Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

 :nod: :nod:
acest lucru mi lo spus si un stupar din asociatia noastra: lasa le cum si o format ele cuibu ca stiu ele mai bine ca tine

D006

  Atunci de ce nu s-a ramas la apicultura primitiva unde albinele se organizau singure si s-a trecut la apicultura moderna cu rama mobila ?

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 20, 2010, 01:04:27 PM
  Atunci de ce nu s-a ramas la apicultura primitiva unde albinele se organizau singure si s-a trecut la apicultura moderna cu rama mobila ?
Pentru a putea omul sa extraga mai bine produsele stupului si pentru a inmulti mai eficient (tot pentru om) albinele!

Dar cand vine vorba de supravietuire, albinele stiu mai bine decat omul ce este mai eficient!
Omul doar le creaza unele conditii pentru iernat, conditii care s-au dovedit in anumite situatii a nu fi cele mai bune!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bucovineanu

Este stiut ca omul este cel mai mare "dusman" al albinelor.

ALBINEL 1984

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 20, 2010, 01:04:27 PM
  Atunci de ce nu s-a ramas la apicultura primitiva unde albinele se organizau singure si s-a trecut la apicultura moderna cu rama mobila ?

:nod: :nod: :nod:

    in cuib ramele pot fi inlocuite daca au rezerve insuficiente(daca timpul permite)sunt situatii in care chiar organizat cuibul unele rame au avut puiet si de regula sunt cam goale ,un cuib ne organizat sigur are mai multe rame.... ce facem ?  clar il organizam ,altfel risca sa moara de foame cu mierea lateral linga ghem

D006

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 20, 2010, 01:04:27 PM
Atunci de ce nu s-a ramas la apicultura primitiva unde albinele se organizau singure si s-a trecut la apicultura moderna cu rama mobila ?
Ca sa poti scoate miere fara sa distrugi.  :hi:

D006

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 20, 2010, 11:53:01 AM
ar trebui sa fim constienti ca familia de albine in intregul ei este un organism viu. Prin interventii si modificari noi nu facem decat sa mutilam acest organism.
O imagine perfecta pe care o voi incorpora in prezentarile mele.  :hi:

dedu

In Romania se fabrica undeva centrifugi electrice?Daca da unde si cam cat costa?Daca este electrica,in lipsa de curent o pot folosi si manual?
As dori sa achizitionez o centrifuga dar as vrea sa fie fabricata in Romania sa ma simt eu bine cand lucrez cu ea :)
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

danut

In cuib se pot lasa toate cele 10 rame ,dar cu conditia ca ele sa aiba coroana de iernare cu latimea de cel putin 10cm,miere capacita,ptr. ca totdeauna ele formeaza ghemul pe ramele cele mai goale ,iar centrul ghemului va fi pe rama din care a ecluzionat ultimul puiet care este si cea mai goala ,si atunci daca aceste rame pe care se formeaza ghemul sunt necorespunzatoare e nevoie sa intervenim si sa reorganizam cuibul,insa daca ele sunt toate cu coroana buna putem sa nu mai intervenim  si nu e problema.Sa nu uitam in salbaticie nu le extrage nimeni mierea iar rezerva de miere capacita din partea de sus este suficienta sa treaca iarna pe cand in stupii sistematici e altceva,aici trebuie intervenit !

D006

Citat din: dedu din Noiembrie 20, 2010, 10:12:19 PM
In Romania se fabrica undeva centrifugi electrice?Daca da unde si cam cat costa?Daca este electrica,in lipsa de curent o pot folosi si manual?
As dori sa achizitionez o centrifuga dar as vrea sa fie fabricata in Romania sa ma simt eu bine cand lucrez cu ea :)

  Deoarece Apitotal detin un fel de monopol pe productia romaneasca de centrifugi are cel mai prost raport pret /calitate.  Sunt centrifugi fabricate in Italia si Franta mult mai bune si mult mai ieftine. Unde mai pui ca la Apitotal s-a impamantenit obiceiul sa te intoarca la pret dupa ce in prealabil ai platit avsans...

valter

Ce usor le e unora sa arunce cu pietre... detin cariere de bolovani.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

  Traim in economie de piata si trebuie sa fim cat mai bine orientati , eu am cumparat centrifuga de la Apitotal cand altii credeau ca centrifugi se produc doar la Combinat . :wink:
  Afacerile sunt afaceri , nimeni nu arunca pietre , fiecare face cum crede dar este important sa ne asumam deciziile luate in viata si sa nu dam vina pe altii.

D006

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 21, 2010, 02:37:31 PM
Citat din: dedu din Noiembrie 20, 2010, 10:12:19 PM
In Romania se fabrica undeva centrifugi electrice?Daca da unde si cam cat costa?Daca este electrica,in lipsa de curent o pot folosi si manual?
As dori sa achizitionez o centrifuga dar as vrea sa fie fabricata in Romania sa ma simt eu bine cand lucrez cu ea :)
Deoarece Apitotal detin un fel de monopol pe productia romaneasca de centrifugi are cel mai prost raport pret /calitate.  Sunt centrifugi fabricate in Italia si Franta mult mai bune si mult mai ieftine. Unde mai pui ca la Apitotal s-a impamantenit obiceiul sa te intoarca la pret dupa ce in prealabil ai platit avsans...
Ce inconsistent esti.
La discutia cu remorca te bateai in piept ca tu cumperi facut in romania indiferent de pret si calitate.
Scri si de la un computer romanesc?

D006

  Cu Iftimie cand te-ai inteles la un pret si la o data de livrare omul chiar respecta aceste repere , pe cand altii...

bucovineanu

Pai nu ziceai ca s-a rupt repede protapul?