Aplicatie Excel pentru analiza profitabilitatii stupinelor.......si nu numai

Creat de agalofteanu, Ianuarie 29, 2012, 04:58:25 PM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

D006


gheco

3kg biostimulatori,
3 kg completare hrana miere / familie
Ideia aceste evidente este foarte buna pentru analizele in vreme de -25 grade
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

bismark

      Dragii mei mult timp nu va veti mai bucura de nici un program de lucru nici in exccel sau word sau alte programe care ne fac lucru posibil  poate ati aflat ca programul ACTA va face inposibil citirea altor programe fara bani.Nu ma intereseaza muzica sau filmele dar in ce priveste vizionarea  filmelor de pe yutube sau cu diferite deschideri  vom fi total blocati.Eu cred ca in curind  vom fi cenzurati si asupra ce fac albinele ca si ele au securistii lor in sensul  bun..Cu respect.
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

jonny_it

Citat din: bismark din Februarie 02, 2012, 06:06:37 PM
      Dragii mei mult timp nu va veti mai bucura de nici un program de lucru nici in exccel sau word sau alte programe care ne fac lucru posibil  poate ati aflat ca programul ACTA va face inposibil citirea altor programe fara bani.Nu ma intereseaza muzica sau filmele dar in ce priveste vizionarea  filmelor de pe yutube sau cu diferite deschideri  vom fi total blocati.Eu cred ca in curind  vom fi cenzurati si asupra ce fac albinele ca si ele au securistii lor in sensul  bun..Cu respect.

Altul care s-a panicat  :)
Nu se inchide internetul si nu o sa va blocheze nimeni accesul pe youtube. Doar ca foarte posibil nu o sa mai gasiti pe youtube chiar orice, adica daca un anumit artist a scos o piesa noua si nu vrea sa o promoveze cu ajutorul youtube poate cere sa se opreasca orice aparitie a piesei respective(asta se putea face si pana acum doar ca procedurile erau ceva mai complicate).
Si o sa se monitorizeze mai atent traficul pe care il faceti dvs pe internet, ce site-uri accesati, etc .. lucru care se face si acum cu toate ca nu este legal(dar nici ilegal..) si in caz ca faceti prostii o sa raspuneti. Adica o sa fie mult mai usor sa va dea o amenda pentru ca descarcati ilegal aplicatii, filme, etc .. si mi se pare si normal, niste oameni au muncit ca sa creeze ceva; in momentul cand descarci un program, film, etc si nu ai platit pentru el este furt ... asta daca nu cumva este gratuit bineinteles.

Problema este ca prin aceste masuri se reduce intimitatea tuturor celor care folosesc internetul.... totusi cat timp la noi nimeni nu a comentat nimic la adoptarea legii prin care se inregistreaza convorbirile telefonice si se pastreaza timp de 6 luni + se pot asculta fara mandat de catre politie si oricine vrea .. nu vad de ce este o problema. Acest tip de lege mai exista doar in China, Corea de Nord si cateva tari din America de Sud .. si nu avem dictatura?



agalofteanu

Citat din: dragos2006 din Februarie 02, 2012, 03:58:05 PM
  Cate kg. de hrana ai calculat ca dai la o familie ?

Sunt ani cand nu trebuie hrana deloc pentru ca isi aduna singure, sunt ani cand ai nevoie de 10 - 12kg. Eu am mers pe calea de mijloc, adica 6 kg, cum bine a sesizat colegul @Gheco!

Ca o paranteza: La o ferma in Franta in prima jumatate a lui August se extrage tot, raman doar 3-4 rame care au puiet semnificativ! Se lasa cuibul pe 8 rame si se introduce la margine hranitorul dublu care se umple pana familia isi face rezerva de iarna.

Am intrebat: si mierea aia de o scoateti de jos ce fel este?
Raspunsul a fost: .................noi o numim "miere de provence" :rotfl: :rotfl:


bismark

     Eu nu m-am panicat deloc ci doar am atentionat vazind ce se intimpla in alte tari din lume nu din Coreea de Nord ca aia nu au internet  :) :)
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

bucursorinelionel

  Pentru A. Galofteanu:...in semn de cooperare participativa astept pareri/comentarii la atasament...vor urma si altele..pas cu pas..in limita timpului liber..Si observatiile celorlalti colegi sunt bine venite..
Pentru Dragos 2006...Nu sunt convins ca e necesar sa treci subventiile in aplicatia colegului Galofteanu..deoarece aceasta are rol de instrument de masurare  a efortului propriu..utila coordonatorului exploatatiei (stupinei)...e informala... a nu se confunda cu gestiunea formala, institutionala (Situatii Financiare = Cont de profit si pierdere, Bilant, Balanta de verificare..etc...)..Ca e corect si etic sa inregistrezi e alta poveste...Practic , sumele provenite din PNA  si masuri (112, 141) vizeaza capitalizarea exploatatiilor  cu costuri mai mici decat cele ale capitalului propriu...Daca te referi la bilantul simplificat, valoarea sumelor se inregistreaza si pe capitaluri (pasive), si pe active ( imobilizari, stocuri, disponibil, creante..etc)...asta ca sa fie ecuatia completa si echilibrata...ACTVE= PASIVE...
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)

