Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

aaaaaaa e vb de profesorul online(no comnt) eu stiu un doctor care o cercetat cercetarile profesorului si o demonstrat ca dintr un stup poti lua mierea cu polonicul  :uimit: :uimit:

Toma Sergiu

Si eu cunosc un doctor/apicultor care a lauat mierea cu polonicu din stup, dar ce miere ??? BIO :rotfl: :rotfl: :rotfl: @ care vrea unfir de miere bio sau miere cu paiul? @  :) :) :)

pharaonu75

Mai nou Dragos, in calitatea sa de profesor off-line, lucreaza la un stup in care albinele sa nu depuna mierea in faguri, ci direct in butoaiele goale primite de la procesatori! :rotfl: :rotfl:
In acest fel economiseste cheltuielile cu achizitia de butoaie, cu extractia, transportul si depozitarea mierii!
Iar cand scoate butoiul din stup, il scoate direct cu capacul pus, sigilat si cu buletin de analiza pentru miere! =)) =))
Si bineinteles, toata mierea este BIO!

Asta da inventie! Dar Dragos nu vrea sa dezvaluie inca nimic, pentru ca este in plin proces de brevetare a inventiei! :nod: :nod:

Dragos, prima comanda pentru astfel de stupi o ai de la mine: 100 de bucati! :yes:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gudas valentin

Dragos esti tare omule!!!!  =)) =)) =)) uite-asa iai facut lui profu offline   :nudie:


                        Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

D006

  Am inceput campania de toamna -iarna in stupina cu lucrari de infrastructura . Dar inainte de toate sacrificam vitelul cel mai mare din sat :

D006

  In paralel cu lucrarile din stupina inchidem si PNA 2011 ocazie de a ne intalni mai multi prieteni si a face analiza anului tocmai incheiat. Cristi M nu s-a desmintit nici de aceasta data si a pus la bataie doua sticle de wysichy si doi crapi de toata frumusetea !!!!!

popa georgian

bravo... hrana proteica! :yes:

dedu

Afara este soare dar sunt cam....10 grade. Mai am varachet sa mai bag o data,la primavara expira deci bag acum ori il arunc pentru ca cine stie de mai prind vreo zi ca asta cand vin acasa. Intrebare: Sa bag varachet acum ori nu? Daca bag se va diviza cuibul in doua?(m-am gandit la asta aseara si cred ca exista acest risc). Isi va face varachet-ul efectul?
Daca poate cineva interveni cu un sfat v-as ruga cat mai repede se poate. Va multumesc!
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

bucovineanu

Pe unde umblasi Dedule????........ Nu ai mai postat demult pe forum.
Daca temperatura exterioara e peste 12 grade la ora 14, da-le un fum. In primavara au mult puiet, parazitii sunt in celule si tratamentul nu are efect. Acum efectul e maxim.

Calin Catalin

Marti si miercuri se anunta vreme buna in cea mai mare parte a tarii. Atunci voi mai da si eu un varachet. Acum la mine este totusi prea frig si albinele sunt in ghem.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

dedu

Citat din: bucovineanu din Octombrie 30, 2011, 11:25:17 AM
Pe unde umblasi Dedule????........ Nu ai mai postat demult pe forum.
Daca temperatura exterioara e peste 12 grade la ora 14, da-le un fum. In primavara au mult puiet, parazitii sunt in celule si tratamentul nu are efect. Acum efectul e maxim.

Am intrat mult mai des pe forum doar ca nu am mai prea postat in ultimul timp.
Eu sunt acum acasa in Sebes dar in majoritatea timpului in Cluj(unde nu am calculator).
La mine sunt 11 grade:)
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

bucovineanu

#5051
Marti sau miercuri va fi mai cald si ar fi numai bine pentru tratament. Cald va fi si la sfarsitul saptamanii viitoare.

bee_lover

Vinerea asta am efectuat si eu ultimul tratament cu varachet pe anul acesta, joi am strans familiile iar in cele in care stiam ca pe la sfarsitul lui septembrie mai era puiet le-am verificat: am gasit doar 1-2 celule capacite, cu albina gata sa iasa. Insa am observat ca au consumat destul de mult. Atentie cei care stiti ca aveti matci tinere sau care inca mai aveau oua ultima data cand le-ati verificat, uitati-va la rezerve saptamana viitoare cand mai prindeti vreme buna!  :hi:

pharaonu75

Iar cei care au stupii mai slabi sau cu rezerve mai mici de hrana, trebuie sa le bage la greu toata iarna!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marian sima

Ai domne un stup slab cu rame pline de miere trece iarna ,daca-l desfaci mereu sa-l aprovizionezi sigur nu o mai trece.