MIERE CĂRĂCITĂ CU 20% APĂ

Creat de valter, Decembrie 03, 2009, 01:30:12 AM

« precedentul - următorul »

valter

Fara sa fiu obraznic fata de organizatorii manifestarii de la Ramnic, de altfel ce-a mai buna organizare observata( de un fals organizator), am auzit o afirmatie a unui procesator, nu dau nume!!!( dupa cum chiar domnia sa foloseste expresia)car5e infiera apicultorii pentru faptul ca albina asta nenorocita a inceput sa capaceasca mierea la 20% umiditate.
Ce propun eu!!!
Ori schimbam tehnologia- sa scoatem mierea capacita cu 13% apa si s-o bagam in maturatoare pana vine la 10-11%, sa ne iasa o analiza cat de cat corecta;
Ori schimbam procesatorul care ia apa de ploaie cu 23%, a plateste bine, tipa doua trei zile si vine din nou la producator.
As vrea sa readuc aminte cateva lucruri de bun simt;
-el, incriminatorul mierii apoase, persoana importanta, nu mai are in stoc nici macar 50 to si pune presiune pe fraieri, e in stare sa plateasca astazi mierea de 18% cu 20 % mai mult ca-n sezon si s e da cococs de munte in padure la babadag;
-alalat, care a luat-o cu umiditatea(22-23%) si baga marfa la taranul de market romanesc sta blocat cu banii in marfa care nu se vinde la intern, ca urmare a denverului extraordinar din piata Chiliei, Obor, ambulantelor care fac concurenta reala cu marfa adevarata -de producator.
Procesatorii sunt in degringolada, de-o bucata buna de timp nici nu se mai aduna-marfa putina, cerere mare, cine traieste, cine moare.
Acuza ambalajele, conditiile de extractie, clima, pozitia lunii, pierderile la masa de joc, pozitia amanntei cand pune cafeau in cescuta, bretonul casierei...
Fereasca Dumnezeu de faliment si batranete.
Multumim lui Dumnezeu noi producem.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Eu zic sa ne cumparam refractomerte - parca asa le spune _ si dupa extractie ne masuram singuri umiditatea la miere  asa dispar toate contrele'
   In acest subiect vina apartine exclusiv procesatorilor deoare cumpara cu buna stiinta miere cu umiditate mare . Ei prea se victimizeaza singuri , nu-ti convine mierea nu o cumperi , daca ai cumparat-o vezi-ti de treaba si la anul stii ce ai de facut.
Dar ei uita de la un an la an si merg la aceiasi stupari cumpara iar ciorba si apoi generalizeaza subiectul.
    La Campina vrau sa se discute acest subiect deschis !! cand eu stiu ca i-am dat mierea de floarea soarelui cu umiditate de 17,9 masurata de el. prostiile lor sa nu mai fie trecute in carca noastra . Nu le convine sa nu cumpere !

valter

Dragoselu, eu zic ca-i mai simplu altfel.
Sa cumparam pentru fiecare albina culegatoare cate un refractometru, aparat care sa fie produs de ICDA sau cei de la IOR si asa se rezolva criza financiara.
Dobre e sigur ce primeste, noi ce producem si albinele ce capacesc.
Da daca si atunci sunt suspiciuni asupra ce citesc albinele cu refractometrul in stup, cum cade lumina, care- influienta umiditatii asupra capacirii...
Vezi problema ramane tot la albina care capaceste ilegal mierea..cum o pedepsim? sau cum o determinam daca nu foloseste corect refractometrul...?
Ce apicultor, cati apicultori aveau curajul sa ia microfonul de la Dan?
Eu da. Da badigarzii?
Ei, procesatorii se bazeaza prea mult pe cei cu bun simt. Eu al am pierdut de mult. Da individual. NU le dau marfa fara ban, ban pe loc platit si nu altfel.
Ceilalti....urmati sfatul lui dragos luati-va refractometre...traiasca IOR...
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

:rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
  Totul pleaca de la procesatori deoarece nu diferentiaza pretul in functie de sortiment si umiditate .  daca stuparul a vazut ca merge si cu ciorba ii da ciorba . daca procesatorii ar avea tupeu ar face grile de preturi dar cred ca lor le place mai mult ciorba decat mierea de calitate . 
  De ce procesatorul cumpara si anul urmator ciorba de la acelasi stupar ?

valter

Cei care dau ciorba, cum ai zici dumneata, sunt foarte putini, curviti cu ei la sprituri si carti de joc, FMI, mai mult le ofera subiect de presa.
Majoritatea duc cascaval, le tremura chilotii de foame si frica, ca nu le-''o ia'' -si cand le da banul pretios, sau au umplut butoaiele si n-au unde pune.
Sunt rari, chiar foarte rari excrocii, iar noi ai cunoastem, pe baza astora au ei de unde urca presiunea in instalatie.
Crede-ti ca nu ar fi pus proptea cu refractometrul, cu analiza pe loc, cu ejectarea celor neconformi; da' cei conformi sunt sute-si supusi, iar cei neconformi putini si pretini.
Peste doi trei ani de programe nationale, UE, combinate, acelasi lucru al v-or spune:
inca sunt bidoane...inca extragem cu olita...inca folosim stupul orizontal...inca trebuie presiune pe sarac...el tace, ca-i pretin cu Dan, Dragos si nu vrea sa-i strice sarbatoarea.
Eu cat sunt de porc, as refuza sa particip la asemenea manifestari-daca as fi procesator-si asta ca inca simpt coloana verticala, stiind ca ma uity in ochii majoritatii cinstite si acuz un pretin de incorectitudine...
Ei au curaj, noi capul plecat.
Sa le fie de bine si putin rusine.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

ca o curiozitate : de ce nu posteaza si altii la acest topic ?
   Acest subiect poate il vom putea dezvolta la Campina .

