Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

sorinma

Este un banc cu Base si cu Ponta ...Base se bucura cand auzea de Ponta ...il caut sa-l postez ca imi e greu sa scriu asa mult
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

pad3

va trebui sa revii cu bancul. linkul ne trimite in alta pagina
somnul ratiunii naste monstri

Eugen B

Corect.
De vreo 3-4 saptamani capcanele de soareci isi fac datoria.
Am 2 pisici si 1 motan, din pacate 1 pisica a fost omorata acuma cateva luni de un sofer vitezoman.
Cel putin 1 soarece sau chitzcan am in fiecare dimineata la usa casei, in plus si in timpul zilei mai omoara pe ei. Mai am si otrava pusa in garaje si pe unde mai cred ca merg soarecii.

cipik

Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

pad3

dap, ms. acum l-am citit. saracu base s-a cam ramolit
somnul ratiunii naste monstri

sorinma

Cred ca mi- a reparat si mie cineva linku-ca e ok acum...
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

D006

#9532
Citat din: Eugen B din Noiembrie 12, 2015, 12:44:20 PM
Daca este polen in natura albinele il vor aduce oricum.

  Azi intr-o pauza m-am pus in fata unui stup ( in fapt cel din ultimul clip) si intr-un singur minut 8 albine au venit incarcate cu polen . De Lasata secului nu-mi amintesc sa mai fi vazut atata polen carat de albine.
  Culmea e ca un stup care in urma cu 10 zile mai avea aproape un decimetru cu puiet capacit nu aducea deloc polen.

Eugen B

Cred ca te-ai grabit si ai scris la sfarsit puiet in loc de polen.
Din experienta personala exista si stupi care aduna foarte mult polen, una din aceste familii este in poza mea de profil.

bmdna

Citat din: Kiwi Bee din Octombrie 29, 2015, 10:57:46 AM
Care ar fi avantajul sa unesti 2 familii in toamna, de altfel puternice, pt iernat?
Numai pt ca ai sezonul de iarna lung de 5-6 luni?
Si le divizezi in primavara? Si la una dai regina de sezon nou?
Am studiat filozofia rusului care uneste familiile toamna, ca sa ierneze puternice. Sincer, pe mine m-a convins si in primavara voi aplica si tehnioca lui pe 2-3 familii care la mine se preteaza. De fapt, conceptia mea se apropie putin de conceptia lui, prcatic, ce face el vine cumva in prelungirea conceptiei mele. Ca sa nu bat campii prea mult, am sa spun un mare avantaj:

Se stie ca albina iernata nu poate hrani decat o singura larva. Si nici pe aia nu o poate hrani din belsug. Din acest motiv dezvoltarea de primavera este greoaie. Prima generatie de albina care iese, fiind hranita de niste doici care au iernat, nu va fi viguroasa, nu va fi prea zdravana. Ce se intampla intr-o familie mare, rezultata din unirea NU a doua familii cum spuneti dvs. ci TREI. Din cauza ca sint multe albine si matca numai una, hranirea larvelor se va face de la inceput ca in plin sezon, adica o larva va fi hranita de 4 albine si mai multe. Rezulta ca prima generatie de albine care va iesi, va fi deodata viguroasa si cu capacitate 100%! Deci acea familie pleaca de la inceputul primaverii ca din pusca. La inflorirea pomilor este deja capabila sa culeaga. Si mai sint avantaje... Toamna se unesc toate unitatile biologice rezultate din aceasta familie puternica. Astfel, avem in stupina numai familii puternice si aproape numai matci tinere. Mie mi se pare interesant. O tehnica la care ai familii uriase si nu=ti trebuie matci minune. Iti trebuie totusi matci bune, dar din propria stupina.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

dany 1

Fara sa vad tehnica acelui rus si fara sa citesc in prealabil cele scrise mai sus de colegul nostru, nu mai târziu de ieri ,m-am gândit si aproape ca m-am hotărât ca in toamna sa unesc cate 2 Fam . Motivele  l-ea enumerat colegul.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

bmdna

Si daca ne pare rau ca una din cele doua (sau trei) matci va muri, am putea folosi izolatorul si am avea sanse bune sa le iernam pe amandoua.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

dany 1

Da,ar fi o varianta. Alta varianta ar fi  una din matci ținută  separat  intr-un nucleu  cu o mana de albina băgata la  adapost
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

bogdan moldovean

mi- e dor de postarile domnului dragos gavrila .....care- I cauza de ce nu mai postati domnule ?mi- ati inspirat d-voastra si domnul puisor inceputul meu in ale apiculturii Vad cu parere de rau ca rubrica d-voastra nu mai este asa de vie  Tare bine ar fi sa va reapucati de treaba pe acest site domnilor  Va salut si ramaneti cu Domnul

D006

Sunt permanent alaturi de voi dar incerc pe cat posibil sa postez cat mai putin deoarece vremea mea a cam trecut. In curand voi implini 10 ani de discutii pe forum , e mult .