Etanseizare stupi pentru tratament

Creat de bionut, August 18, 2014, 01:33:44 PM

« precedentul - următorul »

bionut

Salut,
am cativa stupi care pierd fum pe la capace, pe sub podisor (lucrati prost). Ma gandesc sa le pun niste saci din folie peste podisor, pe care sa o lipesc cu banda adeziva. Credeti ca pot sa fac asta cu o seara inainte de tratament? fac dimineata tratamentul. Oricum stupii nu sunt proiectati cu aerisire in capac, asa ca nu ar trebui sa incurce, doar daca nu o sa se faca condens...

oroles

Cea  mai buna etanseizare o fac albinele cu propolis. Daca vrei sa faci tratament, fa-l la 4 zile de la ultima interventie la stupi si vor fi cat se poate de etansi. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bionut

Chiar si daca au crapaturiu mai mari pe la podisor? De 3-4 mm? Nu stiu daca pot propoliza asa repede...

Aurel

    Singurul care poti constata etansietatea esti tu si tot tu esti cel care poti inlatura neajunsul.La ora asta nu conteaza cu ce ai etansiezezi si daca o faci de cuseara sau chiar cu o zi inainte de tratament nu-i nici un bai . Important es sa fie etansi.
Spor la treaba!

bionut

Asa m-am gandit si eu, dar am vrut sa fiu sigur ca folia aia nu va afecta cumva starea familiei. O sa le lipesc niste saci menajeri seara, si dimineata ii tratez. Speram ca o sa fie gata foggerul pana acum, dar inca astept sa imi vina uleiul de parafina comandat.

oroles

Ati citit prospectul de la Varachet Forte? Scrie undeva de etanseizarea stupilor? Cred ca un stup prea etans si o dimineata mai friguroasa cand albinele sunt in ghem poate fi o crima curata.

4mm? Nu e cam mult? De la aceasta dimensiune incep sa scape albinele afara.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kiwi Bee

Bionut, nu ridica podisorul astfel nu deranjezi albinele. Ba chiar daca poti pune folia peste stup/capac sil lipesti de jur imprejur cu banda. Albinele nici nisi dau seama ca ai lipit folia peste stup.

bionut

Poate ca am exagerat eu folosind cuvantul etans, dar din moment ce iese fumul pe la capac banuiesc ca trebuie astupat cumva. Nu am masurat exact sa stiu ca sunt 4 mm, poate am cam exagerat, dar pe ici pe colo, pe la colturi, mai este cate o imbinare care ridica putin podisorul. Albina nu iese pentru ca nu ii permite capacul. Aseara am schimbat podisoarele din scandurele cu OSB si le mai las cateva zile sa il lipeasca ele.

Aurel

Citat din: oroles din August 19, 2014, 07:03:27 AM
Ati citit prospectul de la Varachet Forte? Scrie undeva de etanseizarea stupilor? Cred ca un stup prea etans si o dimineata mai friguroasa cand albinele sunt in ghem poate fi o crima curata.

4mm? Nu e cam mult? De la aceasta dimensiune incep sa scape albinele afara.
Tocmai ,chiar si in prospect scrie ca temperatura optima este de la 12' in sus.Daca este "dimineata mai friguroasa " la ce sa te mai apuci de tratat?
  Etanseetatea stupului in momentul tratarii este foarte importanta.De aici pleaca multe rateuri si de la dozaj (nr. de picaturi/volum)+ calitatea solutiei.

MOTANUL

Citat din: oroles din August 18, 2014, 03:15:37 PM
Cea  mai buna etanseizare o fac albinele cu propolis.

Din experienta mea propolizarea o fac in spatii f. mici 1-2 mm. (Acolo pur si simplu inchid tot).

Am si eu un stup prestat de mine in graba din te miri ce materiale care nu atinge cu toate colturile pe soclu antivarroa. M-am uitat si in 2 saptamani albinele nu au facut nimic (se vede dintr-o parte in alta a stupului prin lufturi).
Pana sa fac tratamentul cu varachet o sa pun cutia buna la loc (deci problema cu lufturile mari se va rezolva)

In rest, am fisuri in lemn sub 1mm care mai mult ca sigur sunt inchise cu propolis. Podisorul - tot asa parca il lipesc albinele cu superglue.
La fel de adevarat este ca la lufturi mari trebuie intervenit (un scotch de hartie lat cred ca este suficient sa nu iasa fumul).
Vazand si facand... Daca nu tine cu o banda - pui 2 straturi; etc. Pana nu mai iese fum.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

mariusb

Va rog sa-mi spuneti cum fac tratamentul cu varachet la un stup RA1001 cu fund plin nedetasabil.pun fitilul direct prin urdinis?

MOTANUL

Da - asta ar fi procedura; Am inteles ca sunt apicultori care in pun direct pe lemn - intrucat arde fara flacara (care vor sa traiasca periculos).
In instructiuni spune ca este bine sa pui pe o foaia de tabla (sa nu stea direct pe lemn); E mai sigur asa.

Eu si la stupii mei cu fund antivarroa tot nu o sa o pun direct pe tabla ca o inegreste si arata urat. (o sa o pun tot pe un petic de tabla separat).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bionut

La stupii cu probleme le-am facut alte podisoare si s-a cam rezolvat problema. Pentru tratament mi-am facut un fogger si am rezolvat si problema inchiderii urdinisului :D

mariusb

Citat din: bionut din August 26, 2014, 02:02:34 PM
La stupii cu probleme le-am facut alte podisoare si s-a cam rezolvat problema. Pentru tratament mi-am facut un fogger si am rezolvat si problema inchiderii urdinisului :D

Cum ai facut foggerul?

bionut

O lampa cu gaz pentru lipit tevi de cupru, o serpentina din teava de cupru de 6 mm (am gasit la Dedeman), o teava cu perforatii de la o fosta teava de esapament (asta se poate inlocui cu ce ai, de la sita de la separatorul de rosii pana la o tabla careia ii dai tu gauri), si o pompita pentru gresat cu ulei. Ideea este sa stea serpentina din cupru in fata flacarii, pentru a vaporiza amestecul de ulei de parafina.
O sa ii fac poze cand ajung acasa.
Pana atunci uite aici un model facut de altcineva http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=6586.msg158215#msg158215
Acum incerc sa aflu daca a pastrat cineva amestecul de ulei de parafina si amitraz pentru mai mult timp.