Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

silefak

O tai cu foarfeca de marimea cat iti trebuie , o pui pe podisor si pe urma pui capacul  :D
Nu trebuie vata de cea scumpa cu folie  ca face mai mult rau pentru ca nu da voie umezelei sa treca , eu am pus de cea mai ieftina cu grosimea de 5 cm ,  si marimile de 1,25 X 7

bio

Citat din: silefak din Ianuarie 23, 2013, 10:39:54 AM
Eu anul acesta am inceput ca experiment sa folosesc vata minerala Isover si sunt foarte multumit de ea . Chiar ieri am desfacut cativa stupi si am vazut ca  cei izolati cu vata minerala aveau podisorul uscat iar vata era ca noua de parca o cumparasem atunci , la cei izolati cu toale si diferite haine vechi cum fac eu deobicei era totul ud incepind de la podisor si terminind cu carpele din care puteai sa scurgi apa.
Nu stiu daca a mai experimentat cineva vata ca poate are si unele defecte pe care eu inca nu liam vazut, dar mie mi se pare deocamdata foarte buna pentru ca e ieftina  cam 1-1,5 RON pe stup si cred ca se poate folosi si vara pentru a tine racoare la albine . Vata minerala are coeficient termic foarte mare si nu tine umezeala pentru ca vaporii trec prin ea.
Pernele de papura sau alte materiale nu cred ca sunt bune pentru ca o data imbibate cu apa nu mai au nici o izolatie termica.

..nu mai stiu unde postat ceva asemanator..

Toate saltelutele de papura le-am dat foc acum citiva ani..si cred ca aveam peste 3-400 de saltelute si folosesc vata minerala..

...poate o fi bine, poate nu ..

Cind e dau serbet, sau orice hrana uscata si nu este in punga, daca nu o consuma albinele repede nu o mai consuma deloc ca se face caramida.....se usuca .

Bătrânul

Va rog pe toti care ati scris de vata minerala sa stergeti postarile si sa recunoasteti ca ati glumit. Voi mai mincati miere din fagurii acoperiti cu vata minerala??? :mad: :mad: Tehnic e excelent dar alimentar E O CRIMA !!! :rusine:

elvis

mda ma gandeam ca o bagi in pernute ceva...nu cred ca e sanatos pt albine sa bagi vata aia in stup
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

silefak

Citat din: Bătrânul din Ianuarie 23, 2013, 01:06:10 PM
Va rog pe toti care ati scris de vata minerala sa stergeti postarile si sa recunoasteti ca ati glumit. Voi mai mincati miere din fagurii acoperiti cu vata minerala??? :mad: :mad: Tehnic e excelent dar alimentar E O CRIMA !!! :rusine:

ce are vata cu fagurii ? ei nu ajung niciodata in contact cu vata minerala pentru ca eu am intodeauna un podisor de lemn ( ca noi fi nebun sa pun vata direct pe rame , nu de alta dar ma tem ca o vor cara albinele) :P  .

si vata e la fel de ecologica ca si polistirenul pe care unii il pun direct in stup  :D

vranceanul

Indiferent ca-i pusa pe podisor [nu conteaza modelul] sau chiar bagata in pernute , tot ajunge in stup [carata de albine in faguri] si de acolo in toate produsele apicole. E CATASTROFA TOTALA, e mai REA decat varroua. Baga-ti in san putina vata de aceasta si ai sa vezi rezultatul.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

romikele

Citat din: silefak din Ianuarie 23, 2013, 02:29:45 PM
ce are vata cu fagurii ?
...
si vata e la fel de ecologica ca si polistirenul pe care unii il pun direct in stup  :D
Are o foarte mare importanta!
Cum impiedicati particulele fine sa cada pe rame si sa fie inglobate in miere?
... daca ar afla nemtii ce faceti, n-ar mai lua gram de miere din RO.
Sunt metode de pregatire a stupilor de iernat si fara vata minerala, iar polistirenul invocat nu face pulberi.

silefak

Eu nu am vazut particole sa cada din ea , si chiar daca ar cadea albinele le vor elimina din stup si nu o vor depozita in miere ... eu stiu ca vata minerala e produsa din nisip si e mult mai ecologica chiar si decat vopseaua cu care dam noi stupii , poate nu ar merge la cei cu bio. Din  cate stiu nemtii sunt captusiti cu vata minerala la podea , pereti si pod si ma indoiesc ca nu le cad si lor niste fire de sticla prin farfurie.

