Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

Bistriteanul

Din graba de a trage siropul s-au imbulzit. Se intampla de obicei la prima hranire, dar se invata, si la urmatoarea hranire vei constata mai putine decese.Baga niste betigase cu rol de plutitor.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

marian sima

Stupi sint asezati pe niste teve care sint puse pe lazi de pepsi ,folia acopera stupi si e lasata 5 cm peste stup in jos ,asa ca aierul trece pe sub cuti si pe sub folie,Dl Bistriteanu a inteles ,dupa cuib pun diafragma.

andrei_calinescu

Oricum din spusele tale Marian, nu folosesti folia iarna, deci nu exista pericol de condens.
Iarna pui numai mocheta peste cuib, mocheta care lasa vaporii de aer cald sa iasa . Ai aerisire in capace?
Multumesc

Kiwi Bee

Citat din: dedu din Septembrie 02, 2011, 11:38:56 AM
Am si eu o intrebare/nelamurire: Am bagat sirop la albine si la un stup cand am mers sa mai bag alt sirop hranitorul era pe jumate plin de albine moarte. Acel stup era in mijlocul stupinei deci a primit sirop ca ceilalti.Hranitorul este la fel ca la ceilalti. De ce s-au inecat acele albine?  :roll:

La noi se prefera feriga uscata.Nu se pune niciodata hranitorul cu sirop fara feriga.

andrei_calinescu

La Romanica suntem mai "tubulari". Papura uscata e perfecta.

D006

   Nevasta mea daca este patroana apare ea la TV , eu doar cu munca ... :beer:

                                                 

jonny_it

Citat din: dragos2006 din Septembrie 13, 2011, 01:40:50 PM
   Nevasta mea daca este patroana apare ea la TV , eu doar cu munca ... :beer:

Este greu sa fii angajat la sotie?  :rotfl:

mape 48-petru manea

ma miram eu cum de ii merge asa bine lui Dragos in apicultura
acum este clar d-na laura este creierul  =)) =)) =))

D006

  Eu in casa mereu am ultimul cuvant : "da mama"    :)

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Septembrie 13, 2011, 01:40:50 PM
   Nevasta mea daca este patroana apare ea la TV , eu doar cu munca ... :beer:


nu mai plange baby, plansul n-are rost...
si la mine e la fel, doar ca nevasta inca nu apare la tv
ea e propietarul de proiect, eu... muncitorul din umbra
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

stupar

La noi sant tigan cortorari,care umbla cu palarie mare si ei lucreaza din umbra,muta scaunul,banca dupa umbra.Au bani mai multi ca noi! :hi:

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Septembrie 13, 2011, 01:40:50 PM
   Nevasta mea daca este patroana apare ea la TV , eu doar cu munca ...

Pai pana acum, atata amar de vreme, nu ti-a fost clar cine este patronul si cine muncitorul?
Si nu ai auzit ceva cantec de gaina prin casa? =)) =)) =))

Am un prieten care spune ca la el in casa nevasta-sa sta in genunchi in fata lui si se roaga de el... IESI ODATA DE SUB PAT! =)) =))
Iar el are ultimul cuvant... decide singur cand sa iasa! :rotfl: :rotfl:

Asa ca Dragos, trebuie sa iti faci paturi mai inalte, ca sa incapi sub ele!  :beer: :beer:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

POSTASUL

ca membru pe forum ami permit si eu sa va felicit donu Dragos pentru munca dv. si pentru ceia ce ati realizat cu multa truda si multa investitie , sunteti un bun model de urmat.Cat despre femei si noi in Bucovina ne confruntam cu aceiasi problema =)) =)) :hi: :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

POSTASUL

Citat din: romikele din Septembrie 14, 2011, 06:59:46 PM
Citat din: POSTASUL din Septembrie 14, 2011, 06:58:00 PM
... Cat despre femei si noi in Bucovina ne confruntam cu aceiasi problema =)) =)) :hi: :hi:
Adica apar toate la televizor?  =))
nuu , ele sunt patroane si noi muncim =))
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

ioanardelean55


Ma gindeam mereu la D-na profesoara  cit o mai poarta sotul peste tot in tara unde se aude ceva despre ale stuparitului , :uimit: acum i-mi dau seama ca de fapt e invers , :yes: Un barbat bine facut  le spune prietenilor ; .... la mine in casa eu sint sefu dar sa mearga treaba bine ascult de nevasta . :nono: :nono: