Probleme tratament Taktic

Creat de the_artivist, Septembrie 24, 2015, 08:53:48 PM

« precedentul - următorul »

the_artivist

    Salutare tuturor, aș vrea să vă relatez o întâmplare mai puțin fericită referitor la aparatul de tip furetto modelul făcut în Serbia. Astă seară la unul dintre stupi în timpul tratării cu fum, acesta a bufnit deodată ca și cum s-ar fi aprins gazul în interior de mi-a ridicat puțin capacul. În interior dezastru.... Familie puternică, o grămada de albina moartă, multă albina afară pe iarbă amețită. Stupul nu este cu fund antivarooa și are folie pusă sub capac.
    Tratamentul l-am făcut cu Taktic 10ml + lichid aprins cărbuni 100ml + aparatul din poză. Nu mi sa mai întâmplat așa ceva până acum deși am mai făcut și anul trecut tratament cu Taktic (ce-i drept cu alt fogger tot sîrb și gaz lampant).
    Care ar putea fi cauza acestui comportament? Gaze nearse nu cred să fi intrat în stup ca să se comporte în așa fel. Am dat flacăra la fogger mai mare pentru a menține serpentina încinsa bine pentru a evita problemele cu gazele nearse. Poate am greșit eu undeva. Dacă are altcineva vreo idee rog să îmi răspundeți aici pe thread. Mulțumesc!

Closcutz

  Mi-a bufnit fi mie azi furretto original din cauza ca jetul a fost deviat din cauza reductorului de urdinis si mare parte din amestec a ajuns pe focar. In loc de lichid de aprins carbuni am folosit ulei de parafina. Concentratia dvs mi se pare un pic cam mare; eu pun 8,5 sau 9 ml tactik la 100ml ulei de parafina.

RazvanTi

fumul de la furreto in contact cu flacara deschisa ia foc.
daca ia foc in interiorul stupului face BUM de sare podisorukl cu tot cu capac
am patit-o si eu. desi ce zici tu e ciudat. la mine nu a patit nimeni nimic...
flacara mai mica si dai fum dintr-o parte pe urdinis
adica nu tii aparatul perpendicular pe urdinis.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

dragos milea

Am folosit furetto cu gaz, dar o sa-l folosesc cu apa, multi o fac deja,  nu are cum sa mai ia foc si e mult mai ieftin. In plus, se poate pune si mavrik, ca in compozitia varachetului.
La un prieten, s-a aprins jetul de gaz la iesirea din furetto si in stup a intrat o mare flacara.

bucovineanu

La acel stup sigur nu au mai ramas paraziti.  :smile:

PACO

Pt. a avita astfel de situTii mai lungiti teava cu inca 10 centimetri.

tassevasi

Citat din: dragos milea din Noiembrie 22, 2015, 10:46:10 PM
Am folosit furetto cu gaz, dar o sa-l folosesc cu apa, multi o fac deja,  nu are cum sa mai ia foc si e mult mai ieftin.

   Depinde  ce pompita  ai ,  daca e proasta ,va rugini arcurile  din ia  si ramine  blocata ori gripata . Uleiul ajuta la ungere ,dar e mai scump .

dan.smarandoi

Citat din: dragos milea din Noiembrie 22, 2015, 10:46:10 PM
Am folosit furetto cu gaz, dar o sa-l folosesc cu apa, multi o fac deja,

Cum o-ti fi facand asta?....La mine unu se branzeste si numai daca incerc sa clatesc pompita cu apa.