cum tratati puietul varos

Creat de dragos2006, Octombrie 09, 2007, 05:36:40 AM

« precedentul - următorul »

zgl

in urma cu aproximativ 3 ani eu si cumnatul meu aveam albinele pe aceeasi vatra - pe atunci nu se muscau intre ele -
cumnatul meu avea la ultimul stup de pe rand puiet varos, nu la tratat cu nimic , ba da cu indiferenta.
i am atras atentia asupra pericolului reprezentat de micoza pe care o avea in stupina, lucru care la inervat pe atotstiutorul meu cumnat.
din exces de zel si in ciuda protestelor mele a tranzvazat albina in alt stup iar mizeria a aruncat o pe vatra stupinei.
astfel, nu la mult timp mai multi stupi 5-6 stupi de ai mei s au manifestat clinic
am studiat si realizat in timp, pentru licenta lucrarea cu titlul "bolile micotice si parazitare in propria stupina"
de 2 ani nu mai am probleme cu puietul varos.
am o vatra noua.
albina plateste....

zgl

si foto..
albina plateste....

zgl

shi cele doua forme...ale micozei
albina plateste....

zgl

scuze asta e poza cu forma sporulata si ne sp.
albina plateste....

zgl

in literatura de specialitate gasim diverse modalitati de a combate manifestarea clinica, dar....
tine de fiecare sa nu creeze conditii de manifestare a micozei.
dar daca apare nu tratati cu indiferenta, va slabiti singuri familiile de albine.
albina plateste....

D006

..in afara de faptul ca ati schimbat vatra...ce a-ti mai facut?...tratamente..dezinfectii...Ce?...

PricopArthur

...cititi cu atentie postarea lui Cristi si actionati in consecinta.
Cred ca e cea mai pertinenta.
Miere multă şi inimă curată!

zgl

daca ai avut puiet varos in stupina, domnul BIO - manifestare clinica- poti sa incepi din iarna tratarea lor.
ramele puse in dulap- la pastrare-  se afuma cu sulf. dar evita sa faci acest lucru cu cel putin cateva saptamani inainte de a le introduce in cuib primavara.
vor fi cativa care vor spune ca aceasta este metoda de a scapa de gaselnita.
da, asa e scapam de gaselnita dar si ajuta la tratarea de puietul varos
cei care au micocidin, codratin acasa,  sa consulte prospectul si vor vedea ca substanta activa este sulful, care este amestecat cu zahar pulbere si acizi aromatici folositi ca atractanti.
albina plateste....

PricopArthur

Dle zlg, e nevoie inainte de a face fumigatia cu sulf ca pulverisam apa in celule? sau vaporii de sulf sunt suficienti.
Miere multă şi inimă curată!

zgl

dl pricoparthur,
sunteti un stupar cu experienta, se vede asta din faptul ca ati adus vorba de stropirea fagurilor cu apa.
am dedus ca cunoasteti acest subiect.
personal fac sulfuratii o data pe luna pana in februarie - la ramele din dulap-
am facut mentiune ca trebuie sa evitam a face sulfuratii cu cel putin cateva saptamani inainte de a fi introduse in cuib, stiut fiind faptul ca apicultorii cu experienta stropesc cu apa sau sirop ramele inainte de a le da in lucru, inainte de a le administra in cuib.
atentie !!!!!!!!
doar ramele cu miere capacita le sulfuram.
sulful reactioneaza in contact cu lichidele.
raspunsul pe care ar fi trebuit sa l dau la inceput, scurt  -ramele nu se stropesc cu apa inainte si dupa sulfurare.
daca sunteti de alta parere postati raspuns argumentat
albina plateste....

pintilied

Daca ramele se stropesc cu apa inainte de a se face fumigatii cu sulf,atunci se va produce acidul sulfuros care va coroda foarte tare sirmele, mai ales cele zincate.
Nu tot ce zboara,face miere!

pab

Acel acid care rezulta din combinatia chimica apa si dioxid de sulf, nu numai ca e coroziv, DAR OMOARA ALBINELE

bucovineanu

Problema puietului varos ridica multe semne de intrebare.Cu citiva ani in urma aveam 5 familii infestate.Le-am tratat cu Codratin de mai multe ori.2 fam.s-au vindecat. Inca o familie s-a vindecat dupa un timp, atunci cand a venit un cules,iar 2 au ramas cu puiet var. pina in toamna.Inainte de hranirea pt.iernare le-am mutat pe ultimele in stupi noi pe rame cladite in anul respectiv.Au trecut iarna cu bine.O familie nu a mai avut p.v. la cealalta a reaparut. Am facut tratament de mai multe ori si am ajuns in toamna fara sa se fi vindecat. Am hotarit sa o distrug.Inainte de a o distruge am luat regina si am dat-o unui nucleu din care luasem regina. Nucleul a trecut cu bine iarna fiind linga o familie puternica.In anul urmator regina s-a schimbat linistit nu a mai aparut p.v. iar eu am ramas nelamurit.

david nick

Puietul varos dupa parerea mea apare din cauza matcii si ca in stup este umiditate faforizand aparitia mucegaiurilorce ataca ceva puiet.La aparitia bolii schimb imediat lada elimin fagurii cu puiet dar si matca si totul decurge normal.Vara aceasta am avut 3 fam infestate dar in iunie am scapat de el facand cum am zis.Cred ca principala vina o are matca care neoand compact sau mai mult decat se poate acoperi duce la aparitia puietului varos.Sunt cazuri cand boala dispare si fara interventia stuparului.Am 100 de fam si au fost ani cand nu am avut nici un stup infestat.,cauza aparitiei bolii poate fi si neglijenta noastra uneori.....este o parere.
    Tratarea cu medicamente nu am facut.
http://dvdnick.sunphoto.ro   http://dvdnick.blogspot.com/

PricopArthur

Dle zgl,
In primul rand imi cer scuze ca imi expun parerea asa tarziu.
Stropind fagurii cu apa inaintea fumigatiei, acidul rezultat distruge si dezinfecteaza foarte bine fagurele. Inainte de a folosi fagurii tratati astfel, trebuie neaparat spalati si centrifugati macar de 2 ori.
E drept ca sarma are de suferit daca este expusa contactului cu acidul, dar oricum la cativa ani fagurele trebuie schimbat.
Nu stiu daca e cea mai buna solutie, dar cel putin fagurii ce trebuie sa stea mai mult timp la rezerva in acest fel sunt mai bine protejati.
Miere multă şi inimă curată!