Prima lucrare cand se incalzeste vremea

Creat de dan.smarandoi, Februarie 04, 2011, 09:53:59 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

[quote

Subscriu.  De Sf. Andrei am desfăcut un stup la nimereala si am gasit ghemul format dupa diafragma, pe ramele  goale. Sper sa nu fi patit si la alti lucrul asta
[/quote]
Daca si la alti stupi ai lasat rame dupa diafragma, o sa mai gasesti albine moarte de foame.

cipriene

Citat din: orbanstefan64 din Decembrie 26, 2012, 11:37:04 AM
nu lasa rame dupa diafragma !!!!
:hi: :hi: :hi:
da-i omului mintea ce-a de pe urma. daca stiam acest lucru nu le mai lasam.
initial le-am lasat sa le feresc de molii :bzz:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

bucovineanu

S-a mai discutat despre acest lucru pe forum.

cipriene

cred ca asta este singura perioada din an in care am timp sa "rasfoiesc" forumul. la cata informatie gasesti pe acest forum, timp sa ai cauti si sa studiezi... :hi:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

die furrer

Salutare dragi colegi sunt si eu un incepator :)
Am fost azi pe la albinute sa vad cum o mai duc
la controlul auditiv a fost ok
mam uitat la ei peste folie ca am folie pe ei (stup vertical pe 12) cite 4 5 se plimbau pe sus
si peafara mai iesea cite unu, vreme buna
in scimb am vazut pe fund (antivaroua plasa ) cite 30 40 morti dejala una din familii in rest cam 20 morti.E  bine oare, e normal?
in legatura cu lucrarile de acuma am scos doar albine moarte de la urdinis nu cumva sa o blocheze.
va multumesc sarbatori fericite.La multi ani.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

die furrer

multumesc mult
maine munca 24h
dar poimaine revin cu poze promit
multumesc inca odata  :bzz:

cipriene

mie mi se pare prea frig ca sa umblu la ei. si astazi am fost sa vad care-i treaba (doar pe afara), dar macar sa vina cateva zile cu temperatura pozitiva sa pot vedea ce este si in interiorul lor.
apropo, a inceput deja cineva sa le dea suplimente?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

die furrer

eu nu le am desfacut si nii no o voi face pina no vor fave primul zbor de curatire si atunci doar cit le voi pune putina turta sau ceva
nu cred ca e bine sa fie hranite pina nu au iesit. odata au ei mincare ca doar leam pregatit
lasale in liniste

pharaonu75

Citat din: cipriene din Decembrie 30, 2012, 01:03:20 AM
... dar macar sa vina cateva zile cu temperatura pozitiva sa pot vedea ce este si in interiorul lor.
...

De ce nu vrei tu sa lasi albinele linistite? Asa cum spunea si Batranul, iarna da-le... ocol!
Pentru linistea ta si daca nu esti sigur de rezervele pentru iarna pe care le-ai lasat in stupi, le poti pune cate o turta de miere sau apifonda in momentul in care temperaturile de afara permit deschiderea stupului pentru cateva secunde!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cipriene

pai asta vreau sa fac, numai sa ma lase vremea  :hi:
LA MULTI ANI!!!
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

die furrer

Salutare dragi prieteni
Dupa cum am promis revin cu pozele albinutelor.Stupuri verticale pe 12 cu antivaroua pe tot fundul stupului.
Nu am muncit nimic doar am curata urdinisurile de albinele moarte.Pete de diaree nu am pe rame si sper sa nu apara :)
Se vede in poze cum ghemul e format in partea dinfata a stupului acolo unde bate soarele
Una din familli este mai inactiva si nu se vad albine pe rame.
Astept comentarii
Va salut pe toti iernare usoara
: sampanie:

cipriene

comentarii la ce?
mie mi se pare super cum arata.
felicitari!! :bravo:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

plindemiere

E ok, tine-o tot asa. Care stau pe deasupra, au nevoie de mancare, apifonda sau altceva....

die furrer

Eu zic ca mincare au stau deasupra ca au desfacut putin ghemul din cauza caldurii.
Mincare tra sa aiba ca leam dat la greu cind le am pregatit de iarna.
Prin februarie vor primi bonus :)dupa primul zbor