Beevital in loc de Varachet?

Creat de bionut, Mai 29, 2014, 08:29:09 AM

« precedentul - următorul »

bionut

Salutare,

Am fost la magazin sa imi cumpar Varachet pentru un viitor tratament, dar cel pe care il aveau exprira prin ianuarie 2015, si cum am doar 5 familii nu mi-a venit sa cumpar o cantitate asa mare si sa folosesc doar o zecime din ea. Vanzatorul mi-a recomandat Beevital Hiveclean ca o solutie buna pentru o stupina mica ca a mea. E adevarat ca e mai scump decat varachetul, dar macar imi ramanea si pentru la anul.
Din experienta credeti ca as putea trece cu bine peste iarna doar cu Beevital, sau tot voi fi nevoit sa fac si un Varachet in toamna?

Varachetul are termenul de expirare asa scurt, sau s-a intamplat doar ca sa fie vechi cel de la magazinul la care am fost eu?

Trebuie sa precizez ca am stupi orizontal, deci cu fund fix, nu va fi usor sa culeg Varroa de pe fund, daca va fi nevoie.

Florin_Dan

Din experienta credeti ca as putea trece cu bine peste iarna doar cu Beevital

Nu

bucovineanu

Citat din: bionut din Mai 29, 2014, 08:29:09 AM
Salutare,
Din experienta credeti ca as putea trece cu bine peste iarna doar cu Beevital, sau tot voi fi nevoit sa fac si un Varachet in toamna?
Tu poti sa treci iarna cu bine, albinele nu.  :smile:

dodo79

Citat din: bionut din Mai 29, 2014, 08:29:09 AM


Varachetul are termenul de expirare asa scurt, sau s-a intamplat doar ca sa fie vechi cel de la magazinul la care am fost eu?



din cate cutii de varachet am vazut ,toate aveau termen de valabilitate fix un an de la data producerii.

silvius

Am un priten cu 95 de familii pe multietajat face un singur tratament cu Beevital in toamna cand nu mai este puiet si are niste familii foarte bune in primavara, daca vrei iti pot da numar de telefon ...
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

bionut

#5
 Sigur nu mai foloseste si alt tratament cum ar fi cel cu acizi? Nu il gasesc pe forum sau cu un mail ceva? Nu imi permit sa deranjez asa omul.
Cel care mi-a dat albinele le facea doua tratamente cu Varachet si unul cu Mavrirol pe an, ma gandesc ca poate conteaza si cum sunt obisnuite albinele sau parazitii... imi dau cu parerea doar...

LE: stupii mei au funduri fixe, oare pentru Beevital e nevoie de fund AV?

bio

Beevital, parca,... este ceva tratament pentru cei care practica apicultura bio .

..parerea mea ca Varachetul este mai eficace decit Beevital.
Nu am folosit BEEVITAL, nici Varachet nu am mai folosit de vreo 5 ani incoace,.... dar am citiva amici la bio si nu sunt prea multumiti de BEEVITAL .


bionut

Da, e "bio", pe baza de acid oxalic. Varachetul e otrava, sigur e mai eficient. O sa caut la alte magazine Varachet, macar pana la anul inclusiv sa fie valabil.

TDI

O sticlă de Scabatox e 7 şi 11 lei 100 ml(aceeaşi substanţă e în Tactik), 1 ml de Mavrik sau Klartranîntre 2 şi 3 lei. Dar, mare grijă cu dozajul. Caută pe forumuri, informaţia a fost scrisă.

silvius

Cel mai bine te convingi singur faci si cu varachet si cu beevital, 4 5 familiii diferite etc. Ca si fapt divers pot sa-ti spun ca sunt apicultori care au folosit varachetul si au avut mortalitati din cauza varoozei in iarna-primavara...cred ca, cel mai important este modul si momentul aplicarii la orice produs anti varooa.

Ps: domnul de care iti spuneam are undeva la 60 ani si nu are cont pe forum. 
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

rarescyp

findca ai putine fam , eu zic sa nu faci experimente....mergi pe calea batatorita...fa in toamna tratament cu Varachet ( de 3 ori), ultimul in lipsa puietului, respecta prospectul....in primavara repeti
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

bionut

Va multumesc pentru sfaturi tuturor.
O sa iau varachet pana la urma, am gasit cu termen de expirare mai mare, dar se pare ca e valabil 6 luni de la deschiderea flaconului.


mmacreanu

Citat din: bionut din Mai 30, 2014, 08:11:44 PM
Va multumesc pentru sfaturi tuturor.
O sa iau varachet pana la urma, am gasit cu termen de expirare mai mare, dar se pare ca e valabil 6 luni de la deschiderea flaconului.

nu iti face griji, atat timp cat continutul din sticla nu se cristalizeaza, este bun, doar sa il pastrezi cum scrie in prospect. eu am cumparat anul trecut in vara, am facut tratamentul de toamna si mi-a mai ramas, in primavara am facut cu ce imi ramasese si varoua cadea (am fund cu plasa si verific infestarea)
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

bionut


bucovineanu

De vreo cativa ani, de cand au pus si fluvalinat in compozitie nu mai cristalizeaza continutul varachetului chiar daca se deschide sticluta si e depasit termenul de valabilitate. Dar e bine ca tratamentul sa fie facut in perioada de valabilitate.