Prima lucrare cand se incalzeste vremea

Creat de dan.smarandoi, Februarie 04, 2011, 09:53:59 AM

« precedentul - următorul »

andrei nicusor

lipsa de macare sau mancarea terminata se observa cand ghiemul este in parte dni spate a lazi,pt ca la intnrarea in iarna ghemul se formeaza in fata (sud,est).deci:urca in sus si merge in spate,lucrul asta se intampla pe parcursul a 3 luni si numa la stupi in pat rece,asa ca putem sa ne dam seama de pozitionarea ghiemului si rezervele de hrana.Se mai poate vedea si la subarul de pe fund acelasi lucru ,rumegusul de ceara picat pe subar ,cand ajunge i spate (rumegusul )hrana e gata ,trebuie intervenit. Asta din experienta mea   :thanks: :bravo:   :bzz: :bzz: :bzz:

die furrer

hmmm foarte interesanta observatie
asta nu am citito inca
rumegusul e inca in partea din fata a suborului
:))
dar oricum inca nu i mi fac griji minca au avut suficienta si tra sa aiba inca nu consuma mult

die furrer

eu stiu ca gemul se deplaseaza doar in jos si in sus in lateral nu

bucovineanu

Ghemul nu se deplaseaza dreapta stanga, adica albinele nu trec de pe o rama pe alta decat atunci cand temperatura permite acest lucru, cand e mai mare de 8 grade, albinele desfacand ghemul.
De regula ghemul se formeaza langa peretele cu urdinisul, in partea de jos a ramelor, se deplaseaza pe verticala pana atinge batul de sus a ramelor, dupa care daca nu mai are miere aici, se deplaseaza in lungul ramelor, spre peretele opus urdinisului

ioanardelean55


Daca ghemul a ajuns sus si matca a inceput ouatu nu se mai deplaseaza in spate mai bine mor de foame  de aceea este bine ca atunci cind ghemul este sus sa se intervina cu turte .

cipriene

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 03, 2013, 06:03:22 PM
Ghemul nu se deplaseaza dreapta stanga, adica albinele nu trec de pe o rama pe alta decat atunci cand temperatura permite acest lucru, cand e mai mare de 8 grade, albinele desfacand ghemul.
De regula ghemul se formeaza langa peretele cu urdinisul, in partea de jos a ramelor, se deplaseaza pe verticala pana atinge batul de sus a ramelor, dupa care daca nu mai are miere aici, se deplaseaza in lungul ramelor, spre peretele opus urdinisului

asta daca ramele sunt in pat rece sa inteleg?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

bucovineanu

Da, e vorba de iernarea in pat rece. Nu am iernat niciodata familii in stupi in pat cald. Nu pot spune nimic despre cum se misca ghemul in astfel de stupi.
De cand am albine, nu le-am dat niciodata nici un fel de turte.

cipriene

multumesc!
din cate stiu eu, in pat cald mor de foame cu hrana langa ele daca vremea (frigul) nu le permite sa se miste
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

plindemiere

Citat din: cipriene din Decembrie 26, 2012, 11:19:20 AM
Citat din: valter din Februarie 06, 2011, 06:07:59 AM
Prima lucrare in debut.Numar ce a mai ramas din toamna si fac raportul stupi ramasi in primavara/stupi bagati in iarna.
Dac pierderile sunt sub 3-5% desfac un Haineken, doua...alte ''doua''.
Altfel adun ceva albina si o duc la laborator...si uit sa mai beau berea, pentru ca am baut in toamna trecuta cam multa...
In restul timpului, lucram la rame, lazi, nuclease.

Subscriu.  De Sf. Andrei am desfăcut un stup la nimereala si am gasit ghemul format dupa diafragma, pe ramele  goale. Sper sa nu fi patit si la alti lucrul asta
Cipriene de ce nu ai lasat ramele mai departate.... poate nu se mai mutau albinele.     :hi: :yes:

Marius-ursulakhe

"cipriene" asta ramane de vazut in legatura cu patul cald pt ca eu anul acesta am mers pe risc si din cele 8 familii ale mele 6 sant in pat cald
Rog pe cei care au mai iernat in pat cald sa vina cu ceva informatii despre acest tip de iernare si despre lucrarile care se fac primele dati cand se incalzeste vrema nu de altata numai ca as dori alaturi de voi sa facem o comparatie intre pat cald si pat rece

romikele

Mai intai trebuie precizat tipul de fund: cu plasa pe toata suprafata, sau plin.

Marius-ursulakhe

Fund plin pt ca daca ar fi fund cu plas nu sar mai putea numi pat cald zic eu

romikele

N-are treaba fundul cu patul... decat in anumite cazuri  =))

    Pat cald e cand ramele sunt paralele cu peretele cu urdinisul, iar rece cad ramele sunt perpendiculare pe urdinis.
    In acest ultim caz, aerul patrunde pe urdinis apoi printre rame, pe toate intervalele.
    La patul cald, aerul patrunde prin urdinis si intalneste prima rama, apoi se deplaseaza pe lateral si dedesubt curentii fiind atenuati.
    Iernarea in patul cald are si alt avantaj, atunci cand turnam sirop in hranitor la stupii usor inclinati spre urdinis... practica arata ce si cum  :wink2: - dar mai sunt si alte chichite.

Marius-ursulakhe

acum vizionez filmarea lui dan puisoru care se intituleaza "LECTIE DESPRE IERNARE,IN STUPINA LUI DAN PUISORU"  o vad cred a 10 oara si incerc sa intaleg de ce el a pus pe podisor si acea folie dupa ce a pus materialul respactiv?nu ii creaza condens?eu m-am hotarat sa folosesc patul cald pt ca iernez roii de 3 rame in fiecare stup(stup de 12 rame )si datorita fatului ca nu am putut face sa iernez doua fam intr-o cutie si cantitatea de miere pe 3 rame nu este prea mare am zis ca poate le ajuta patul cald pana timpul va fi favorabil sa le mai bab miere sa nu moara de foame

bucovineanu

Daca fundul stupului e din plasa pe toata suprafata, nu prea mai conteaza cum sunt puse ramele fata de urdinis.Cantitatea de aer care patrunde prin urdinis este infima fata de aerul care intra prin plasa. Oricum la fundul cu plasa e obligatoriu ca podisorul sa fie perfect etans.