calculele pt 150 stupi reiesea ca poti trai din apicultura sau cel putin sa iti ramana un salariu decent la sfarsit.mai un pna,mai o masura accesata si se poate.eu nu am zis ca el 150 ci 250. asculta:pt a trai din apicultura ca si in orice alt domeniu trebuie sa muncesti si iar sa muncesti.eu raman la ideea ca sub 250 stupi e pentru amatori,hobby si ce e peste se poate considera apicultura profesionista.
Ti-ai raspuns singur ''conditiile de lucru sunt altele fata de ceea ce este acum in Romania'' + multe altele, acolo statul sprijina apicultura aici statul iti da cu parul in cap..exemple sunt destule.
Spui ca peste 250 stupi este apicultura profesionista, te duci in pastoral sau nu, vine unul langa tine cu stupii si iti da Loca sau mai stiu eu ce...ai pierdut familiile de albine...ce poti face? nu-ti ramane decat sa-ti bati capul de toti peretii  ))/ ca de bagat in seama n-o sa te bage nimeni..
Alergi si muncesti la rapita sau la floarea soarelui (tratate cu neonicotinoide) si te trezesti ca nu prea mai ai albine prin lazi cu ce sa intri in iarna, cine te baga in seama? nimeni iti spun eu...
Poate mai ai si noroc dupa atata munca si faci ceva miere...unde o vinzi? vine procesatorul si iti da un pret de abia iti scoti cheltuielile, salariul ala lunar de unde il mai scoti?
Haideti sa facem un sondaj sa vedem cati din apicultorii de pe acest forum traiesc DOAR din apicultura si cati fac apicultura sau au ramas sa faca apicultura doar din dragostea pentru albine... :sad:
Calculele facute pe hartie intotdeauna ies favorabile dar cum spune un proverb ''socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ'', e normal ca tu sa crezi cu tarie ca se poate trai din apicultura intr-o tara in care lucrurile stau altfel fata de Romania... ))/

Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

oroles

Citat din: Closcutz din August 24, 2017, 06:52:18 AM
Pai si sa facem calculele pe productia optimista a dlui Tinu 40kgx 125 familii = 5000 kg x 8lei = 40000 lei daca  se scad taxele, cheltuielile cu carburantul si diversele plati... ramai cu un salariu destul de modest pe luna! Si asta dupa o investitie de zeci de mii de euro!
andrei_georgian, iti dau dreptate. Oricum discutia asta nu duce la nimic bun. Spune-ne mai degraba cu merge masina de grosime Gude! Am vazut filmuletul pus de tine si mi-a placut, desi mi se pare insuficient ca sa ma convinga sa o achizitionez. Zi-ne mai multe!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

yulian

Se poate trai din apicultura, dar in general apicultorii din RO nu sunt profesionisti si traiesc in "plasa de siguranta" prin faptul ca sunt angajate. In momentul in care castigi bine salarial, nu iti vine sa te lasi exclusiv pe apicultura...de aceea, e bun uneori sutul in fund ca sa poti face pasul in fata.
Cand ai 250 familii - cum a spus catalin_bee - nu traiesti doar din miere...cu 8 lei/kg, media probabil ajunge pe la 15 lei si iti faci o piata de desfacere mai larga...propolis, polen, ceara, capaceala, roiuri, matci. Oricum, cu cat ai mai mare vechimea in bransa, esti mai convins ca se poate trai exclusiv din apicultura - sau cel putin la mine, dar momentan plasa de siguranta este ancorata bine  :P
Spor!  :hi:

andrei_georgian

Citat din: oroles din August 24, 2017, 11:52:18 AM
Citat din: Closcutz din August 24, 2017, 06:52:18 AM
Pai si sa facem calculele pe productia optimista a dlui Tinu 40kgx 125 familii = 5000 kg x 8lei = 40000 lei daca  se scad taxele, cheltuielile cu carburantul si diversele plati... ramai cu un salariu destul de modest pe luna! Si asta dupa o investitie de zeci de mii de euro!
andrei_georgian, iti dau dreptate. Oricum discutia asta nu duce la nimic bun. Spune-ne mai degraba cu merge masina de grosime Gude! Am vazut filmuletul pus de tine si mi-a placut, desi mi se pare insuficient ca sa ma convinga sa o achizitionez. Zi-ne mai multe!
:hi: este foarte ok, ca sa faci stupi si ce mai vrei pentru tine este numai buna, daca vrei sa lucrezi in regim industrial ai nevoie de altceva :rotfl: latime rindeluire de 317 mm, trage foarte bine, n-am schimbat nimic pana acum la ea, doar un rand de cutite
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

catalin_bee

Este adevarat ca acestea sunt preturile?8lei/kg en-gross?nu se poate asa ceva!!!e strigator la cer!!hai sa va spun:patronul meu asa cum am spus are 700 stupi de la care scoate o medie de 60kg per familie,deci,42tone de miere produs final ambalat la butoaie de 300kg.anul acesta a vandut mierea cu 5,3 euro/kg en-gross.comerciantul a venit a vazut marfa,s-au luat monstre si trimise la analize care au fost ok.au venit doua tir-uri si s-au incarcat si au plecat.plata nu este cu banii jos ci se face la 30,60,90 si 120zile,in transe,deci nu toti odata.vorbim.aici de o caruta de bani,aprox 230k euro.

