Asociatia Apicultorilor Profesionisti "Albina Ramniceana" Rm. Sarat

Creat de PuisoruApis, Decembrie 15, 2011, 04:14:17 AM

« precedentul - următorul »

romikele



romikele

#152
Locația Târgului apicol "Zilele Apicultorilor Râmniceni" din 1-2 Martie 2014, ediția a 5-a, în platoul din jurul Primăriei Municipale.

Vor fi acceptați doar comercianții care achită până in 20 februarie inclusiv taxa de participare în valoare de 500 lei.
După această dată se va definitiva planul de amplasare a standurilor, care va fi adus la cunoștința participanților.

Date de contact: http://aaparrs.apiardeal.ro/index.php?pagina=contact

Posibilitati cazare:  http://apiardeal.ro/forum-discutii/index.php?topic=5923.msg129647#msg129647

pad3

somnul ratiunii naste monstri

romikele

Tema simpozionului va fi:

PROGRAMELE DE SPRIJIN EUROPENE ȘI NAȚIONALE, ASOCIEREA APICULTORILOR ȘI APLICAREA TEHNOLOGIILOR MODERNE REPREZINTĂ CHEIA SUCCESULUI ÎN APICULTURA MODERNĂ 2014 - 2020.

Sperăm să fie alături de noi la acest eveniment reprezentanți din MADR, APIA, APDRP, ANARZ, ANSVSA, MFP, pentru prezentarea noutăților în ceea ce privește măsurile de susținere financiară a apicultorilor și procesatorilor, organizarea activităților de selecție și ameliorare a familiilor de albine și acreditarea stupinelor, autorizarea și înregistrarea familiilor de albine, aplicarea normelor de venit.

bio

Luat-zi exemplul celor care au organizat si intilnirea de la Slobozia si .........chemati-o si  pe dna. Chirila, sa stearga pe jos cu reprezentantii amintiti mai sus.




cipriene

o sa vin si eu sa-mi iau centrifuga. sper sa gasesc ce-mi trebuie  :hi:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

gore

A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

pad3

sambata voi fi in zona, sper sa cunosc si ceva forumisti, sa le strang mana . ce ora ar fi indicata? adik sa prind si ceva spiciuri, demo.uri . ar fi prima experienta de acest gen si as dori sa fie cat mai fructuoasa. toate cele bune
somnul ratiunii naste monstri

D006


cipriene

Citat din: cipriene din Februarie 15, 2014, 01:01:47 PM
o sa vin si eu sa-mi iau centrifuga. sper sa gasesc ce-mi trebuie  :hi:

am fost, dar slabut targul
a fost cam ca cel de la Slobozia
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

gore

Asa este. M-am intalnit cu multi apicultori, d-l Romikele,Dragos, Puisoru,etc. ,sa le dumnezeu sanatate la toti. targul a fost slabut, dar sau gasit cam de toate, depinde de fiecare ce cauta. Un neajuns e faptul ca cei care vin cu stupi pentru expus, nu vin si cu un anumit numar pentru vanzare. Au lipsit multi comercianti din vestul tarii, motivul e simplu, acum e targ si la Cluj, acolo sau concentrat majoritatea. Sper ca pentru targurile urmatoare mai apropiate de zona noastra, Galati, Buzau, poate organizatorii vor face demersuri pentru a veni mai multi comercianti. Cred, nu sunt sigur, ca un motiv ar fi si concentrarea targurilor pe o perioada foarte scurta, sau suprapunerea lor. Dar nu-i bai, bani sa avem , ca avem ce cumpara si de unde chiar daca facem comanda pe net.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

octav

Citat din: romikele din Noiembrie 14, 2013, 02:26:29 PM
Stupina poate fi oriunde, important e ca adeverinta sa fie emisa de Primaria pe raza careia se afla albinele.
Deoarece suntem asociatie de profesionisti este obligatorie diploma de calificare si macar inregistrarea cu vanzare directa la DSV.
Numarul de stupi de minim 50 e obligatoriu pentru accesarea PNA, in caz contrar nu se justifica inscrierea in asociatie - doar nimeni nu face asta doar de dragul de a plati o cotizatie, fara sa beneficieze de nimic  :wink2:

Pentru detalii, puteti intra in legatura cu asociatie direct de pe pagina de contact.

Va salut,
Am o intrebare referitoare la crotalierea stupilor.
Tatal meu s-a inscris la primaria comunei cu stupii, si de acolo i-au spus ca trebuie neaparat sa-i crotalieze si sa se inscribe la DSV. Daca el nu acceseaza pna mai trebuie sa aiba Aut. DSV si crotalii?

PS:
Nu are cursuri de apicultor facute.

Multumesc anticipat.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

romikele

Prin noua lege a apiculturii crotalierea si inscrierea la DSV sunt obligatorii, altfel nu se vor putea comercializa produsele primare.
Problema e ca pentru a obtine carnetul de stupina necesar inscrierii la DSV, trebuie ca apicultorul sa se inscrie intr-o forma asociativa, care va elibera acel carnet si va solicita la ANARZ eliberarea numerelor de identificare.

octav

Si daca nu are cursuri facute nu poate sa se inscrie in asociatie deci nu poate primi crotalii.
Daca am 38 de stupi, ma pot inscrie in AAPARS insa nu pot beneficia de PNA decat dupa 50 de stupi am inteles bine?
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos