se cauta VENIN

Creat de soripan, Ianuarie 21, 2010, 09:24:29 PM

« precedentul - următorul »

buse petre

pe vremea lui raposatul kg de venin de albine costa 1 milion de lei ceusisti
un aparat de recoltat veninul la ACA era 5000 lei desi pretul de fabricatie nu depasea  200 lei
intr-o revista Tehnium de prin anii 80 si ceva era o imbunatatire fundamentala a celei existente. aveai ceas pe ea ti faceai programarea la ce ora sa-ti plece etc
dupa revolutie pana la primul razboi din Irak era o piata foarte dezvoltata de vanzare a veninului de albine. se pare ca acest venin il folosea Sadam pentru nu stiu ce arme biologice, asta mi-a spus-o cineva care a venit si i-am confectionat 3 aparate modificate. dupa primul razboi din golf a picat si piata veninului de albine. prin marirea puteri transformatoarelor de impulsuri din aparatul original se putea folosi la 30 stupi, cu rama bagata in dreptul urdinisului. la razuirea cu lama dupa geamul de sticla a veninului singurul efect era stranutatul serios. de la cei 30 stupi  se recolta cam 1 gram de venin, dar il bagam de mai multe ori circa 5 -6 ori, astfel nu avea rost si scoteam cam 5 grame. eu am vandut atunci cam 50 g venin cu 30 marci gramul, la un salariu de 100 marci pe luna, dar un prieten car a tinut la pret a luat plasa cu vreo jumate de kg de venin de la unul din Calimanesti, presedinte de cerc apicol, care si-a folosit banii in scop personal de imbogatire. prietenul meu mai are un asemenea aparat(imbunatatit), iar la nivelul actual de tehnica se poate construi mult mai usor. ceea ce ma intereseaza spunetim si mie ce pret se vehiculeaza actualmente pe gramul de venin
multumesc.
pentru detalii raspuns pe privat sau petrebuse@yahoo. com
o zi buna tuturor!

apicraiova

Piata  vanzarii veninului nu exista in Romania !!!
Poate peste 15 ani o sa ne bage "ceva mai multe" firme in seama pe noi cei ce desfacem produse apicole si poate vom fi si platiti la momentul respectiv direct proportional cu munca prestata.
:bzz:

apicraiova

sperante...
piata aproape inexistenta...
remuneratie falsa...
asta caracterizeaza domeniul apiculturii in tara asta... :bzz:

sorin_stefan

Exista piata de venin in Romania. Se vinde undeva intre 120-150 Roni/gram. M-am documentat destul de bine inainte de a achizitiona colectorul de venin. Venin sa avem !

RazvanTi

pai... spune-ne si noua cine da banii aia?
CONCRET...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Necsoi Vasile

Cumpăr venin de albine.
Tel 0799150949
email [email protected]

dan sebastian

Au trecut deja  9 ani.
Presupun că secretul colectării încă exista.
Ii rog pe cei care produc în continuare sa împărtășească metoda macar copiilor lor.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

mirea-daniell

Se pare ca asa suntem noi ca natie. Ne aprindem repede, discutam multe si nevrute, le stim pe toate, facem pe interesantii  iar cand sa trecem la fapte, oricare ar fi ele....facem pe mutii.