Stupi în Grecia

Creat de MirceaCalin, Septembrie 03, 2019, 07:44:20 PM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Am văzut câţiva stupi în Grecia, la cules de mană.

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MirceaCalin

Ultima poză care lipsea ieri din "şir"
Am ridicat doar capacul unuia...
Dar la cât de mulţi stupi am văzut pe diverse locaţii (păduri de conifere şi de stejari) puţin probabil să se fure.
Însă am să mă mai interesez !

stefan1

  In ce zona ai filmat stupina? Dupa aspectul podisorului pare a fi rasa Apis cercopia, raspandita mai mult in sud-estul Greciei. Alea propolizeaza mult, chiar la urdinise si intre rame, facand dificile controalele. Altfel sunt albine blande si harnice.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MirceaCalin

Pe insula Evia, în nord.
Ghinionul cumnatului meu a fost că pe el l-a înţepat una, înainte cu vreo 20m de stupi.
 :rolling_on_the_floor:

stefan1

 Da, da, ar trebui sa fie Apis cercopia. De fapt Grecia are 3 rase principale de albine:
- Apis cercopia, cea mai raspandita
- Apis macedonica in nordul greciei dar si in Macedonia, Bulgaria, Romania, Moldova. Aceasta dupa Rutner. Bulgarii insa au numit-o Apis rodopica iar romanii Apis carpatica. Oricum Macedonica este apropiata genetic de carnica iar cercopia de ligustica (dar nu asa galbena).
- Apis adami (nu cu doi de 'i' cum  des se scrie). E albina din Creta, 'botezata' asa de Rutner in cinstea Fratelui Adam (Karl Kehrle), creatorul hibridului Buckfast, care a folosit si albine din Creta in incrucisarile lui.
 Ar mai fi Apis cyprica, din Cipru, o albina galbena (ca si Apis adami) dar tare agresiva si care reactioneaza invers la fum, adica afumarea le inerveaza.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

Citat din: stefan1 din Septembrie 04, 2019, 06:29:51 AMOare acolo se fura stupi?

In Halkidiki am vazut stupi lasati negrupati (insirati chiar pe marginea drumului din 500 in 500m - dar nu la un drum asfaltat principal - un drum forestier). Daca ii era apicultorului frica ca se fura sigur nu ii amplasa cate unul din cand in cand pe un drum pustiu. Am vazut si grupati, si la umbra si in plin soare - in toate pozitiile cu putinta in diverse zone ale Greciei.
Nimeni nu ii pazea (veneau apicultorii din cand in cand). Dar nu stateau ca la noi sa ii pazeasca nicaieri.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1

#7
Eu deea am pus intrebarea, vazand acei stupi insirati pe marginea soselei.
  Din pacate, teama (justificata) de hoti la noi aduce mari pierderi in apicultura. De frica hotilor, stuparii isi gramadesc stupii intr-o singura locatie, pentru a-i putea supraveghea. Plus ca trebuie sa doarma in conditii vitrege langa stupi. Tot din aceeasi cauza zone intregi care ar putea sustine zeci si sute de familii de albine, nu au nici un stup, pentru ca nu li se poate asigura paza.
Chiar am scris de influenta distantei asupra culesului:

  https://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=2105.msg259510#msg259510

  Nu totdeauna a fost asa. Interbelic, tata avea stupina la o livada la 4-5 km de casa si avea acolo inclusiv toate sculele de tamplarie fara sa i se fi furat vreodata ceva. Si cand eram eu mic, tot acolo era stupina si nu exista teama sa se fure stupi. Ceva mai tarziu totusi stiu ca a fortat cineva usa la cabana si a luat cateva lucruri(un bidon, o coasa etc), dar tata a intuit hotul, un tigan, si a recuperat paguba.

  Grecii au mai multi stupi decat noi, cca 1,3 milioane de familii de albine, la o tara mica si o vegetatie in multe locuri foarte saraca. Daca nu ar exploata apicol si zonele mai izolate, nu ar putea sustine atatea familii. Grecia are cea mai mare densitate de albine din toate țările europene, are de trei ori numărul de familii pe kilometru pătrat fata de media Europeana, de 128 de ori densitatea Australiei și de 33 de ori a SUA. Numărul de albine pe exploatație este mic, ceea ce indică faptul că există multe ferme mici de albine. De fapt, 63% din fermele apicole au mai puțin de 50 de familii și doar 6% au mai mult de 200 de familii.

  https://www.youtube.com/watch?v=8MF-NjMEGdA
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)