Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

valter

Multumesc prieteni pentru aprecieri.
Businesul a-mi ocupa aproape tot timpul, ori cum lovele de laptop inca nu mi-am rezervat citesc(cu placere) si fug la produs bani...in campia muncii.
Roata...morii incepe sa functioneze, cu sprijinul doctorului, lui Luci Avram, efendi Cocoi si in primul rand al lui Andrei din Monpellier.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

dedu

http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

cristian87

trebuie neaparat sa pui ceva peste podisorul cu plasa.
Asa descoperit se lasa doar la transport,
O folie sau un ziar le-ar ajuta mult nu s-ar mai chinui sa astupe ele co propolis si ceara.
asa eviti curentul care raceste puietul
parerea mea
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

Bătrânul

Corecta observatie. Felicitari Dedu si mai uite-te pe lectiile prof. Ursu . Vezi ca tine folia tot anul sub podisor . Rostul plasei este la transport si iarna cu plasa in sus dar cu folia tot jos pe rame. :hi: Felicitari ai familii puternice . Fa-le tratamente saptaminal.

nicu68

stupi buni, nu cred ca tia roit nici unul din ce ne-ai aratat noua ,sa auzim de bine :hi:

dedu

Citat din: nicu68 din Iulie 21, 2010, 05:19:08 PM
stupi buni, nu cred ca tia roit nici unul din ce ne-ai aratat noua ,sa auzim de bine :hi:

Defapt mi-o roit al 3-lea pe care il desfac,da,sunt destul de puternici,m-am cam ocupar de ei!!
Pt Batranu: deocamdata nu le dau tratament,le bag 3 tratamente in august si 3-4 sfarsit de septembrie octombrie!!!
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

CRISTI M

Bine ma Baieti , este fromos ce ati facut voi  ? ...... fara mine .  :mad:

apicmd

pai ce sa intimplat?
BPR!!!!

D006

  Omul a fost la munca si a produs venin si miere .

  Atentie ca in perioada 15 iulie  - 15 august exista pericolul de furtisag , grija mare cum umblati la albine !!!

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: crombra din Iulie 18, 2010, 09:56:48 PM
Citat din: gheco din Iulie 18, 2010, 06:06:17 PM

Sesizasem lipsa lui Marius Cruceanu de pe forum si acum inteleg ca este in vacanta.


Ce vacanta, fratele meu?
Eram la Valter sa cumpar 12 familii. Tura a doua. Ceea ce s-a si realizat.
Marfa de calitate. Prima tura luata pe data de 22 iunie are deja caturile de 3/4 pline cu miere de floarea soarelui.
Cu putin noroc, o sa recoltez miere si de la tura a doua.

tura 2?
adica alta tura decat atunci cand am fost impreuna?
ai luat alti stupi?
fratelo ce faci?


te astept sa vezi evodia
anul asta infloreste
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: sfantul spiridon din Iulie 19, 2010, 08:10:14 AM
dupa ce am vazut filmuletele, m-am intrebat daca albinele alea au ac :rotfl:
ha ha ha
esti ca si mine
si ma intrebasem, pana am vazut cu ochii mei pe o vreme naspa rece si cu ploaia in coasta, am stat intre stupi fara masca
a fost o experienta unica
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Iulie 22, 2010, 10:38:00 PM
  Omul a fost la munca si a produs venin si miere .

  Atentie ca in perioada 15 iulie  - 15 august exista pericolul de furtisag , grija mare cum umblati la albine !!!

si daca totusi trebuie sa umblam?
sfaturi, povete.... nu doar atentionari
eu de ex, am de gand sa-mi bag nasul in ei chiar duminica , deoarece am prb cu matcile (lipsa 4)
am urdinisul deschis la max (cca 30 cm), crezi ca e cazul sa-l dau la jumate? sa reduc riscul furtisagului?
sunt la floare si la dunare
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Bătrânul

Combate cineva urmatoarea afirmatie (axioma)?. ORICIT DE INTENS ESTE CULESUL, URMEAZA ULTIMA SAMTAMINA IN CARE MAI AI VOIE SA EXTRAGI MIERE. Incepind din 1 august incepe verificarea si daca este cazul complectarea rezervelor de hrana care strebui sa fie incheiata maxim pina la 15 august !!!!!! :nod:

cristian87

Da vă combat eu axioma.
Am in zonă o buruiană galbenă care imi umple caturile şi blochează cuiburile după 15 august până dă înghetul.
Anul trecut am facut si eu hrăniri de completare până la 15 august că m-am crezut mai destept ca ceilalti din zonă dar am scos tot zahărul in septembrie din caturi.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

gheco

Citat din: Batrinul din Iulie 23, 2010, 07:12:38 AM
Combate cineva urmatoarea afirmatie (axioma)?. ORICIT DE INTENS ESTE CULESUL, URMEAZA ULTIMA SAMTAMINA IN CARE MAI AI VOIE SA EXTRAGI MIERE. Incepind din 1 august incepe verificarea si daca este cazul complectarea rezervelor de hrana care strebui sa fie incheiata maxim pina la 15 august !!!!!! :nod:
In situatia in care in apropierea stupinei exista cateva zeci de ha cu faneata nu este cazul de completare a rezervelor de hrana in anii cu precipitatii (cazul acestui an). Isi completeaza singure rezervele. Si daca mai ai posibilitatea sa semeni in miriste cateva ha cu facelia precis mai poti chiar recolta.
La albine nu prea sunt valabile axiomele.
Parerea mea.
Toata stima.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/