Se poate trai exclusiv din apicultura ?

Creat de dragos2006, Iulie 18, 2009, 07:42:08 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Da, dar sa fi intelept ca albina si sa faci rezerve sa poti trece iarna sau anii grei ca acest 2014. Iar acest lucru il poti face cand ai atins un grad bun de cunostinte si sa ai un inventar apicol complet, fara necesitatea de investitii majore. Daca nu ai mijloace de transport proprii sa poti pleca cand da cantarul pe minus, daca nu faci pastoral, nu ai nici o sansa.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dodo79

In ce ma priveste,eu vad apicultura ca un hobby,o pasiune frumoasa si nu un mod de a trai.toti se plang de acest an neprielnic ptr miere.majoritatea spun ca sunt in pierdere.dar nu am auzit sa spuna cati roi au facut anul acesta,cu cat vor fi mai puternici la anul.sau daca ar vinde acesti roi isi mai acopera din cheltuieli.cunosc persoane care doar asta fac.au 100 de stupi. 8Nmultesc si vand.bineinteles au si baza melifera buna.
ptr mine orice zi de lucru in stupina e un castig,un mod de a ma relaxa si de a uita ptr cateva ore de viata grea pe care o ducem.
Sint ani in care mai trebuie sa si pierdem,asta ca sa revenim cu picioarele pe pamant,sa nu uitam ca trebuie sa te intinzi doar cat te tine plapuma.
Le doresc succes celora care vor sa traiasca de pe urma albinelor,atata timp cat nu se indeparteaza de calitate.

yulian

Bine punctat Dodo. Eu chiar ma bucur ca sunt la nivelul de amator pentru ca sunt cu sufletul curat, iar multi dintre cei care au ajuns sus...au mainile manjite cu miere...lucru care s-a intamplat/se intampla in mai toate domeniile. Ce e sigur, in apicultura nu te poti baza in niciun caz doar pe productia de miere...trebuie sa te dezvolti...multilateral.  :D

dodo79

Citat din: dragos2006 din Decembrie 08, 2009, 05:46:09 PM
Intr-un timp eram foarte entuziasmat sa impartasesc din experienta mea si altora dar de cand am observat ca postarile mele sunt interpreta tendentios de unii am ajuns la concluzia ca este mai bine sa tac in anumite privinte.
   Informatiile pe care mi le ceri ti le pot oferi in privat , public nu voi mai discuta despre afacera mea dezvoltata in apicultura .
  Am ajuns la concluzia ca pe net facerea de bine e ....
deci este totusi o afacere ptr unii

dodo79

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 08, 2012, 07:40:03 PM
pentru a trai dintr-o afacere , inclusiv din apicultura ,  trebuie sa ai o cifra de afacere de peste 500000 euro pe an , sub aceasta suma e doar o mica gainarie ....
am inceput sa citesc acest topic dupa ce am postat anterior.lipsesc cateva postari dar e ok.pana la pagina 8 domnu initiator de topic sa contrazis de vreo n ori.
de la o cifra de afacere propusa cu 30000 €  sa ajuns la o suma pecare o vedeti mai sus.cei care doriti sa faceti o afacere din apicultura,se pot documenta la inceputul topicului.eu sunt curios daca a ajuns Dragos sa multiplice cei 30 mii de €  in 90 mii doar din afacerea expusa

mmacreanu

tipic romanesc :))

sa afirmi ca tb sa ai peste 500 000 euro cifra afaceri pe an pentru a trai din apicultura, mi se pare o afirmatie aruncata pt deruta. Poate anumite persoane (in speta toti care realizeaza si spagi pe langa salariu) ... a trai inseamna excursii pe la Dubai + shopping dar sunt persoane care cu munca in apicultura ar castiga bine fata de ce fac acum, doar trebuie sa stii ce sa faci in apicultura pentr ca albina nu se creste precum gaina.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

mape 48-petru manea

Dorinta si putinta nu este acelas lucru---o singura persoana poate trai din apicultura chiar si in stationar---o familie mai greu dar nu imposibil---conditii: -o zona melifera buna sau pastoral
                                        - cunostiinte temeinice de rentabilizare a stupinei
                                        - MUNCA MULTA   :bzz: :hi:

cocobeny

Citat din: mape 48-petru manea din Septembrie 15, 2014, 07:25:05 PM
Dorinta si putinta nu este acelas lucru---o singura persoana poate trai din apicultura chiar si in stationar---o familie mai greu dar nu imposibil---conditii: -o zona melifera buna sau pastoral
                                        - cunostiinte temeinice de rentabilizare a stupinei
                                        - MUNCA MULTA   :bzz: :hi:


     AI PERFECTA DREPTATE !   :bravo:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

dan sebastian

Daca iei in calcul ca in orice familie doar 2 produc si copii consuma, in functie de nivelul de trai pe care vrei sa-l ai daca produci venit net de 2000 ron pe luna, in provincie poti trai bine. Consider ca e realizabil daca ai macar 50 fam. de productie si faci pastoral. Fara pastoral doar daca ai zona deosebita poti face asta.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

yulian

Eu zic ca din 50 familii e destul de greu sa produci 2000 lei net/luna din apicultura...nu imposibil, dar greu....mai ales pana iti dai drumul la mana...si la buzunar  :D

dan sebastian

familii de productie. din cele care produc si pt tine, nu doar pt ele.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

yulian

#191
Apoi normal ca 50 familii de productie, nu 50 intr-o ladoaie ursu  :D. Sunt atatea costuri intr-un pastoral, iar anii nu sunt toti....miere. Totul e sa te tii cu dintii de munca.

PACO

Depinde ce se intelege prin " a trai din apicultura", daca vrei subzistenta poate ca vei supravietui.
Pe un alt topic cineva isi facea si casa cu 10 mii de euro ( poate din chirpici) dar si asa , tinand cont numai cat costa  utilitatile  si ternenul, nu prea ai cum sa ti faci casa.
  Revenind, in conditiile si la costurile si riscurile pe care le impune apicultura, sub 150 de stupi de productie nu ai cum sa traiesti  din apicultura si asta in conditiile in care ai ceva investitii facute.

Alutus

In cadrul unor postari anterioare, am prezentat cauzele care nu permit dezvoltarea in Romania, a unei asemenea afaceri. Apicultura ramane un vis frumos, o himera, o vraja care poate fi fatala unuia prea exaltat. Toti am trecut prin aceasta faza . Realitatea este insa foarte dura. Apicultura poate fi doar un adjuvant in economia unei familii. Eu nu cred nici macar in exceptii. Anul acesta a confirmat din plin statutul iluzoriu al  acestei indeletniciri. Pentru a nu se rata, tinerii ar trebui sa se adapteze duritatii acestei lumi, sa reduca nivelul aspiratiilor, in favoarea unui viitor mai prozaic, dar mai sigur.
Sa nu uiti Darie!

yulian

Citat din: Alutus din Septembrie 17, 2014, 10:11:41 AM
Apicultura ramane un vis frumos, o himera, o vraja care poate fi fatala unuia prea exaltat.
Am avut si eu unu' anul asta...32 familii cumparate in primavara. Rezultatul? Vreo 200 kg in total din rapita si salcam. De acolo ne-am despartit dar am aflat intre timp ca s-a angajat. Daca ai sti ce visea avea la inceput....  :nono: