Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

#7845
Vineri si sămbăta vremea a tinut cu noi așa ca am extras de dimineata pana seara . reluam treaba de marti . Am facut și un mic clip.
http://www.youtube.com/watch?v=8l9x6AHfd78#

Kiwi Bee

Dragose, nu stiam ca nu ai gratii Hanneman. Cu gratii Hanneman baga mierea/nectarul mai incet. Nu ai incercat si cu urdinis superior?

Ia si tu un suflator de frunze sil modifici cu un burlan flexibil caci baietzii pina scutura rama cu rama la numarul de stupi pe carei ai vine noaptea.

D006

Toate acestea sunt in studiu . Mai putin gratia Hanemman deoarece in timp voi avea 9 rame in cat.

oroles

Citat din: Kiwi Bee din Iunie 09, 2014, 12:55:38 AM
Ia si tu un suflator de frunze sil modifici cu un burlan flexibil caci baietzii pina scutura rama cu rama la numarul de stupi pe carei ai vine noaptea.

Tu nu ai vazut ce bine le scutura Marian? Nu mai avea ce sa dea cu peria. As vrea sa le scutur si eu ca el. :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

#7849
Citat din: dragos2006 din Iunie 09, 2014, 08:10:59 AM
Toate acestea sunt in studiu . Mai putin gratia Hanemman deoarece in timp voi avea 9 rame in cat.
Nu se rezolva problema cu 9 rame in cat. Daca regina are loc in cat va ponta la fel ca in cuib chiar daca sunt 9 rame.

D006

Nici o problema , luam ramele cu puiet din cat si intarim roii cu ele , Asta dupa ce am scos mierea din ele.

marius_vfp

Citat din: Kiwi Bee din Iunie 09, 2014, 12:55:38 AM
Dragose, nu stiam ca nu ai gratii Hanneman. Cu gratii Hanneman baga mierea/nectarul mai incet. Nu ai incercat si cu urdinis superior?

Ia si tu un suflator de frunze sil modifici cu un burlan flexibil caci baietzii pina scutura rama cu rama la numarul de stupi pe carei ai vine noaptea.

in cazul in care nu foloseste gratia , e cam riscant sa suflii ramele din cat ,asa cum fac altii prin filmele de pe youtube , daca matca e in cat ai dat de belea.(parerea mea)

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

oroles

Azi, de sarbatoare Sfintei Treimi am prins doua roiuri... Sau cel putin asa cred eu. Cum au decurs lucrurile:
Plimbandu-ma prin stupina aud ceva zgomot specific roiului abia iesit. Ma uit in copac si vad un roi mare... Avea o forma dubioasa. Mai degraba pareau doua roiuri in loc de unul. Cel de jos era mai mare, iar pe crenguta de deasupra era un roi mai mic dar nu neglijabil ca si cantitate de albina. Asa ca am procedat astfel: Am incercat sa bag galeata sub ambii roi. Am scuturat, dar cel de sus, mai mic, mi-a scapat, fiindu-mi imposibil sa bag galeata sub amandoi odata. L-am varsat in stupul uns cu roinita si am pus 4 rame: 2 foite + doua cu puiet de trantor si oua. Dupa cateva minute pe locul de deasupra s-au adunat iarasi albinele. Mentionez ca in timpul asta, urdinisul la cel prins prima data era inchis. Am bagat iarasi galeata si l-am prins si pe cel de-al doilea.  E posibil ca doua roiuri sa se aseze asa de aproape sau posibil ca sa fi plecat din acelasi stup cu 2  sau mai multe matci neimperecheate?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Mai degraba este un roi cu albine din aceeasi familie cu mai multe regine tinere.

oroles

Citat din: bucovineanu din Iunie 09, 2014, 03:30:44 PM
Mai degraba este un roi cu albine din aceeasi familie cu mai multe regine tinere.

Multumesc domnule Bucovineanu.  :thanks: Ce am vazut acum: In timp ce umblam in niste mici nuclee, ma uit in spatele meu si vad intr-un copac albine care pareau ca se aduna ca intr-un roi. Nu erau stranse in cluster ci pareau mai degraba ca vor sa se stranga in roi. Ma asteptam ca sunt nevoit sa bag iarasi galeata la treaba. Cat stau eu acolo vad ca incep sa zboare mai intai la joasa inaltime, dupa care se ridica in sus. Banuiesc ca a fost zbor de imperechere deoarece am vazut la un stup cum se intorc la stupi trantori multi. In plus mai am ceva roiuri care au fost facuti dupa metoda botci de roire / botci de salvare si care acum ar trebui sa eclozeze matcile si sa plece la imperecheat. E posibil sa fi fost zbor de imperechere? Nu am mai vazut pana acum asa ceva... Stiam ca roiurile sa aseaza in cel mai apropiat copac, dar asta nici n-a vrut sa stea in copac. Matca se poate aseza pe copaci inainte sa plece la imperecheat?

Joi au doua saptamani de cand i-am facut. Ideea e ca desi a plouat aproape in fiecare zi in aceste doua saptamani, a dat si de doua ori cu grindina, stupii mei s-au cam blocat cu miere si pastura... Nici timp sa extrag pana saptamana viitoare nu am. Le-am mai dat zilele astea cate 1-2 rame necladite. :( E posibil ca la eclozarea matcilor, desi sa nu fi avut regine sa ia decizia sa roiasca? Va multumesc!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

Citat din: oroles din Iunie 09, 2014, 04:57:16 PM
Joi au doua saptamani de cand i-am facut. Ideea e ca desi a plouat aproape in fiecare zi in aceste doua saptamani, a dat si de doua ori cu grindina, stupii mei s-au cam blocat cu miere si pastura...
Buna performanta sa ai stupii blocati cu miere si pastura in timp ce ai ploaie zilnica ...  vreau si eu așa albine !!!!

oroles

La salcam au prins cca 4 zile. De plouat a plouat numai dupa ora 5 in fiecare zi. O singura zi a fost friguroasa astfel incat nu s-a putut culege. Crede-ma ca nu exagerez. 
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

Corect , inseamna ca ai dat tun la salcam.

stupar

Daca baga zahar la greu este posibil sa extraga si 35 kg/familie!

oroles

Citat din: dragos2006 din Iunie 09, 2014, 09:32:46 PM
Corect , inseamna ca ai dat tun la salcam.

Nu inseamna ca am dat tun ci ca e mai multa miere si pastura decat ma asteptam. Avand in vedere ca roiurile nu au avut puiet, au fost cam singurii care au cules mai serios. Eu nu am pretentii de mare profesionist ca tine asa ca ma multumesc si cu mai putin...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani