Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Mai baieti, eu cred ca voi nu ganditi. Orice patron angajeaza pe cineva cand: 1. nu are timp sa faca munca respectiva 2.munca este prea grea si prea complexa pentru a fi facuta de el singur. In conditiile astea, cred ca patronul poate face ce vrea, atat timp cat ii plateste.

Saptamana asta, tatal meu a angajat niste "pierde vara" sa ii care porumbul cu caruta. Ii impacase la caruta, la pretul cerut de ei. Seara, baietii s-au revoltat si au venit cu replica "Pai noi am incarcat 7 carute si tu una!?", la care tatal meu i-a intrebat: "Ma platiti voi pe mine sau eu pe voi?" Bineinteles ca baietii incercau sa mai scoata ceva bani extra, incercand sa ii arate ce mult au muncit ei.  Pentru ca si zilierii se revolta si au inceput sa fie nesersiosi a apelat la o firma inclusiv pentru cules si transport. Aia nu au impresia ca au facut mai mult decat trebuie, ci exact cat le-a cerut.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cornelioandanciu

Citat din: oroles din Octombrie 26, 2014, 07:43:38 AM
Mai baieti, eu cred ca voi nu ganditi. Orice patron angajeaza pe cineva cand: 1. nu are timp sa faca munca respectiva 2.munca este prea grea si prea complexa pentru a fi facuta de el singur. In conditiile astea, cred ca patronul poate face ce vrea, atat timp cat ii plateste.

Saptamana asta, tatal meu a angajat niste "pierde vara" sa ii care porumbul cu caruta. Ii impacase la caruta, la pretul cerut de ei. Seara, baietii s-au revoltat si au venit cu replica "Pai noi am incarcat 7 carute si tu una!?", la care tatal meu i-a intrebat: "Ma platiti voi pe mine sau eu pe voi?" Bineinteles ca baietii incercau sa mai scoata ceva bani extra, incercand sa ii arate ce mult au muncit ei.  Pentru ca si zilierii se revolta si au inceput sa fie nesersiosi a apelat la o firma inclusiv pentru cules si transport. Aia nu au impresia ca au facut mai mult decat trebuie, ci exact cat le-a cerut.
Stimabile, eu doar am glumit sa se mei destinda putin atmosfera! Eu il apreciez pe Dragos pentru ceea ce face si pentru ce arata in clipuri, dar de la o simpla gluma pana la a nu gandi este cale lunga!
Va salut.

oroles

In ultimul timp s-au tot zis glume "dinastea" la adresa lui Dragos.  =))  :lol:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

Citat din: dragos2006 din Septembrie 14, 2014, 09:33:15 AM
Nu separ ramele , toate ramele din cuib sunt destinate doar albinelor , fie ca le consuma toamna fie primavara . Cele pentru primavara vor fi depozitate atent pentru a nu deveni hrana pentru soareci .  :)

Citat din: dragos2006 din Octombrie 25, 2014, 09:14:16 AM
Citat din: italianu din Octombrie 24, 2014, 08:09:23 PM
Unde stau ramele mai bine decit in stup?
In centrifuga ! 

=))


cornelioandanciu

Citat din: oroles din Octombrie 26, 2014, 08:54:40 AM
In ultimul timp s-au tot zis glume "dinastea" la adresa lui Dragos.  =))  :lol:
... dumneata esti avocatul dansului? Sau doar te bagi in seama?
Va salut.

oroles

Eu nu sunt avocatul nimanui.  Nu am niciun interes sa iau apararea cuiva. Daca mi se pare ca cineva e acuzat pe nedrept "ma bag si eu in seama".
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dodo79

"ma bag si eu in seama".
Ți se pare sau esti sigur ca este acuzat pe nedrept  :)  :hi:

oroles

Citat din: dodo79 din Octombrie 31, 2014, 01:08:52 PM
"ma bag si eu in seama".
Ți se pare sau esti sigur ca este acuzat pe nedrept  :)  :hi:
Daca stii mai multe spune-ne, ca sa dau si eu piatra in Dragos... Cine nu greseste sa arunce primul cu piatra!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

  E foarte usor sa arunci cu pietre dar foarte greu sa zidesti cu piatră.

marian sima

Dregos ce e cu ''Solutia Caspica''?
De ce in Canada se foloseste si la noi e interzisa?

