Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

balasbebe

MA TOT INTREB CUM AU IESIT ACELE FAMILII DE ALBINE DUPA CE AU FOST PUSE LA ADAPOST.
Dragos poate ne spui ceva, ca Puisoru precis este ocupat acum.

stefan1

  Daca au avut zile de zbor in ianuarie sau februarie, inainte de calamitate, eu cred ca au putut trece bine peste iarna. Putin mai multa miere consumata si putin mai mare uzura, dar la familiile mari nu se cunoaste asta. Si eu sunt curios cum au iesit n primavara.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pharaonu75

Probabil cu ceva diaree in stupi si mai multa albina moarta, dar sunt sigur ca nu a fost nimic grav, care sa nu poata fi indreptat in primavara de o mana priceputa si un ochi avizat!
Iar Dan Puisoru le are pe ambele!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Stresul a fost enorm , a dus la consumarea unei cantitati mari de hrana si automat diaree si depopulare masiva mai ales ca nu au zburat timp de 5 luni. Abia zilele acestea la el se termina de topit zapada din stupina.

balasbebe

Asa cum am zis daca albinele au iesit cat de cat si cu pierderi minime, este un lucru imbucurator. eu am avut cam 20% pierderi la o stupina din cauza ciocanitorilor.

tiberius

Daca se poate raspunde la intrebare .Cite rame cu puiet ar fi normal in aceasta perioada desi se stie ce iarna a fost.

jonny_it

Citat din: tiberius din Aprilie 14, 2012, 07:36:24 PM
Daca se poate raspunde la intrebare .Cite rame cu puiet ar fi normal in aceasta perioada desi se stie ce iarna a fost.

Unde nu au fost probleme cu zapada familiile ar trebui sa fie mai puternice decat anul trecut. Iarna scurta, puiet devreme.

tiberius

Am pus aceasta intrebare deoarece eu am iernat pe miere de mana dar contrar asteptarilor in momentul de fata familiile care au avut diaree au 4 sau 5 rame cu puiet celelalte au 3  rame cu puiet dar multa albina .Salcimul in zona noastra infloreste dupa data de 10 Mai de rapita nu se pune problema toata fiind compromisa

stupar

La mine roiurile tarzie(iulie)sant pe 5-6 rame.Familiile intre 8-12 rame in lazi orizontale.Puiet intre 3-6 rame in raport cu puterea familiilor.Mentionez,ca stimulare am facut cu rame cu miere,fara sirop.Pana la salcam voi avea roi! :hi:

balasbebe

Ieri cu toate ca a cam plouat a trebuit sa intervin la coloniile de albine. A trebuit sa largesc cuibul deoarece la majoritatea au ouat matcile pana la ultima rama. La nucleele miniplus a trebuit sa le adaug cate un corp. La cum am vazut eu familiile de albine, prevad ca va fi iar un an roitor.

nicu68

asa sa fie d le bebe cum prevezi tu,numai bine

cristian87

Citat din: balasbebe din Aprilie 15, 2012, 08:40:32 AM
Ieri cu toate ca a cam plouat a trebuit sa intervin la coloniile de albine. A trebuit sa largesc cuibul deoarece la majoritatea au ouat matcile pana la ultima rama. La nucleele miniplus a trebuit sa le adaug cate un corp. La cum am vazut eu familiile de albine, prevad ca va fi iar un an roitor.

se prea poate . si le mine au avut o evolutie destul de rapida .
daca pe 17 martie cand am restrans cuiburile aveau puiet pe 2-3, maxim 4 rame, la data de 11-12 aprilie aveau deja 3-4 rame  de puiet . majoritatea au trecut de diafragma si pe baza polenului si nectarului de la salcie se misca rapid.mai rau e ca la 2-3 am vazut PV .
Daca va ploua in preajma salcamului voi avea nevoie de scara.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

balasbebe

Cand apar trantori multi inca de pe acum, este un semn. Albinele inainte cu 40 de zile de a roii se pregatesc. Matcile pe care le consider bune, de anul trecut si-au tras fagurasi  de trantori trebuie notate si urmarite.

roi_ag

Citat din: stupar din Aprilie 14, 2012, 10:46:01 PM
La mine roiurile tarzie(iulie)sant pe 5-6 rame.Familiile intre 8-12 rame in lazi orizontale.Puiet intre 3-6 rame in raport cu puterea familiilor.Mentionez,ca stimulare am facut cu rame cu miere,fara sirop.Pana la salcam voi avea roi! :hi:
La sfarsitul salcamului ,ca acum floarea are deja 3 cm :nod:

balasbebe

Citat din: nicu68 din Aprilie 15, 2012, 11:07:46 AM
asa sa fie d le bebe cum prevezi tu,numai bine
Pentru mine roitul nu mai este o bucurie. Pomii au crescut si nu mai ajung pana la roi.