Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

abeja

Adic ,,daca  omul  sta  pe camp,doarme si  se  spala  pe  maini  nu  e  bine?
Pana  nu  dispar  hotii din  tara ,nu  ai  sa  vezi  stupi  lasati fara  paza.Deci  toate  obligatiile  vin  din  cauza parazitilor si  nu  ca  ar  vrea x sau  y  sa  fie  asa  cum  e  .Inainte gandesc,ma  uit,ascult  si  dupa  aia  zic  ca  in  Rom  se  ciobaneste.

stefan1

  Exact asta (hotia) e cauza pentru care la noi nu se poate face apicultura ca in Canada sau ca in Vest. Din pacate la noi stuparii trebuie sa-si gramadeasca stupii oricati ar avea intr-un singur loc si sa-i pazeasca zi si noapte. Toti stiu ca o repartizare a cate 30-50 de familii pe o vatra ar duce la rezultate apicole mult mai bune, dar pur si simplu nu se poate din cauza hotilor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Alutus

Ce ai cu ...noi? Vrei sa lasi tara pustie? Nu vor ramane nici de-un cvorum.
Sa nu uiti Darie!

desprealbine

am spus aceste lucruri pentru ca am observat ca sunt catva apicultori care au inceput sa aiba pretentia ca parerile lor despre albine sunt niste AXIOME ALE APICULTURII {axioma=adevar care este luat ca atare si nu mai este nevoie sa fie demonstrat}
dar problema nu este ce cred ei si faptul ca nu ai dreptul sa spui si tu o alta opinie
s a creat un sistem in care MAIMARELE EMITE AXIOMA CORUL O APROBA SI CEI CARE AU ALTE OPINII SUNT UMPLUTI DE TONE DE MIZERII
asa ca m am gandit sa le pun putin OGLINDA IN FATA  si sa arat ca MAIMARII NU SUNT CHIAR ATAT DE MARI
acum sa nu credeti ca deasta nu pot eu dormi noaptea dar daca unul singur din cei ce citesc asta prinde curajul sa zica BA EU NU CRED CA ESTE ASA chiar daca zice o prostie inseamna ca nu am scris degeaba

cristian87

am postat ierii ceva si un binevoitor a sters-
Ideea era ca un anonim, probabil clona vine si arunca cu rahat pe doua forumuri in cine nimereste.
Ioan Guist nu este reprezentantul apicultorului roman dar il cunoastem si a castigat respectul tuturor , chiar si al celor care nu-i impartasesc credinta si ideile .
Iar cei care se cred capabili sa il critice sa dovedeasca faptul; ca pot face macar cat a facut el.
Domnul "desprealbine" cred ca scrie mai mult despre el si incearca sa platesca polite iscate din frustrari.
nu inteleg de ce moderatorii il acopera.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

prisecarul

Citat din: cristian87 din Noiembrie 17, 2012, 05:01:41 PM
am postat ierii ceva si un binevoitor a sters-
Ideea era ca un anonim, probabil clona vine si arunca cu rahat pe doua forumuri in cine nimereste.
Ioan Guist nu este reprezentantul apicultorului roman dar il cunoastem si a castigat respectul tuturor , chiar si al celor care nu-i impartasesc credinta si ideile .
Iar cei care se cred capabili sa il critice sa dovedeasca faptul; ca pot face macar cat a facut el.
Domnul "desprealbine" cred ca scrie mai mult despre el si incearca sa platesca polite iscate din frustrari.
nu inteleg de ce moderatorii il acopera.

se stie a cui este clona!
apare pe forumuri, posteaza mult si dispare un timp, dupa care apare sub alt alt nick si o ia de la capat!
:stop_the_war:
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

cristian87

da - a cui spune-mi  te rog si mie sa nu-mi mai tocesc degetele degeaba

zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

desprealbine

Citat din: cristian87 din Noiembrie 17, 2012, 05:01:41 PM
am postat ierii ceva si un binevoitor a sters-
Ideea era ca un anonim, probabil clona vine si arunca cu rahat pe doua forumuri in cine nimereste.
Ioan Guist nu este reprezentantul apicultorului roman dar il cunoastem si a castigat respectul tuturor , chiar si al celor care nu-i impartasesc credinta si ideile .
Iar cei care se cred capabili sa il critice sa dovedeasca faptul; ca pot face macar cat a facut el.
Domnul "desprealbine" cred ca scrie mai mult despre el si incearca sa platesca polite iscate din frustrari.
nu inteleg de ce moderatorii il acopera.
i mi imaginez daca postam lucrurile astea pe forumul pe  care l modereaza si domnul ioan guist
CRED CA SIMTEAM DIN PLIN RESPECTUL CE I L PURTATI 

cristian87

probabil ca erai banat  si atat 
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

jenica67

         mai .......despre albine, desi pana azi, nu am vazut nici o postare, decat despre stupari. Eu cred ca problema ta este, ca nu ti recomandat nimeni, sa iti faci un control psihiatric si tu nu iti dai seama ca ai neaparata nevoie. Pana acum, nu am vazut ce poti, pe nici un din cele doua forumuri, dar de criticat, esti cel mai tare in cleanta. Cred ca problema romanilor este, ca ei cred ca democratia le da posibilitatea, ca orice terchea-berche, poate face de rahat, orice om de valoare, ca asa vrea el, chiar daca nu are argumente. Cea ce in alte tari, nu se poate asa ceva, numai cu consecinte care, in viitor iti vor scoate ideile astea din cap. Eu cred ca astfel de colegi, nu prea isi gasesc locul in comunitatea noatra si ar trebui exclusi. Asa ca rog moderatorii sa nu mai fie indulgenti cu astfel de personaje, care nu au nimic de spus, nu argumenteaza nici o data, dar au intodeauna de criticat.    :hi:  :hi:  :hi:
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

desprealbine

NU MAI AM NIMIC DE SPUS PE ACEASTA TEMA   nu retractez nici un cuvant nici scuze nu mi cer singura nedrepate a fost ca eu ma ascund in spatele unui nickname   

madnes_marius

si limba romana nefiind pentru toata lumea...numai tu o intelegi  :rotfl:

desprealbine

Citat din: madnes_marius din Noiembrie 18, 2012, 12:22:44 PM
si limba romana nefiind pentru toata lumea...numai tu o intelegi  :rotfl:
Asa o fi,n-o fi asa,vreau sa spun si eu ceva,ce ai tu?

cristian87

cand am intrat prima data pe stuparitul era unul "Ghituica"
la fel ca si tine statea toata ziuna pe forum se flotaia cu toti , nu avea albine dar se pregatea sa-si cumpere
nu-i fi oare tot ala?
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

desprealbine

Citat din: cristian87 din Noiembrie 18, 2012, 04:47:25 PM
cand am intrat prima data pe stuparitul era unul "Ghituica"
la fel ca si tine statea toata ziuna pe forum se flotaia cu toti , nu avea albine dar se pregatea sa-si cumpere
nu-i fi oare tot ala?
ba da cum te ai prins stiu esti perspicace ai o fam mai buna asa la pret bun sa incerc si eu ca tot romanul