Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

albinasebes

unde ai dus stupii la salcam? frumoasa locatia, lazi ai de toate neamurile si varstele. miere sa scoata. am dus si eu la blandiana vineri. sper sa iasa treaba buna anul acesta desi e cam inghesuiala, multi stupi.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

dedu

Nu mi-ati mai scris de mult!!!
Noi avem aici padure de salcam,nu i-am dus nicaieri!!!
Doamne ajuta!!!
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

albinasebes

am fost cam prins in ultima perioada si nu am putut scrie. pictez biserica si e multa treaba cu pictorii, umblu mult dupa sponsori ca nu avem destui bani, deci tot pe drum. fiecare se descurca cum poate.
si eu am lazi de diferite generatii si forma, dar isi fac treaba. cu timpul innoiesc si eu la ele ca e mai greu la inceput. deci la răhău ii tii la salcam, adica nu i-ai mutat deloc. un caz fericit. mai vb.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

dedu

http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

apicmd

CAn pustiu :rotfl: Nea Dragoshe  unde esti  ca ne este  dor  de tine!!
BPR!!!!

pharaonu75

Extrage de zor!
Chiar daca scoate mierea bio cu polonicul din stup, sau o ia direct din zbor de la albine, tot necesita un volum mare de munca!
:rotfl: :rotfl: :rotfl:  :rotfl:

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

          Cand depasesti un numar de 200 de familii de productie deja in sezonul activ muncesti nonstop. la mine in zona salcamul afost atipic anul acesta , adica la salcam 1 am avut doar 5 zile de cules dar cu un plus de 25 kg. la cantar . Abia am descarcat stupii pentru primul cules de salcam ,  am bagat faguri artificiali am scos o tona de miere ca a si trebuit sa fugim la salcam doi unde am avut un cules linistit de 2 - 3 kg. la zi . Acum incepe cu adevarat greul deoarece trebuie extrasa toata mierea de salcam si sa facem roii . Cam multa munca ... noroc ca acum am o mica vacanta de 3 zile la Arad.
       Deja fii mei au intrat puternic in munca , ei au fost responsabili cu extractia de la salcam 1 . Eu doar cu logistica si transportul.

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Iunie 04, 2011, 10:32:17 AM
       Deja fii mei au intrat puternic in munca , ei au fost responsabili cu extractia de la salcam 1 . Eu doar cu logistica si transportul.
Sa-ti traiasca!
Te-ai chinuit pana acum, dar pentru viitor ai ajutoare de nadejde! :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

CRISTIAN71

Cind infloreste teiul pe linga Bucuresti ?

bogdan moldovean

fratilor cum faceti roii in aceasta perioada de3 salcam?ce metode folositi prin stolonare sau divizare?v as ruga sa mi detaliati un pik practica pe care o faceti multumesc astept ras.d-voastra

ilalexandru

Nu stiu cum reusesc unii anul acesta sa aiba stupii foarte buni si sa faca si roi o gramada...ca pt mine e imposibil. Desi la salcam scot o medie de vreo 15 kg pe familie, in conditiile in care nu am facut rapita, roi nu prea am nici o sansa sa fac. Daca reusesc sa-mi fac toate nucleele, e un lucru bun. Marea majoritate a familiilor de albine au cate 5-6 rame de puiet...iar botci caut si nu gasesc nimic prin ei. Unii se vaita ca le-au plecat aproape toti stupii prin pomi, iar ai mei stau linistiti in cutii. Unii au la urdinise barbi cat galeata, eu am cateva albine care ventileaza linistit. Astept teiul si sper sa scot si acolo 15 kg pe familie si nu-mi fac griji ca nu reusesc sa fac roi anul acesta. Si acum mai am o intrebare...oare se merita facuta rapita? tinand cont de toti factorii aici....

cristian87

Sunt zone bune si zone mai slabe.
In zona Mediasului anul acesta a fost bunicel.
Am avut familii slabe in primavara dar si-au revenit , salcia a mers binisor, salcamul a fost bunicel ,
am rupt si botci am facut si roi artificiali.
In comparatie cu acum doi ani se putea si mai bine dar gandindu-ma la anul trecut sunt foarte multumit.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

bogdan moldovean

fratilor cum faceti roii in aceasta perioada de3 salcam?ce metode folositi prin stolonare sau divizare?v as ruga sa mi detaliati un pik practica pe care o faceti multumesc astept ras.d-voastra

bogdan moldovean

ce se intampa fratilor cu matcile ?azi am umblat la vreo cateva famillii si am constatat ca lipsesc ouale si puietul larvar.Am incercat sa gasesc cateva rame cu puiet de 1-2 pentru niste roisori si nu am avut de unde sa iau.Matcile sunt dar nu se oua .Care este cauza?.Si inca o treaba .La cativa roisori botca a eclozionat dar nu le gasesc .In cazul asta ce pot face sa salvez roiii Nu a mai ajuns de la zborul de imperechere?VA ROG SA MA AJUTATI

D006

  baga hraniri de stimulare !