De ce au probleme stuparii care au tratat stupii cu VF anul acesta?

Creat de oroles, Ianuarie 11, 2015, 06:53:20 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Salutare!
Am stat de vorba cu mai multi stupari zilele acestea. Unul, impropriu zis stupar deoarece mai avea un singur stup s-a plans ca l-a pierdut si pe acela din cauza varroa. El spune ca dupa ce l-a desfacut a observat ca are mancare si conform spuselor lui cauza ar fi fost varroa. Tratamentul l-ar fi aplicat corect.

Altul, cu peste 200 de stupi a pierdut 11 stupi  cel mai probabil din cauza varroa. Nu prea am reusit sa aflu mai multe deoarece a intervenit "orgoliul", insa un prieten mai apropiat al lui mi-a zis ca el banuieste ca varroa ar fi fost de vina. Si el sustine ca a aplicat tratamentul corect iar stupii erau foarte puternici ca populatie.

Avem la sectiunea "Acestia suntem noi" cazul unui coleg care a pierdut si el un stup (cel mai probabil din cauza mancarii putine) si care avea mai multi paduchi decat albine.

Sa fie de vina VF sau stuparii prin modul de administrare? Oricum la primavara am sa mai incerc si alte tratamente.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cristi75

de 5 ani tratez cu varachet si sau varatraz, daca faci tratamentele la timp si corect nu dai gres cu ele
de cele mai multe ori stuparii sunt niste caposi care nu accepta nici macar posibilitatea ca ei sa fi gresit pe undeva cu ceva
asa ca dau vina pe cine apuca, cel mai ades pe lucruri sau persoane ce nu le pot da replica ex pe varachet

daniel.arad


Mihai Sergiu

Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

bucovineanu

Asa este. Nu varachetul e de vina. Vinovati sunt cei care nu l-au folosit cum trebuie.

cipik

Daca este din cauza Varachet-ului ar trebui sa fie la un nivel mai mare, zonal sau chiar national. Pt mai multa siguranta ar trebui facut o baza de date cu loturile de VF care nu au dat randament.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

G. Iulian

VF îşi face efectul până  acum, problema a fost că în 2014 păduchii au prosperat din mai multe motive şi trebuia repetat de mai multe ori tratamentul. Eu la familiile care nu au roit sau nu le-am roit eu, am făcut  6 tratamente în toamnă cu 3 mai multe decât în prospect.

Eugen B

Anul acesta cred ca familiile de albine au murit din mai multe cauze, poate cel mai important este trantementul anti-varroa. Sa nu uitam ca si tratarea stupilor ani de zile la rand cu aceeasi substanta activa nu cred ca este o solutie foarte buna.

bucovineanu

Desi e folosit de aproape 30 de ani amitrazul inca isi face efectul contra varoa. Parazitul nu a devenit imun la aceasta substanta. Totul e ca tratamentele sa fie facute corect.

oroles

Stiu ca varroa infecteaza albina de la stadiul de larva la stadiul adult. Stiut fiind ca lucratoarea iese in 21 de zile, 3 tratamente corect aplicate toamna mi se pare suficient chiar daca mai exista putin puiet.

Mie imi vine greu sa verific cand fiecare mai are puiet. Eu toamna ma uit la cativa sa vad daca mai au puiet si incep tratamentul daca mai au foarte putin (in jur de o palma). Dau 3 tratamente consecutiv si de regula la ultimul tratament nu mai are niciunul puiet.

E logica mea corecta?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Muntoiu Radu

Citat din: oroles din Ianuarie 12, 2015, 08:38:34 AM
Stiu ca varroa infecteaza albina de la stadiul de larva la stadiul adult. Stiut fiind ca lucratoarea iese in 21 de zile, 3 tratamente corect aplicate toamna mi se pare suficient chiar daca mai exista putin puiet.

Mie imi vine greu sa verific cand fiecare mai are puiet. Eu toamna ma uit la cativa sa vad daca mai au puiet si incep tratamentul daca mai au foarte putin (in jur de o palma). Dau 3 tratamente consecutiv si de regula la ultimul tratament nu mai are niciunul puiet.

E logica mea corecta?

Cred ca cea mai importanta luna e Septembrie - atunci eclozeaza ultimul puiet si daca nu "prinzi" Varroa imediat, se va urca pe albina cu miile, pentru ca celulele cu puiet sunt din ce in ce mai putine, si astfel toata albinava intra la iernare muscata. Chiar daca faci tratamente in Octombrie, cand nu mai e puiet, albina tot muscata ramane.
Apropo, in Octombrie am scos ultimele rame cu puiet de o palma de la stupii unde matcile sa incapatanau sa ponteze. Chiar daca am facut vreo 6 tratamente in August si Septembrie, tot mai aveam Varroa in acea palma de puiet.

cipik

Pentru a avea albina sanatoasa in sept-oct eu fac un tratament cu VF imediat dupa extractia de la FS, stiind ca blocheaza cu miere toate celulele si este mai putin puiet capacit.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

almasel2011

Nu conteaza cate tratamente s-au facut.
Nu conteaza ca "au fost facute corect".
Nu stiu daca cineva poate sa ne garanteze ca 4 sau 10 tratamente / an sunt suficiente; la fel nu cred ca cineva poate sa bage mana in foc ca au fost facute corect! Sunt prea multe variabile!
Ei, dupa tratament intervine rolul foarte important al stuparului. Dupa tratament trebuie verificata eficienta tratamentului. Daca nu se verifica eficienta e un fel de pepsi cu apa, adica nu poti spune nimic despre acel tratament, iar apoi daca mor stupii spui ca medicamentul a fost de vina!
Daca tratamentul nu a fost eficient poti sa il repeti, poti sa schimbi medicamentul, tehnica administrarii etc.
Nihil sine Deo.

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mitiy_bot

Intrebare ,faci tratamentele corect,dar foaia de control o analizezi ?,anul asta au fost fff paduchi !?, ei ,in urma lor citi virusi au ramas in stup?,din cite stiu sunt vreo 6 virusi Iar efectul se vede la inceput de iernare si pe parcurs . Nu e de gluma pe tot parcursul anului. Referitor la tratamente ,dupa ce parca prin '86,'87  a fost un lot de varachet  "apa ..." ,eu fac tratament cu cel putin 2 medicamente diferite ,daca se poate din tarii diferite ! .La ce am auzit si eu referitor la pierderi ,au fost f mari la intrarea n iarna ! stiu caz ca din 140 a ramas cu 4!!!!!!! ,din 45 ramas 22 ptr iernat .Problema zic ca  a plecat inca de la salcim cind am obs ca scot trintori afara !, pai varroua unde si a facut treaba ca de ,nu se lasa ?, in puietul de albina si virusi  neobservati ,efectele  cred ca au fost pe parcurs la fel neobservate ,nu mai spun de lipsa de culesuri ,nectar polen !!!!!. Astept pareri