startovit

Creat de sas angelica, Februarie 16, 2011, 10:05:01 PM

« precedentul - următorul »

Nea Costica din Buzau


[Salutare Nea Costica! Forumul functioneaza in felul urmator: fiecare scrie ce stie sau ce a auzit sau ce crede el si nimeni nu se duce la culcare daca cineva, chiar majoritatea daca ar fi, nu este de acord cu el
. Cam asta am facut si eu, mi-am spus parerea, nu pot sa o chem "concluzie" ca s-ar parea ca nu e corect, fara sa vreau sa conving pe nimeni, asa ca daca vrei sa folosesti Startovit, din partea mea poti sa te duci sa stai la coada de pe acum si-ti doresc succes.]
Te salut Obombo!!  :hi: Stai asa ca nu-i asa, ce am scris eu nu era aluzie la cineva, este o zicala[proveb], care in forma intreaga si corecta suna asa ;,,daca-ti zice doi insi ca esti beat du-te si te cuca''. Aici fiind convins de colegi [mai ales de Pharaonu], am folosit o figura de stil.
Cei drept am cautat sa cumpar, nu am gasit si am abandonat ideia, eu de fel fiind impotriva stimulentilor chimici [nenaturali]. Acuma daca tot te prinsei pacilea [eu fiind cam lenes  :uimit: ], te rog sa ma inveti [sau altcineva] cum sa fac sucul de ceapa si usturoi, cantitatile la litru de sirop 1/1, mentionez ca detin storcator de fructe cu multe functionalitati, si siropul in sticle bagate in zapada. Multumesc anticipat!! Sa fii iubit!!!  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

pharaonu75

Siropul de ceapa nu trebuie sa depaseasca 25 ml/ 1 litru de sirop.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

puiu

Va rog sa-mi dati reteta pentru siropul de ceapa. Muntumesc!

pharaonu75

Ceapa cruda, tocata marunt si apoi pasata/stoarsa.
Cred ca m-am exprimat gresit... trebuia sa spun SUCUL DE CEAPA, in loc de SIROPUL DE CEAPA!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Nea Costica din Buzau

#34
[
Citat din: pharaonu75 din Martie 07, 2012, 01:14:26 PM
Siropul de ceapa nu trebuie sa depaseasca 25 ml/ 1 litru de sirop.
]
Mai Dane, de ce protejezi lenesii, ma??  =)) =)). Am notat, mult-am !! Sa fii iubit!!  ^:)^ =D>.
Pt Angelica [gazda] si pt familia ei; La multi ani pt ziua de azi  !!, si sa fiti iubiti!! :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

sas angelica

Citat din: Nea Costica din Buzau din Martie 08, 2012, 08:24:57 PM
[
Citat din: pharaonu75 din Martie 07, 2012, 01:14:26 PM
Siropul de ceapa nu trebuie sa depaseasca 25 ml/ 1 litru de sirop.
]
Mai Dane, de ce protejezi lenesii, ma??  =)) =)). Am notat, mult-am !! Sa fii iubit!!  ^:)^ =D>.
Pt Angelica [gazda] si pt familia ei; La multi ani pt ziua de azi  !!, si sa fiti iubiti!! :hi:

multumesc Nea Costica.  sper sa accepti scuzele pentru intarziere. aceleasi urari si pentru familia ta. :hi:
si pentru toti forumistii
Carpe diem!

Nea Costica din Buzau

La multi ani Angelica!!!  :happy_birthday:. Sa fii iubita de cei dragi tie !!  ^:)^. Cu respect , C.B.  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

alingo

am citit si eu cate ceva despre Startovit. Ma intereseaza si pe mine sa-mi spuneti cat timp se stimuleaza cu sirop in care se pune Startovit pentru ca familia sa nu intre in frigurile roitului?

aalex

startovitul merge bagat si in apiinvert?tot un plic la 10 litri?

romikele

Da, foarte bine... 5g la 10 l apiinvert sau Dulcofruct (acesta din urma diluat astfel: la 10 l dulcofruct se adauga 7 l apa plata sau ceai de plante pentru a rezulta 17 l sirop 1/1).

happy

DEci sa inteleg ca acum putem sa le dam sirop cu startovit la albine?Zborul de curatire l-au facut.Putem sa le dam si sirop si apifonda sa aiba de unde sa aleaga? :lol:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

gabush86

merge diluat dulcofructul ? stiu ca la apiinvert au fost ceva probleme cu diluarea !

romikele

Apiinvertul e alta mancare de peste.
Studiind cu atentie eticheta dulcofructului, raportul fructoza/apa, se poate deduce usor adaosul de dilutie pentru sirop 1/1 sau 2/1.

dinupaltinis


La inceputul topicului eram interesat de efectul minune al startovitului dupa care l-am testat 2 ani(2011-2012),in primul an cu grija mare cum scrie in prospect,iar in al 2-lea an la greu pe loturi cu familii martor si la familii f.puternice si la mai slabe in primavara si la roi in vara si efectul a fost ZERO.Eu personal cred ca singurul efect al startovitului este doar efectul PLACEBO.Dar asta este doar parerea mea personala si nu spun la nimeni sa dea sau sa nu dea startovit la albine.In rest sa auzim de bine.  :hi: :hi:
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

stefanm

Corect ,am incercat si eu si nu am avut nici un rezultat cu mentiunea ca efectul PLACEBO se manifesta la apicultor ca daca s-ar manifesta la albine ar fi bine. :D
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate