Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

istodorescu vasile

cine este  un bun gospodar si om de caracter eu cred ca oriunde s-ar duce , isi va pastra aceste calitati. cei ce pleaca peste hotare, pot fi inclusi in mai multe categorii. asta depinde de circumstantele in care pleaca acolo , si ce isi propun. sint destui din cei plecati care s-au impus , si-au deschis afaceri in diferite domenii , ceea ce aici poate nu ar fi putut realiza. in acelasi timp sint multi , poate cei mai multi ,care  se umilesc pentru bani. multi sint priviti in special in spania ca acolo am rude si stiu cam cum stau treburile, sint priviti ca niste obiecte, exact cum privim noi calul din curte, pe care il ingrijim pentru al exploata, daca pateste ceva cumpar altul. cam asa sint priviti si ei pe acolo. dar inca odata spun ca nu toti intra in aceasta categorie.

D006

  Este imbucurator faptul ca stuparii romani sunt cautati peste hotare , stiu o multime de cazuri cu oferte pentru apicultori mai in varsta pentru a lucra in crescatorii de regine . Sa nu uitam ca Anglia la apicultura este fix   .... pantaloni scurti..... fata de apicultura romana. Oricum a reproduce regine in UK e cam riscant dpdv. financiar. Dar ei probabil au vazut ce prostii au facut nemtii si francezii cu buckfastul si acum la fel ca toti vesticii dau navala in Romania dupa carpatina.

marius_vfp

nicu68 , daca citeai cu atentie mesajul meu am scris acolo unii dintre noi fara a ataca direct persoane. sunt si multi altii care fac treaba serioasa si sunt buni gospodari ,

tu crezi ca eu in ce am bagat banii , am strans din buci acolo si am bagat banii in romanica , casa masa viitorul copiilor , problema era alta .

sarbatori fericite.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

mosunick

Citat din: istodorescu vasile din Decembrie 25, 2013, 05:49:24 PM
cine este  un bun gospodar si om de caracter eu cred ca oriunde s-ar duce , isi va pastra aceste calitati. cei ce pleaca peste hotare, pot fi inclusi in mai multe categorii. asta depinde de circumstantele in care pleaca acolo , si ce isi propun. sint destui din cei plecati care s-au impus , si-au deschis afaceri in diferite domenii , ceea ce aici poate nu ar fi putut realiza. in acelasi timp sint multi , poate cei mai multi ,care  se umilesc pentru bani. multi sint priviti in special in spania ca acolo am rude si stiu cam cum stau treburile, sint priviti ca niste obiecte, exact cum privim noi calul din curte, pe care il ingrijim pentru al exploata, daca pateste ceva cumpar altul. cam asa sint priviti si ei pe acolo. dar inca odata spun ca nu toti intra in aceasta categorie.
=D> =D> =D>
Asta destin ne-a fost trasat de "con-ii" Europei.
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

istodorescu vasile

 pentru ca noi am acceptat sa fim tratati asa . ma repet , nu toti insa din pacate cei mai multi.

D006

Am ajuns si la sfarsit de 2013 . pana acum  iernare fara probleme.

Apicultura la sfarsit de 2013

roi_ag

Imi pare bine pentru tine ca ai preluat metoda cu insonetinul dar baga-l in sac de rafie si scapi de acele coli de hartie pe care le va toca albina .
I-ti pun opoza poate nu ai vazut-o.

D006

vreau sa evit pe cat posibil lucrurile sintetice pe perioada iernii . La anul hartia va fi inlocuita cu material textil de bumbac.

albinasebes

care sunt avantajele acestui material, insonetin ii spuneti? in sac de rafie e ca si folia, transpira.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

roi_ag

#6939
Citat din: albinasebes din Decembrie 28, 2013, 08:06:31 PM
care sunt avantajele acestui material, insonetin ii spuneti? in sac de rafie e ca si folia, transpira.
Ce vrei sa-ti mai spun cand tu mi-o bagi pasta
Citat din: albinasebes din Decembrie 28, 2013, 08:06:31 PM
in sac de rafie e ca si folia, transpira.
Eu nu l-am intrebat nici pe cel de la care am adoptat materialul ala nici pe cel de pe Youtube de ce foloseste sacul de rafie.Le-am pus in practica si sunt foarte multumit.Am cumparat saci care nu fac condens :wink: si sunt bio  :nod:

albinasebes

n-am vrut sa supar, pana la urma practica ne invata ce merge si ce nu. am cautat pe google si am aflat ca acest material se foloseste la izolatia masinilor, pasla ii mai spune mai simplu. pretul e undeva pe la 6 lei mp. merita investitia? ce avantaje ofera in plus fata de materialele pe care le-ati folosit pana acum?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

roi_ag

La insonorizarea autoturismelor.Merita investitia.Izoleaza termic si fonic,permite umiditatii din stup sa treaca prin el,este ieftin ,nu manevrez o gramada de zdrente,pun 2 la fiecare stup,mai
putin de 3 ron pe stup.

albinasebes

de unde ati cumparat de ati iesit asa ieftin?as vrea sa incerc si eu.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

roi_ag

#6943
De la fabrica de ate din Ramnicu ...........Valcea ca celalalt Ramnic no are si pasta ,sic.
Se gaseste la sul de 30m /2,1latime si costa acum 2 ani 170 ron 
http://www.minetconf.ro/Ro/contact.htm

albinasebes

multumesc de raspuns, sunteti prompt. voi lua si eu, macar pentru o parte la inceput.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)