Din mesajele de aici inteleg ca cineva de la noi a folosit asa ceva.http://filip41.sunphoto.ro/Albinutele_mele_dragi/

Cris

"Oficiul de licențiere Technology (TLB) al universități Baden-Württemberg GmbH TLB comercializate de la Universitatea din Hohenheim prima protecția biologică împotriva acarienilor Varroa, potrivit unui comunicat de presă din 20 octombrie 2014th
O noua inventie de la Universitatea din Hohenheim, manipulează comportamentul sexual al acarienilor, primul care a oferit protecție eco-friendly."
Inventatorul Dr. Peter Rosenkranz și absolvent biolog Bettina Ziegelmann
IDW

se pare ca si Varoa e pe cale sa isi gaseasca nasu
tratamentul nu lasa reziduri in miere
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

marian sima

O discutie interesanta de pe un forum de apicultura strain.

Se pare ca aceasta solutie face mai mult decat matca de 1000 de dolari.
Si culmea este ca in Canada aceasta solutie nu are restrictie.

08-07-2010, 20:05
Max toată lumea,

Stau cu proprietarul de Caspice Stupinele chiar acum, iar producatorul de Marea Caspică Solution. Dacă doriți să-l contacteze, sa de e-mail este [email protected] sau [email protected].
În ceea ce privește acest articol, Hossein a crescut de la 50 la 500 de stupi, 100 la 1000 urticarie, 2-20 urticarie, și de multe ori mai mult de-a lungul apicultura său în ultimii 25 de ani.
Motivul Hossein nu răspunde de mult pe aceste forumuri se datorează faptului că, în primul rând, engleza este limba lui două și el nu este bun pentru scrierea prea mult. În al doilea rând, el crede că apicultura nu este vorba de a vorbi, și mai multe despre dovedește a aproape fiecare apicultor în parte. În al treilea rând, el sa dovedit a fi de control al bolii AFB în Canada, cu 4% din antibiotice cerință în America de Nord, și fără antibiotice și în schimb cu bacteriofag.
El a tratat peste 20.000 de stupi din anul 2000, dar încă de la Guvern și comercial apicultorii nu acorde o atenție mult la el.
În 2008, Golden Eagle agricole (deținută de proprietarul echipei de hochei Canucks), a pierdut toate 2700 de stupi sale prin boli Amoeba și protozoare. Practic, specialiștii canadieni nu puteau să recunoască bolile și au fost recomanda ca Golden Eagle radiază toate echipamentele sale. Hossein a fost introdus la ferma de Golden Ears Stupinele (Jean-Marc LeDorze, care este un client de Caspice soluție Hossein pentru ultimii 10 ani), și Hossein tratat cu toate tipurile de stupi, fără nici o radiație cu ajutorul Solution lui Caspică și biocontrols naturale. El crede că 2700 morți într-un sezon este similar cu CCD. Până la 17 februarie, Golden Eagle a cumparat stupi de recuperare a albinelor: 500 de stupi de la Golden Ears Stupinele, 200 mai multe din alte apicultori până în martie, și până la începutul lunii mai, 900 de UNSC de la Golden Ears stupine. De 20 mai 2800 urticarie au fost capabili să producă 280 de tobe de miere în Alberta, Canada. Pierderile de vară au fost de 10% pentru problemele de pierdere regina, și pentru pierderile de iarnă a fost de 1%. Stupii au fost atât de puternice, încât până la 26 februarie 2010, Hossein făcut compartimentările 1500 prin cumpărarea de mătci din Chile.
În prezent, el conduce 2400 se urticarie, și gestionează 3500 pentru Golden Eagle Stupinele.
În ceea ce privește creșterea numărului de stupi,
a) în cazul în care o colonie are deficit de proteine, 10 de cadre ale populației nu se poate ridica 3 cadre de puiet. Atunci când o colonie are deficit de proteine ​​într-adevăr rău, acest lucru va afecta material seminal reginei în spermatica ei și ea va avea puiet pete în care ea va trebui să fie în cele din urmă înlocuită fie de albine sau de apicultori. Albinele vor avea, de asemenea, o imunitate foarte scăzută la boli, etc. atunci când proteina din colonie este scăzut. Dar, în cazul în care o colonie are nutriție foarte bun de polen natural și fluxul de miere, 3 cadre ale populației pot crește de 2 rame de puiet plafonate
b) prin cunoasterea a), condițiile trebuie să fie create pentru albine să aibă alimentația corectă
c) alimentația corectă pentru albine pentru a fi capabil să producă jeleu lucrător și lăptișor de matcă înseamnă că albinele au nevoie să consume polen, nu orice alt supliment de proteine. Alte suplimente nu au același efect
d) pentru albine pentru a putea consuma proteine, de care au nevoie pentru a primi feromoni de larva. De aceea orfane urticarie, sau urticarie iernare, nu consuma polen, chiar dacă au o mulțime în cadrele de polen
e) natural, consumul de proteine ​​se întâmplă atunci când nu există polen și fluxul de miere de la natură. Când albinele consuma că, glandele lor mandibulare produc lăptișor de matcă și se hrănesc regina. În cazul în care regina primeste o cantitate suplimentară de laptisor de matca, ea va depune ouă, și un ciclu începe pentru producția de puiet și consumul de polen din nou. Cu Caspică Soluție, apicultorii nu trebuie să depindă de natura. În schimb, puteți crea că prin alimentarea lăptișor de matcă și feromoni de albine, iar albinele vor consuma o cantitate suplimentară de proteine ​​/ polen, și începe producția de puiet.

