Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Familiile tari au umplut orizontali cu miere ,la unii a trebuit sa le pun caturi.

D006

De ce tii stupi asa inghesuiti ?  cum reusesti sa lucrezi in ei ?

marian sima

Chinuit,stau in centrul satului si sa asez stupi pe langa gard nu pot ca e aglomeratie,in alta parte nu am unde sa-i pun.
Sa-i duc in camp la gradina ii fura,datorita aglomeratiei lucrez greu ,am pierdut matci ,trebuie sa gasesc neaparat alta varianta pentru ei,sa vad unde gasesc alta pozitie.

claudiu_tgv

Furtuna de azi-noapte a lovit direct in stupi, in urdinise. Saracele albine, au crezut ca vine sfarsitul lumii. Sper ca mai sunt pe pozitie, nu i-am legat pe toti de suporti. La voi cum a fost?

D006

Ploaie torentiala dar fara sa bata vantul tare. Oricum in camp nu pun stupii mai sus de 10 cm . de la sol tocmai pentru a preveni accidentele . Pentru ca am sistemul cu manta superioare este foarte greu sa zboare si capacele.

claudiu_tgv

Eu ii am la 40 - 50 cm, e mai comod pt mine sa lucrez cu ei (eu avand 178 cm inaltime). Nu e cam putin 10 cm pt iernare? Tb sa ai grija cu zapada sa nu acopere urdinisurile si sa se asfixieze albinele. Si broastele ar putea sa intre in stup mai usor, de soareci nu zic, ca ei se urca si pe casa, nu conteaza inaltimea

In seara asta se anunta iar furtuna, din pacate

popa georgian

dl Dragos vorbeste de pastoral nu de iernare :nono:

Florin94

Am niste panarame de stupi orizontali , ei au 50 de kg goi fara familiile in ei :))), cred ca ii pot pune si pe bloc =))))), voi scapa de ai curand:))

D006

Citat din: claudiu_tgv din Iulie 10, 2014, 04:45:27 PM
Eu ii am la 40 - 50 cm, e mai comod pt mine sa lucrez cu ei (eu avand 178 cm inaltime). Nu e cam putin 10 cm pt iernare?

Modul meu de iernare il vezi pe youtube. Stupina se aseaza astfel incat sa fie comod pentru albine in primul rand .

claudiu_tgv

#7899
scz, nu m-am gandit la pastoral. Eu am 7 stupi si ii tin acasa, nu are rost sa-i duc in pastoral. O sa iernez prima data cu ei, dar pana atunci vreau sa-i fac cat mai puternici. Am 4 regine tinere, de anul acesta care sper sa ponteze pana toamna tarziu.

Citat din: Florin94 din Iulie 10, 2014, 08:51:17 PM
Am niste panarame de stupi orizontali , ei au 50 de kg goi fara familiile in ei :))), cred ca ii pot pune si pe bloc =))))), voi scapa de ai curand:))
Si eu am tot orizontali, au vreo 30 de ani stupii. De la cine i-am luat, a iernat cu ei fara probleme.

trantore

Citat din: claudiu_tgv din Iulie 11, 2014, 09:33:49 AM
scz, nu m-am gandit la pastoral. Eu am 7 stupi si ii tin acasa, nu are rost sa-i duc in pastoral. O sa iernez prima data cu ei, dar pana atunci vreau sa-i fac cat mai puternici. Am 4 regine tinere, de anul acesta care sper sa ponteze pana toamna tarziu.

daca ii ajuti un pic o sa ponteze cat de tarziu vrei...  doar sa ai grija  puietul ce iese trebuie sa zboare si el
  eu fac ulima stimilare pama prin 15 septembrie, cel tarziu, puietul sa iasa in octombrie


Eugen B

Am o intrebare, aveti habar cam cu cat se da floare soarelui la engros anu asta? si poliflora?

D006

de la 12 lei in sus.

feerary

Citat din: dragos2006 din Iulie 11, 2014, 01:10:32 PM
de la 12 lei in sus.
Da! si o turta la apicola cu multe e-uri costa 11... anu trecut au oferit 9.5 - 9 lei. Mai scump  vand hrana pt albine dacat dau pe miere! Asta da afecere... apicultura  :nod: 

D006

Cine nu face față e liber sa se apuce de filatelie.