Varachet cu Furetto?

Creat de johnysibiu, August 06, 2013, 10:51:22 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

De scapat definitiv de varoa este imposibil.
Referitor la varojet, mi-am spus si altadata parerea, nu cred ca tratamentul cu acel disozitiv se poate face corect.  Spun acest lucru deoarece odata cu fumul rezultat din arderea benzilor se introduce si mult aer in stup. Creste presiunea in stup si pentru ca ea sa revina la normal e obligatoriu ca o parte din aerul introdus impreuna cu fumul rezultat din ardere sa iasa din stup. Astfel doza de substanta activa care actioneaza asupra parazitilor nu e suficienta pentru ai omora.
In plus tratand cu varojetul sau dispozitivul ce produce vapori, sansele ca apicultorul sa inspire din substanta activa sunt mai crescute decat atunci se face tratament clasic.

roi_ag

Citat din: edy_mh din Octombrie 31, 2013, 10:41:28 PM
Sper ca am scapat de varroa cu toate aceste tratamente, dar pentru siguranta mea voi introduce si mavrirol peste 1 saptamana.
Peste o saptamana albinele sunt in ghem ,nu mai are niciun efect,trebuia introdus la sfarsitul lui
august inceputul lui septembrie,pastreaza-l pentru la anul .

edy_mh

E bine si acum, daca il tin pana la anu poate se strica :P. E mai cald in zona mea asa ca pot sa il plimbe putin prin cuib.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

istodorescu vasile

referitor la tratamente antivaroa eu fac in toamna cel putin 4 tratamente cu varachet , ultimele 2 fara puiet, iar la 20- 25 februarie in functie de vreme pun mavrirol si tin benzile de mavrirol in stupi pina in jurul datei de 1 mai cind pregatesc stupii pentru salcim.intr-un singur an nu am pus benzile de mavrirol de cind a aparut acest produs si in vara respectiva am avut infestare mai mare ca niciodata.vara nu fac niciodata alte tratamente fiindca le consider ineficiente cu puietul in stupi. anii trecuti pentru varachet care era dozat la 100 ml ulei de parafina o sticluta de 6,5 ml varachet il dadeam cu un fureto si totul era ok, anul asta imprumtind aparatul la un amic nu l-am mai recuperat pe motiv ca i-a fost furat , asta fiind alta poveste, am cumparat unul sirbesc adus de cineva si am ramas foarte dezamagit .o facatura de aparat care mi-a scos peri albi chiar de nu maio aveam de aia negri care pur si simplu nu poate fi folosit din cauza pompiei, da solutia haotic, si asa am facut cu varojetul pierzind mult timp datorita numarului mare de stupi. va spun , nu lauti acele aparate sirbesti ca nu sint bune

feerary

Cum adica, da solutia haotic? Poti explica? Eu cunosc pe cineva care de cativa ani foloseste acel model si e multumit de el.

edy_mh

Eu mi-am facut unul ca cel sirbesc, si pot spune ca intradevar da abur haotic atunci cand flacara este prea puternica si nu esti obisnuit cu el in sensul ca datorita pompitei cantitatea de gaz de pe teava este mai mare decat cantitatea pe care o transforma la un puf. Daca te joci putin cu el vei vedea ca merge foarte bine.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

istodorescu vasile

pompita nu da substanta in mod egal. deci daca apesi la fel de 5 ori cantitatea de substanta difera de fiecare data.nu uitati ca din ce stiu eu sint cel putin 2 modele sirbesti, unele cu pompita actionata ca si un pistol care din ce am vazut functioneaza bine, iar celalalt model asa cum am eu, pompita este actionata din partea de sus de o clema pe care apesi cu degetul mare si are o bila in capatul de jos,si nu functioneaza bine orice i-as face.primul model pe care l-am descris , are serpentina invelita cu plasa iar al meu are serpentina cu tabla cu gauri ,difera ca si model si asta ma refer la pompita.o sa fac o poza sa va dati seama mai bine

edy_mh

Dap, pompita cu bila in capatul pistonului nu este foarte eficienta, pierde cantitatea de lichid din pompa si astfel nu ai control asupra lichidului. Cat priveste fogger -ul cu plasa, are o pompita cu adevarat buna care iti da aceasi cantitate de lichid. nu am gasit in comertul nostru acest tip de pompita, inca.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

feerary

 Acestea sunt cele 2 modele. Din cate stiu, cel din poza 2 este cel sarbesc, celalalt este un homemade.

edy_mh

Pompita din prima poza nu este buna, pierde lichidul din piston si astfel nu da aceasi cantitate de lichid. A doua foto este intradevar fogger-ul sirbesc.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

istodorescu vasile

da ca cel din poza de sus mi-a fost trimis de o firma insa eu comandasem ca cel din poza de jos,si va spun ca nu este bun, oricit de mult ti-ai dori nu poate fi folosit in conditii optime

edy_mh

Ce pret ati platit pe el? Cu 100 lei va faceti singur unul, acum aveti modelul.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

istodorescu vasile

340 lei am dat pe acel aparat la care am primit si 2 l de ulei de parafina, si -l-am comandat la o firma din timisoara fiindca in tr severin atunci cind am cautat nu aveau nicicare asa ceva.nu mai ma complic cu lucruri artizanale, pentru anul viitor cumpar un fureto original pe care nu il voi mai imprumuta la prieteni asa cum am facut inainte, si in loc de aparat am primit scuze si explicatii cum a disparut.

RazvanTi

considera ca ti-ai cumparat "tzeapa" in valoare de 2 milioane vechi :D
si nu orice fel de tzeapa ci de-aia sarbeasca.
eu m-am lecuit cu sarbii de la prima si singura tranzactie pe care am facut-o.
calitate de la proasta in jos la preturile adaptate dupa ale "japcarilor" de la noi.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

sorinnel

Buna,
   Am si eu o intrebare in legatura cu tratamentul facut cu aparatul  facut cu aparatul foretto: Nu exista pericolul ca aburul de petrol sa se imbibe in ceara? In cazul tratamentului cu aparatul cantitatea de reziduu mi se pare ca este mult mai mare.....
Sorin Pop