balanescuadrian

am citit si am zis sa nu ma amestec (ca sunt incepator)..dar ...
cand am plecat de la intrunire, ma intreaba sotia...care-i treaba cu 20% apa mierea capacita!
nu prea am stiut ce sa-i raspund pana azi!
1.daca prinzi 100-200 de apicultori si incepi sa le zici ca mierea luata de la ei este proasta, cat de mult se sacrifica procesatorul din cauza apicultorului HOT care pune butoiul la urdinis ca albina sa verse nectarul direct in el! etc..etc... e imposibil sa nu prostesti vreo 20-30%,
2. daca conving o parte din audienta sa nu mai aduca mierea de 17.5-18% apa si sa o auca cu o umiditate mai scazuta, imi permite mie ca procesator sa cumpar miere de prosta calitate si sa o amestec!!! (posibil la un pret mai mic) si sa o vand pe urma ca o miere de calitate! (la acelasi pret!)
3. termenul de plata...aici a aparut discrepanta dintre cel de 60-90 zile si cu banii pe loc! de unde rezulta ca trebuie sa ne dorim cat mai multi procesatori, astfel poate ar avea de castigat si producatorul!!
4. miere de rapita in m. de  salcam! ce mai poate fi zis! (exista si rauvoitori sau cazuri izolate!) dar mai greu! (eu ca incepator pot deosebi o miere de salcam amestecata cu orice tip de miere! ...unde exista dubii sa se faca o analiza!)
5. sa prezentat numai pierdere si paguba ptr procesator, dar de castig nu s-a zis nimic!
6. pierdere ..pierdere. ..sute de mii de euro neincasati ...dar ma intreb cat % din ei a revenit pe miere cumparata si cat este profit!
7. fiecare e liber sa faca cu mierea lui ce vrea!
8. putina modestie nu a stricat nimanui ...nu s-a zis nici macar un multumesc!! (macar ptr cei cinstiti!)
parere personala!

D006

Procesatorul este un om de afaceri care are ca scop obtinerea de profit , pentru al obtine acesta a investit in infrastructura si in angajati , daca nu mentine standardul de profit sus de duce pe copca.
   Apicultorul este un om care in general doreste un profit din stuparie dar fara un plan de afaceri. In marea majoritate munceste solitar sau cu angajati la negru . In Romania inca nu exista afaceri in cresterea si exploatarea albinelor.
   "lupta" dintre procesatori si producatori va fi mereu inegala !
  cat timp apicultorul nu va gandi capitalist si isi va baga propria incompetenta in pret nu va da inainte. Apicultorii invoca mereu pretul mic , a calculat cineva cat costa un kg. de miere la caneaua centrifugii ?
    Pot pune o interebare retorica  : de ce faceti apicultura daca nu va convine profitul ?

valter

As incerca eu un raspuns, vad ca altii mai destepti ca noi nu vor conversatie pe aceasta tema:
-a-ti propun sa i-o dai lui Hombre sau lui Escu de pomana pe-a ta si sa ma chemi sa-ti faca o poza;
-mierea la caneaua mea costa 40% din pretul de livrare a ei in germania-ce-i face x-lescu de-l plangi din nou;
-mierea multor colegi care au cu sutele de lazi ia pretul muncii si oropsirii sale in camp cu apa fiarta si conserve zborsite;
Si n-o mai fa iar pe prietenul lu Dobrin ca iar uit de prietenia noastra sau ti-e drag sa ma inervezi.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

balanescuadrian

ca o explicatie suplimentara la ceea ce am afirmat!
nu am nimic cu profiturile nimanui! fiecare isi face o afacere din ce vrea si cum poate, dar nici nu ne putem plange ca nu am incasat banii de la clienti (avand ca urmare mierea proasta, apicultorii rauvoitori etc...etc...) ...fiecare cu treaba lui!

D006

Procesatorii nu procedeaza bine cand aduc acuze la general , daca este vreo problema aceasta trebuie  tratata individual . Aceasta tehnica a vinei colective nu va aduce nimic bun in colaborarea dintre poroducator si procesator poate doar il va convinge pe un producator onest sa faca si el ciorba pentru ca va primi tot acelasi pret ca pe 'cascaval".
   Azi ma intalnesc iar cu Dobre si vom purta o discutie pe fata pentru ca vom fi  putini de fata si astfel de probleme se discuta doar in grup restrans.

valter

Ia-ti un pix si hartie sa notezi cum face ciorba de peste, poate nu retii chichitele... :rotfl:   :wink:
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

filip

Daca intre mierea capacita exista o mica diferenta in procente la continutul de apa in functie de CAPACIREA USCATA si CAPACIREA UMEDA.
Cat e diferenta intre ce-a capacita si ce-a necapacita vanduta din camp.
Dar asta-i un subiect care pe mine nu ma intereseaza.
Am un BLAZON care doresc sa nu fie patat.
In rest fiecare cum se descurca.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: valterIa-ti un pix si hartie sa notezi cum face ciorba de peste, poate nu retii chichitele... :rotfl:   :wink:
De data asta mi-am notat cum se face o tuica buna , saptamana viitore pun reteta in practica.

D006