Unde gasesc acid formic? TM

Creat de varza, Noiembrie 19, 2014, 02:09:33 PM

« precedentul - următorul »

varza

Multumesc oroles de raspuns. Prin farmacii am cautat prima data chiar in cele cu laborator propriu si nu am gasit. Poate nu am cautat unde trebuia ....

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

mmacreanu

Citat din: teoalbina din Decembrie 18, 2014, 10:44:12 AM
In Pitesti stie cineva daca se poate gasi acid oxalic de cumparat?

eu am cumparat de pe net un kg ... daca nu expira o sa am mult timp din el pt ca am stupi putini acum!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

bucovineanu

Termenul de garantie scris pe flacon este de un an. Dar cineva care trateaza de multi ani mi-a spus ca se poate folosi si in anii urmatori. Se gaseste si in flacoane de 500 de grame. Oricum e destul de ieftin, mai scump e transportul.

varza

Asa este problema mare nu ar fi neaparat pretul la majoritatea magazinelor online atunci cand comandam acid formic ci faptul ca transportul dubleaza acest pret (cel putin in cazul transportului prin curier). De asta am preferat sa il cumpar direct din Timisoara.....

Kiwi Bee

Citat din: varza din Noiembrie 20, 2014, 01:04:49 PM
Foarte interesante informatii. Multumesc de raspuns Kiwi bee.... deci sa inteleg ca nu vei mai folosi acid formic si ca nu e eficient in cazul roiurilor slabe de exemplu ? Ai tratat doar cu formic sau ai mai folosit si alte tratamente? Stefan cu referire la thymovar ai incercat sa tratezi cu el si daca da cat e de eficient? Inainte am sunat la cei de la apiluk si au spus ca nu au...... si nici nu stiu daca il vor putea aduce.... Cine mai cunoaste de unde pot face rost de acid formic in Timisoara?

Nu am mai tratat cu acid formic. Merg pe Bayvarol si Apivar.
Daca roiurile slabe sint in cutii mici atuci efectul trebuie sa fie bun, dar cu conditia sa nu fie o solutie de AF sub 60%.
Deci orice cutie sa fie dar sa fie plina de albine si nu ca la mine unde cutiile erau doar pe jumatate.

varza

Multumesc pentru informatiile utile.  Am auzit ca e destul de laudat Bayvarolul de catre cei ce lau folosit. La costuri cum iesi cu el? Adica daca ai face tratamentul doar cu el un an intreg ...... cate benzi se consuma/stup si cate sunt intr-un pachet?