Fiecare face cum doreste dar eu o vad foarte buna si o voi folosi in continuare , acum depinde de fiecare ce alege , posibilele fire de nisip cazute pe rame sau mucegaiul si tot felul de boli formate datorita umezelii.

sorinma

chiar nu vrei sa recunosti ca te irita vata asta ecologica cahiar si la piele?oare cum o fi in stomac?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

silefak

Citat din: sorinma din Ianuarie 23, 2013, 04:15:31 PM
chiar nu vrei sa recunosti ca te irita vata asta ecologica cahiar si la piele?oare cum o fi in stomac?

Te irita cand umbli mult cu mina pe ea datorita firelor de sticla  care intra in piele , de asta si se numeste vata minerala de sticla .

Eu am si spus ca am pus doar pe 30 de stupi pentru experiment , pentru ca exista propabilitatea de a cadea fibre pe rame ma gindesc sa fac pernute si sa le scot inainte de primul cules pentru a scadea eventualele sanse de a cadea in miere , in rest va spun ca e ideala pentru iernat , asa e de uscata la jumate de iarna ca mio bate vintul daca nu sunt atent. :D

sorinma

poate vrea sa deschida cineva un topic"idei trasnite".... :)
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

marius_vfp

decat vata mai bine bag perne umplute cu paie de grau sunt sigur ca e mult mai bine si aproape la fel de bun izolator , cand vine primavara desfac cosul pernei si arunc paiele peste an gasesc altele proaspete. .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bio

Citat din: silefak din Ianuarie 23, 2013, 04:44:46 PM
......
Te irita cand umbli mult cu mina pe ea datorita firelor de sticla  care intra in piele , de asta si se numeste vata minerala de sticla .

Eu am si spus ca am pus doar pe 30 de stupi pentru experiment , pentru ca exista propabilitatea de a cadea fibre pe rame ma gindesc sa fac pernute si sa le scot inainte de primul cules pentru a scadea eventualele sanse de a cadea in miere , in rest va spun ca e ideala pentru iernat , asa e de uscata la jumate de iarna ca mio bate vintul daca nu sunt atent. :D


..mi-am facut peste 200 poate  300 de saltelute cu vata minerala . Am lucrat cu miinile goale si nu ma iritat .

Poate multi traiesc cu amintirile legate de vata de sticla de dinainte de "89.

..am folosit multe metode de izolare dar nici una nu mi-a dat rezultatele la  ce folosesc de citiva ani incoace.


D006

  Fara doar si poate vata minerala este un izolator foarte bun numai ca in apicultura nu da bine la "imagine" .  :wink2: Eu am gasit o metoda mai blanda , in perna introduc melana. Sunt foarte bune si rezistente .

bio

..primele saltelute le-am confectionat cu melana..  Dar nemaigasind  am trecut pe "inlocuitor"..

Anul trecut in primavara mi-a dat cineva un catel mic . Cum am ajuns seara cu el acasa i-am dat drumu intr-o magazie unde i-am amenajat la repezeala un culcus din niste haine mai vechi, urmind ca a doua zi sa ii fac cusca lui..  A doua zi l-am gasit pe catelus calare pe niste saltelute care erau in aceea magazie cazute pe jos.. Daca catelul a ales salteluta productie proprie in loc la ce ii oferisem eu, inseamna ca a simtit ce ar fi mai bine pentru el....
   Cred ca daca citea si el pe Apiardeal poate nu mai dormea pe saltelutele mele..:)