Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Nu pot decat sa va dau dreptate, domnule Alutus!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Stefan Madalin

Apicultura este o afacere . Apicultura nu este  un "Tun " .

D006

a venit si soarele pe ulița noastra , tei bine ,FS se anunta " tun ".

marius_vfp

sa fie asa cum zici , am de gand sa merg si eu la floare da am dubii , cu trasnaile astea modificate ,

cine stie cum recunoastem bine floarea , care e si care nu e modificata ,

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Stefan Madalin

cine face Tei bun  si poate da "tun" la FS , e apicultor .

SPYKAL

Citat din: Stefan Madalin din Iulie 04, 2014, 06:16:47 PM
cine face Tei bun  si poate da "tun" la FS , e apicultor .
Cine spune asta? Este o regula cumva? Nu am gasit asa ceva prin carti. Poate ... ne impartasesti si noua acest mic....secret...  :hi: :hi: :hi:

Stefan Madalin

SPYKAL , in carti gasesti fragmente dintr-un domeniu , depinde doar de tine ce faci cu ele . In carti gasesti doar cum sa ai grija de albine in fiecare perioada , nimeni nu sta sa gandeasca pentru tine si sa zica cum ca corelezi acele informatii . 

marius_vfp

langa vatra stupunei mele se afla si un centru experimental de plante(la circa 1,5km) , anul acesta a pus floare pe cateva hectare , a inflorit odata cu teiul , fetele au de ales acum , dar sunt momente ale zilei cand le vad buluc spre padurea de tei ,sau dau fuga in floarea soarelui ,  lanurile mari de floare inca nu au inflorit doar cel experimental , astia se tin numai de prostii.
pe viitor o sa fim nevoiti sa ducem stupii cat mai departe de lanurile de floare cand e teiul inflorit.


spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

popa georgian

la multi ani sanatosi va doresc! : sampanie: :birthday:

D006

Pe 4 am sarbatorit prin noroaiele patriei dar azi , pe 5 , sarbatoresc cu coctail " El Dictator " si o partida de poker cu campionii in apicultura !

Aurelian A.

"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

SPYKAL

Citat din: Stefan Madalin din Iulie 04, 2014, 06:57:24 PM
SPYKAL , in carti gasesti fragmente dintr-un domeniu , depinde doar de tine ce faci cu ele . In carti gasesti doar cum sa ai grija de albine in fiecare perioada , nimeni nu sta sa gandeasca pentru tine si sa zica cum ca corelezi acele informatii .
Stimate domn. Am ajuns la concluzia ca multe pasaje din carti sunt doar copy paste care chiar nu au nicio legatura cu practica. Parerea mea.

mmacreanu

Citat din: SPYKAL din Iulie 04, 2014, 06:21:03 PM
Citat din: Stefan Madalin din Iulie 04, 2014, 06:16:47 PM
cine face Tei bun  si poate da "tun" la FS , e apicultor .
Cine spune asta? Este o regula cumva? Nu am gasit asa ceva prin carti. Poate ... ne impartasesti si noua acest mic....secret...  :hi: :hi: :hi:

se poate face tei bun si la floarea soarelui buna daca ai mai multi stupi si nu pleci cu toti la tei, la intoarcerea de la tei intaresti stupiii si ii duci la f.s ... albinele care alerg prin copaci la tei nu mai sunt in stare sa culeaga bine la f.s. Se stie ca durata de viata si de munca a unei lucratoare difera in functie de cules (cata munca presteaza in stup)
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Din lanul de fasole

Domnule Gavrilă, din cercetarea  mea, din discuţiile cu cei de vârsta mea, cercetare ce a însemnat doar un sondaj:  ,,când a mai fost ca în acest an?", a rezultat că din 1948 nu mai a fost aşa ceva, în staţionar nu ştiu încă, vă spun cinstit, cum îmi voi salva familiile de albine. Numai Dumnezeu mă poate ajuta, pentru că din siropuri nu poate o familie de albine să treacă iarna. Nici culesuri din fructe  nu se întrevăd, nu vor fi fructe.
Apicultura, zău, nu e doar literatură. E artă dramatică.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

D006

#7889
In fapt doar salcamul a fost afectat . Rapita a mers , salcamul mediocru , teiul a mers ( in unele locuri inca merge ) , faneata merge , floarea soarelui merge.
  Problema este sa stii unde si cand sa te misti !  :nod: