cum sa constrim o exploatatie apicola

Creat de alvo, Decembrie 03, 2010, 08:48:31 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: dragos2006 din Decembrie 05, 2010, 11:18:17 PM
  Un brand propriu  in Romania presupune comercializarea anuala a minim 500 de tone de miere  .
Bull.

D006

Citat din: alvo din Decembrie 05, 2010, 04:19:09 PM
ideea este sa ajungem la o productie sub brand propriu,cu toate implicatiile,in asa fel incat sa ne bucuram in totalitate de rezultatele muncii noastre,fara sa crestem osanza lui dremot,cui-ciucoro,gheorghesco-buc,si alti pretiosi achizitori
Pai nu ai zis ca vreti sa deveniti si comercianti.
Acolo e munca si mai ...... cu socoteala.

alvo

am vazut aseara l aTV 5,un reportaj despre albine si pericolele majore care le pandesc:pesticidele si varoa
m-a impresionat faza cu polenizarea migdalului in Valea Centrala aCaliforniei!
nu am inteles ce se intampla cu aceste albine dupa incetarea infloriri migdalului!

D006

Pai de la migdali se merge la citrice sau la avocado sau ciresi.
La citrice este nectar enorm de mult.
La avocado nu prea este si de aceea se plateste.
Cei profesionisti isi muta albinele spre nord odata cu incalzirea climei pana ajung la merii la granita cu Canada.
De fapt polenizarea pt uni deja a inceput la granita cu Mexic in El Centro unde este o agricultura ff intensa.

teoalbina

Citat din: dragos2006 din Decembrie 03, 2010, 10:10:02 PM
  Cand se asociaza 5 amarasteni poate rezulta doar o amarastenie si mai mare...
  Chiar daca se gasesc 5 visatori in maxim 48 de ore apar primele discutii in contradictoriu  iar dupa  maxim un an ura si invidia ii va dezbina.
In ciuda faptului ca aceasta remarca m-a facut sa rad copios tin sa subliniez ca mi s-a parut foarte adevarata. Asta nu inseamna ca sunt impotriva asocierii dar, acest lucru necesita o buna cunoastere si un plan bine pus la punct referitor la atributiile si drepturile fiecarui asociat. Nu trebuie uitat apoi si un proverb romanesc... care se refera la lucrul amestecat ...
In ceea ce ma priveste, am fost implicat intr-un anumit fel de asociere legata de mijlocul de transport foloosit in comun ca, pe final, sa ajung sa-mi cumpar un alt mijloc de transport si sa apelez la un alt fel de asociere legat de gasirea unui asociat care sa aibe stupi, sa poata conduce tractorul si sa-mi asigure paza. In acest fel asocierea a dat bune rezultate si sper sa continue cata vreme vom fi sanatosi si cu putere de munca.