catalin_bee

Am vizionat un video in care un nene achizitiona miere cu 8,9 si 10 lei si o vindea in italia la o mare firma care achizitiona anual 10000tone de miere.pai daca pretul mierii aici in italia e de peste 4 euro,en-gross, si el o cumpara la 2,5 € deci profit de 1,5€/kg sa nu-i rupi capul acelui r_h_t de comerciant?si culmea e ca avea si el albine.deci oamenii calca si peste cadavre pentru un amarat de ban.pacat de tara noastra ca este atat de frumoasa dar este locuita de oameni de nimic.imi pare atat de rau

andrei_georgian

Citat din: catalin_bee din August 24, 2017, 02:28:41 PM
Am vizionat un video in care un nene achizitiona miere cu 8,9 si 10 lei si o vindea in italia la o mare firma care achizitiona anual 10000tone de miere.pai daca pretul mierii aici in italia e de peste 4 euro,en-gross, si el o cumpara la 2,5 € deci profit de 1,5€/kg sa nu-i rupi capul acelui r_h_t de comerciant?si culmea e ca avea si el albine.deci oamenii calca si peste cadavre pentru un amarat de ban.pacat de tara noastra ca este atat de frumoasa dar este locuita de oameni de nimic.imi pare atat de rau
Deci ce iti ziceam? te convingi singur cum stau lucrurile cu apicultura in Romania...la o medie de 60 kg/ familie inseamna sa ai culesuri pe cand la noi de unde..? rapita si floarea soarelui iti depopuleaza familiile, masive de TEI, SALCAM abia mai gasesti si pe alea este batalie...cum sa mearga apicultura la noi cand aia de SUS de 28 ani dorm cu capul pe birouri si tot dorm in continuare...macar de nu s-ar mai trezi deloc  ))/
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

tinumaftei

Citat din: andrei_georgian din August 24, 2017, 02:47:12 PM
Citat din: catalin_bee din August 24, 2017, 02:28:41 PM
Am vizionat un video in care un nene achizitiona miere cu 8,9 si 10 lei si o vindea in italia la o mare firma care achizitiona anual 10000tone de miere.pai daca pretul mierii aici in italia e de peste 4 euro,en-gross, si el o cumpara la 2,5 € deci profit de 1,5€/kg sa nu-i rupi capul acelui r_h_t de comerciant?si culmea e ca avea si el albine.deci oamenii calca si peste cadavre pentru un amarat de ban.pacat de tara noastra ca este atat de frumoasa dar este locuita de oameni de nimic.imi pare atat de rau
Deci ce iti ziceam? te convingi singur cum stau lucrurile cu apicultura in Romania...la o medie de 60 kg/ familie inseamna sa ai culesuri pe cand la noi de unde..? rapita si floarea soarelui iti depopuleaza familiile, masive de TEI, SALCAM abia mai gasesti si pe alea este batalie...cum sa mearga apicultura la noi cand aia de SUS de 28 ani dorm cu capul pe birouri si tot dorm in continuare...macar de nu s-ar mai trezi deloc  ))/
Și la noi sunt apicultori care fac peste 60 unii chiar mult peste. Pentruru ca să te apropii de rezultatele acestea trebuie o altă mentalitate. Dacă te vaiti că vine nu știu cine lângă tine și îți dă loca, că ministerul nu face nimic, că se folosesc NNI, nu treci nici de medie. Cei care fac treabă o fac in aceleași condiții!!!!

oroles

Citat din: andrei_georgian din August 24, 2017, 12:59:37 PM

:hi: este foarte ok, ca sa faci stupi si ce mai vrei pentru tine este numai buna, daca vrei sa lucrezi in regim industrial ai nevoie de altceva :rotfl: latime rindeluire de 317 mm, trage foarte bine, n-am schimbat nimic pana acum la ea, doar un rand de cutite
Multumesc de raspuns!
Cred ca il voi cumpara.
Mai mult de 20 -30 de stupi pe an nu cred ca fac. Vreo 50 in urmatorii 3-5 ani.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

yulian

Citat din: andrei_georgian din August 24, 2017, 02:47:12 PM
...la o medie de 60 kg/ familie inseamna sa ai culesuri pe cand la noi de unde..? rapita si floarea soarelui iti depopuleaza familiile, masive de TEI, SALCAM abia mai gasesti si pe alea este batalie...

Povesti de la cei care nu sunt profesionisti. Eu la un nivel de hobby, apicultor de 6 ani, cu stupii la distanta fac minim 35kg/an - anul asta 46kg. Cum sa nu se poata mai mult cand faci doar lucrul asta?? Cauti locuri cand esti profi, mergi cu familii puternice...nu te vaiti!
Spor!