Obombo

Citat din: bismark din Februarie 02, 2012, 06:06:37 PM
      Dragii mei mult timp nu va veti mai bucura de nici un program de lucru nici in exccel sau word sau alte programe care ne fac lucru posibil  poate ati aflat ca programul ACTA va face inposibil citirea altor programe fara bani.
Sa-ti spun un secret: anomalia este tocmai folosirea "fara bani" a programelor astea. In general, cine produce software vra sa si castige. Nu mi se pare chiar deplasata chestia asta, cu toate ca si eu folosesc programe fara bani. Daca ar venin din cand in cand cate unu' in stupina ta si ar lua cate o rama de miere, tu cam cum te-ai comporta?
Citat din: bismark din Februarie 02, 2012, 09:19:50 PM
     Eu nu m-am panicat deloc ci doar am atentionat vazind ce se intimpla in alte tari din lume...
Asa de curiozitate, care ar fi tarile astea?

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: agalofteanu din Februarie 02, 2012, 10:44:06 AM
Am pus varianta modificata(completata) cu sugestiile voastre. In plus am facut si un grafic care se modifica automat pentru a fi ecranul mai sugestiv.........

La produsele mai "speciale" - polen, laptisor de matca, apilarnil, venin, matci, nu am introdus calculul automat al pretului de productie, o sa explic mai jos de ce!

Sunt niste limitari ale aplicatiei, de aceea va recomand:

- cei care produc polen, daca este cineva interesat, putem colabora sa adaptam aplicatia pentru ca eu nu am experienta in aceasta zona si cred ca trebuie introduse niste corectii. La fel pentru producatorii de matci, laptisor de matca, apilarnil, venin.

Astept sugestii!!
misto chestia cu grafica
ceva asemanator aveam si eu, dar doar calculul tabelar
vezi sa pui si tratamentele la cheltuieli
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Obombo

Citat din: Kov iulian din Februarie 03, 2012, 04:27:04 PMNu e nici o anomalie, exista programe softwere si fara bani, care se distribuie sub diferite forme de licenta legale,
Mersi pentru informatie dar eram la curent. Se vorbea despre piraterie, nimeni tu te opreste sa folosesti programe free.

agalofteanu

Citat din: bucursorinelionel din Februarie 03, 2012, 11:35:00 AM
  Pentru A. Galofteanu:...in semn de cooperare participativa astept pareri/comentarii la atasament...vor urma si altele..pas cu pas..in limita timpului liber..Si observatiile celorlalti colegi sunt bine venite..

Am vazut graficul pus de tine. Este ok!

Ce am observat eu insa: Tendinta de a teoretiza prea mult acest subiect poate crea senzatia de complicat, inaccesibil, greoi. De aceea inca de la inceput am lansat ideea de a aduce solutii de imbunatatire pragmatice, simple dar care sa raspunda la.......chestiune. Stiu ca uneori ....este complicat sa simplificam lucrurile dar asta e!  :thanks:

Pentru @florin-braileanu. Multumesc! Treaba cu tratamentele este o scapare grava ^:)^ 

D006

  Oameni buni daca banii s-ar face usor nu ar mai fi criza .
  Normal ca va rezulta un program complex.

agalofteanu

Citat din: dragos2006 din Februarie 03, 2012, 09:19:41 PM
  Oameni buni daca banii s-ar face usor nu ar mai fi criza .
  Normal ca va rezulta un program complex.

Da, de fapt era vorba de a simplifica "ce se vede". Dar pentru a fi simplu "ce se vede" si mai ales pentru a fi un program corect este nevoie ca "in spate" sa se complice treaba, asa ca......la treaba :bzz:

bucursorinelionel

 Draga prietene Adi Galofteanu, sa stii ca dl. Dragos 2006 are mare dreptate, ..eu lucrez cu astfel de program, conceput acum 10 ani, pe care l-am dezvoltat continuu, mai mult , l-am aplicat , cu modificarile de rigoare si la alte activitati..Pentru apicultura are cam 1200 de coloane si tot cam atate linii...la fiecare sheet..care sheet corespunde unei luni..datele sunt agregate astfel incat se calculeaza si contabilitatea informala (gestiunea mamageriala)..si cea formala..(situatii financiare obligatorii)..in afara documentelor fizice strict necesare...m-a scutit de multe kg de hartii...si muuult mai repede...in cateva minute aflu exact cum stau si cu disponibilul..si cu obligatiile..adica resurse si utilizare...Bineinteles ca postez si voi posta doar chestii elementare..ca exercitii...fara sa dau detalii gen "informatii clasificate strict secret "...acum ..ce sa zic..fiecare ia cat vrea si cat crede de cuviinta ca  e necesar si ca il ajuta...de aceea m-am bucurat cand am vazut aplicatia ta...Cu rabdare vei realiza si mai mult..si mai bine...de aceea iti urez..."drum bun..inainte..!!!"
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)