Hossein este de planificare pe având produs disponibil în Statele Unite ale Americii în scurt timp. Soluția de rezolvare Caspică este utilizat pentru: introducere regina cu 100% eficacitate pe tot parcursul anului, producția de ceară, AFB de control al bolii, cu randament de 100%, regina reproducție și de producție, producția de puiet, producția de material seminal de la albine drone (de inseminare artificială și împerecherea naturală), amibă, protozoare, nosema o., & nosema c. control, etc.

Sper că reușește la orice întrebări. Dacă mai aveți, nu ezitați să comenteze mai mult, dar nu putem avea timp să răspundă rapid. În caz contrar, puteți contacta Hossein Yeganehrad direct la [email protected] sau [email protected], sau chiar mai direct la 1.604.338.4522. El este întotdeauna fericit să vorbim.

Cu respect,
Kelsey și Hossein


alpha6
08-03-2010, 13:27
Mă îndoiesc foarte serios că aceasta sa întâmplat de fapt. Una dintre ele este faptul că ei spun că toate cele 20 de cadre au avut atat de puiet și ouă. Nu știu despre voi, dar în cele mai multe dintre stupii mei cadrelor centrali au puiet și ouă în timp ce cadrele exterioare au polen și miere. Sigur stup ciudat va fi puiet peste tot, dar acest lucru nu este normal. Plus numărul lor nu se aduna. Ei declară că au fost capabili de a crea 900 de colonii, folosind 17 de cadre de la 100 de colonii. Ei bine, asta este o medie de 1,8 cadre care nu se adaugă. Mă întreb, de asemenea, capacitatea de suficient de albine pentru a putea să acopere atât de mult puiet și au falsificatori.





Banuiesc ca 20 de cadre de puiet inseamna 20 de rame.

oroles

Solutia caspica am inteles ca este un amestec de feromoni si laptisor de matca. Pretul la care o vand americanii este cu mult sub pretul laptisorului ceea ce ma duce cu gandul la faptul ca e ceva de sinteza.

Am aruncat o privire pe pozele si filmele unuia care promoveaza acest produs. Este vorba de dr. Hosein. Desi are stupina intr-o zona favorabila, am mai multe albine decat are el in stupi. Deci eficienta solutiei ar putea fi contrazisa. Pentru mine e un fel de stupul Ursu.

Ar trebui sa realizam o interogare la autoritatiu cu privire la legalitatea utilizarii acestui produs.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marian sima

Daca avea in compozitie laptisor de matca si feromoni nu avea de ce sa fie interzisa in Europa.

Laptisorul de matca si feromoni nu ai influienta asupra loci si a altor boli.

Am citit undeva ca pe langa laptisor de matca si feromoni mai are in componenta fumidil si un polen iradiat de provenienta chinezeasca.

italianu

Polenul ,,iradiat" sau mai pe româneste radiat este ptr a ucide bacteriile si ce ar mai fii prin el!
Radierea nu influenteaza cu nimic,proprietatile polenului!
Mie mi se pare ca duce a ,,teapa"!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!