Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

florin26

Va multumesc domnule Dragos, sanatate si numai bine va doresc!

bucovineanu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 09, 2014, 05:26:37 PM
  Ce inseamna pentru tine hrana suficienta ?  pentru mine niciodata nu va fi suficient ! De ce sa nu am acum  in colonii cantitatea de miere din octombrie ?
  Nu am gasit puiet deloc , semn ca programul meu de selectie a dat roade.
Dragos, daca in septembrie ramele de iernare erau pline, acum nu aveau nevoie de nici un fel de hrana nici in pungi, nici in hranitoare, nici de rame in fata stupilor. Dar in stupina proprie fiecare face cum crede ca e mai bine.

D006

Pacatul suprem in apicultura si nu numai este sa credem ca ce merge la noi va functiona si la altii . In apicultura conteaza enorm zona geografica , materialul genetic si in ultimul timp anomaliile climatice
  Trebuie sa fim flexibili in gandire si sa intelegem ca totul este in miscare , unii numesc asta progres.
Vad fel si fel de tineri care cred ca apicultura poate fi o afacere clasica ... :)...  daca era asa acum noi producatorii vindeam mierea la bursa.

apivasmob

Eu cred ca este bine stimularea externa chiar daca ai hrana in stupi destula si chiar de calitate(se urmareste prin aceasta iesirea in numar cat mai mare in timp scurt a cat mai multa albina din sptupi care isi vor face un zbor fff bun de curatire si chiar de completare a cuibului cu miere.
Felicitari chiar ca zona va este prielnica.
Sanatate tuturor apicultorilor

popik50

Daca toamna lasam rezerve suficiente in stupi, acum am sta linistiti. In stupi trebuie sa ne uitam dupa 10 -15 februarie.

PACO

Totusi Malaiu recomanda stimularile din Ianuarie.

cornelioandanciu

Intr-adevar, marea problema sint anomaliile climatice, maine merg sa-mi  verific stupii, daca au puiet in ei am pus-o! Caldura asta nu este buna pentru stupi acuma!
Va salut.

apivasmob

Multi din zona noastra au spus ca au puiet cit palma capacit si oua si in toate stadiile pe 1.2 rame.
Sanatate tuturor apicultorilor

marius_vfp

domnule popik uite ca am de gand sa contrazic unele ce se discuta aici cu hrana suficienta ,
la un nucleu acelasi tip pe care il are si dragos , desi ii lasasem mancare destula l-am gasit mort chiar ieri 8 ianuarie, dupa zborul de curatire din 28 decembrie parca fusese s-a asezat prost doar pe ramele din fata spre urdinis el fiind in pat cald pe 4 rame (rame de marimea a jumate dadant1/1) si a ramas fara gram de mancare pe cele 2 rame celelalte 2 rame fiind pline  de mancare , greseala imi apartine trebuia sa ii bag in acea zi o rama cu mancare langa urdinis ,dar fiind plecat de sarbatori am ajuns tarziu la ele ne mai putand umbla fiindca era frig si ceata . si uite asa am pierdut o matca cu 3 pumni de albina , albina toata bagata la iernat deci nu urme de nosema sau etc. mort de foame cu mancarea pe rama vecina.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bio

#7089
Citat din: PACO din Ianuarie 09, 2014, 07:34:14 PM
Totusi Malaiu recomanda stimularile din Ianuarie.

Ahha..
Ca tot venii vorba de dl Aurel Malaiu, mi-a placut modelul de pavilion care il avea de aceea al doilea pavilion al meu a fost indentic ca al lui...chiar citiva ani am folosit modelul de stup folosit de dinsul, apoi am cautat un model de stup care cred ca se potriveste mai bine pentru stilul meu de munca.

Toamna, eu  dupa ce string familiile de albine si eu scot afara,la liber,  toate ramele care mai au miere in ele, ca albinele sa care tot in cuib..:)..dar ma uit la prognoza meteo si scot ramele cu 2-3 zile inainte de o ploaie buna iar dupa ploaie toate ramele sunt strinse iar albina i-si vede de treaba ei linsitita.
Fac asa din comoditate..... nu stau sa descapacesc si sa dau dupa diafragma..

popik50

Citat din: marius_vfp din Ianuarie 09, 2014, 07:40:24 PM
domnule popik uite ca am de gand sa contrazic unele ce se discuta aici cu hrana suficienta ,
la un nucleu acelasi tip pe care il are si dragos , desi ii lasasem mancare destula l-am gasit mort chiar ieri 8 ianuarie, dupa zborul de curatire din 28 decembrie parca fusese s-a asezat prost doar pe ramele din fata spre urdinis el fiind in pat cald pe 4 rame (rame de marimea a jumate dadant1/1) si a ramas fara gram de mancare pe cele 2 rame celelalte 2 rame fiind pline  de mancare , greseala imi apartine trebuia sa ii bag in acea zi o rama cu mancare langa urdinis ,dar fiind plecat de sarbatori am ajuns tarziu la ele ne mai putand umbla fiindca era frig si ceata . si uite asa am pierdut o matca cu 3 pumni de albina , albina toata bagata la iernat deci nu urme de nosema sau etc. mort de foame cu mancarea pe rama vecina.
spor
Domnule Marius, la nuclei e cu totul alta poveste. Acolo se poate interveni oricand este nevoie. La familiile de albine am spus ca cel mai bine este sa le asiguram hrana inca din toamna. Daca in urma zborului de curatire, albinele se intorc in stup si isi formeaza ghemul intr-un loc fara mancare, inseamna ca matca nu este buna si ca urmare selectia trebuie sa-si faca treaba. Acum daca am nu stiu cati stupi, trebuie ca dupa fiecare zbor de curatire sa vad care nu s-a asezat cum trebuie. Ce pot spune este faptul ca astfel de fenomene sunt rare. In concluzie, cu cat umblam iarna mai rar in stupi cu atat mai bine iar daca le lasam hrana suficienta atunci este si mai bine. In februarie se poate interveni pentru stimularea familiilor, stimulare nu hranire.

popik50

In toamna am lasat si eu afara mai multe rame cu miere pentru a fi luate de albine...concluzia: au luat toata mierea dar au deformat si celulele fagurilor, asa ca prefer tot descapacirea si punerea dupa diafragma.

sorinma

D-le Dragos,la stupul de poliuretan de ce i-ati bagat punga cu miere?a inceput sa oua regina?

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

D006

Habar nu am ce are in el , nu am umblat in cuib din primavara 2013 . I-am dat miere sa fiu linistit . Vorba lui PACO , mancare peste mancare nu strica.

marius_vfp

vorba lu bunicu , o masa in plus nu strica o bataie in plus da , da si aia daca e la timp e mai buna decat o masa =)) =))

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva