NU antibioticelor

Creat de dragos2006, August 24, 2009, 02:36:18 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Sunt intrutotul de acord cu Stefan. Macar incepatorii sa inteleaga faptul ca nu e bine sa folosim antibioticele fara rost. Cat despre multi din cei cu vechime in apicultura, in aceasta privinta, sunt greu de lamurit.

D006

Folosirea  antibioticelor  nu  se  face  preventiv,ci  doar  in  tratarea  anumitor  boli.Voi  nu ati  tratat noosemoza  cu  fumibil b,strectomicina,sau  nu  foloseati  locamicin  etc..?

centrifuga

eu,centrifuga, in varsta de 60 de ani,cu experienta in apicultura de aproape 100 de ani-a 3-a generatie de apicultori-,cu 250 familii de albine , declar urmatoarele:
-nosemoza,o tratez preventiv cu protofil
-antibiotice nu folosesc nici preventiv nici curativ
-toate bolile si belelele in stupina apar de la varoa;paduchele suge limfa albinelor,ca o lipitoare sangele mamiferelor.aceste albine,cu "sangele"supt,sunt slabite,f.vulnerabile la toti microbii,sporii si alte bazdaganii
-pana acum,stapanind cat de cat atacul paduchilor-tratament cu varachet conform schemei de tratament indicata de producator-a nosemozei,tratament cu protofil,si in lipsa acestuia cu ceai de pelin,concomitent cu "tratamentul final"cu sulf aplicat minus variantelor+soda caustica,am reusit sa mentin familiile de albine in stare optima de sanatate,apte sa "atace"orice cules-de intretinere sau de productie!!!!!

D006

Am folosit antibiotic preventiv cum am auzit de la alti stupari mai batrani in apicultura ultima data am folosit streptomicina in luna inie iulie undeva sigur dupa salcam eram si in dezvoltare in anul urmator cladind mai multi faguri si totusi in mierea predata sa gasit strptomicina si atunci am spus  nu, cu toate ca nam mai predat miere decat intun an de atunci si pana acum dar produc polen si daca folosesti antibiotic se va regasi si in polen ,mai important decat antibioticele este ca tot ce introduci in stupina sa fie dezinfectat.

D006

Bun:-cum  e  posibil  sa folosim antibiotic  in  timpul  culesului  sau  inaintea culesului si  daca  il  folosesc  in  anul  respectiv  nu  mai  scot mierea.
-avantaj  il  au  doar  stupii  verticali pt  ca  ma  pot  juca  cu  tratamentul  in  corpul  de  crestere a  puietului si  nu  cred  ca  la  punerea  magaziilor  vom  avea  probleme  cu  rezidurile.
-este  o  prostie sa  credem , ca  daca  cumparam  utilaj  si  scule  noi  vom  fi feriti  de  loca  ..etc.
-cine  garanteaza ca  materealul  genetic  nu  este  infestat.
-daca  detineti  multi  stupi  si  intra  un  focar de  infectie  mare , ce  facem?
-focul  e  solutia  pt  un  nr  mic  de  stupi
-daca iti  moare  un  stup trebuie  sa  te  superi  si  sa  faci  doi
-un  tratament  care  respecta  regurile de  baza si  urmat de  o  dezinfectie  buna  ar  putea  ajuta apicultorul.
-antibioticul trateaza ,dar  nu  previne.

D006

Mam gandit ca sar putea sa nu se regaseasca antibiotice in miere daca faci tratament numai cu rame de cuib si scoti numai din magazie mierea dar nu sant asa de sigur pentru ca intai albinele depun nectarul peste tot inclusiv in ramele de cuib si de aici mai ajunge din el si in magazie si atunci se contamineaza toata mierea.
-ai o sansa in plus de a nu contacta loca sau de a nu avea loca daca dezinfectezi ce introduci in stupina vorbesc de lazi de rame nici nu se pune problema de a introduce rame crescute in alta parte.

D006

In Romania  nu  am  avut nici  o  problema  cu  bolile albinelor si  parea  ca  daca  respecti regulile  nu poti  avea  necazuri.Ajung  in  Spania  ,cumpar 10 stupi perfect  sanatosi  si  reusesc  in  primul  an  sa  fac 6  roiuri  si  sa  scot  si o cantitate  buna  de miere.In anul  urmator, la  primul  control  de  primavara gasesc  2 stupi  cu  loca ,o loca  puternica care  afecta  toate  ramele  de  puiet .Fiind  ecologic ,ard  stupii si  proced  la dezinfectarea  matrialului crezind  ca  asa  scap  de  loca,m-am  inselat si  de  aici pleaca  povestea  mea  cu antibioticul  care  i-mi  da  rezultate  bune.Din  cauza  acestei  boli  nu  mi-am  marit  efectivul  de  albine,pt  a  nu  strica  banii si  a  infesta  noul  material.Mentionez  ca  nu  am  avut  pierderi  de  fam .albine din  cauza  locii si  toti  stupii sunt  puternici  si  dau  recolta  buna  de  miere.

stefan1

Cel putin la noi, loca americana apare in special vara si este favorizate de temperaturile mari si de lipsa de aerisire suficienta. Spania este regiune mult mai calda si din ce ai spus se confirma ca in tinuturile mai calde incidenta acestei boli este mai mare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Asaceva eu nu am vazut aici,ce sa spun,doar no veni boala sa i-mi afecteze stupii,asa brusc ca la domnul abeja,ce ma fac?

D006


milu56

Uitate cu atentie nu confunda loca cu puietul varos,sa nu crezi ca Spaniolii sunt prosti,poti sa ii spui loca europeana dar am verificat cu atentie,nu e loca,este puietul varos(escaiola)varianta spaniola sau cria de piedra cum spun batranii,acestea apar datorita unei micoze.

D006

Nu mai  vorbesc  de  altii.

milu56

Citat din: abejaNu mai  vorbesc  de  altii.
Nu prea te inteleg.

D006

Citat din: janeseeu ma consider crescator de albine...nu sunt nici producator de miere..nici apicultor
urmaresc stupine in stationar ..stupine care sunt ingrijite de acelasi apicultor..stupine peste care nu a venit agricultura intensiva(stiti voi ce vreau sa zic.
aceste stupine sunt in zone unde nu vin alte stupine in pastoral peste ei
am cateva nelamuriri
1. unde este belsugul ala de albina care era in cutii acum douazeci de ani sa zic..si la incepatori si la stupine mai mari!?
2. daca socotesti si urmaresti cate oua pune matca in celule intr-un sezon..vezi ca nu a iesit atata albina din oua. unde se pierde si de ce??
3. desi s-a pastrat aceeasi igiena stricta in stupine..s-a prevenit cosagvinizarea dupa aceleasi tehnici..chiar si mai bine..calificarea stuparilor crescand in timp..matcile  nu mai au vitalitatea care o aveau acum douazeci de ani sa zicem
4.sa se fi degenerat in asa hal carpatina noastra?? in douazeci de ani???
intreb si ma adresez celor cu calificare si de factura medicala(care activeaza in sistemul sanitar)fie el uman fie veterinar
janese a punctat perfect si succint problemele apiculturii actuale , voi incerca un raspuns la fel de sintetic.
  1, 2 , stupinele din Romania precum si cele din Europa sunt pline de nosema mai ales forma cronica care nu arata mortalitate acuta ci doar scurteaza viata albinei astfel incat noi azi nu mai avem acel belsug de albine.
3 datorita pastoralului haotic si importului la gramada de regine din diferite tari acum la noi este o regina spalacita care mai degraba este un hibrid decat o rasa pura . Doar prin zonele izolate de munte si deal se mai gasesc regine de productie.
4 nu prea mai exista carpatina nostra , numai la mine in zona acum doi ani a venit o mare stupina pe Buckfast , va dati seama ce regine au iesit la apicultorii bastinasi prin incrucisarea cu trantori buckfast.
  Cat priveste tematica antibioticelor trebuie sa reformulez enuntul :
  Cum putem administra antibiotice astfel incat sa nu se regaseasca reziduri in miere .
  PS. Dupa 20 de ani Europa isi intoarce fata catre medicamente inclusiv catre anitibiotice deoarece s-a observat degradarea familiilor in lipsa anumitor tratamente.

D006

Interzicerea  antibioticelor s-a facut  din  cauza  apicultorilor care  nu  aveau  simtul  raspunderei .Sunt  convins  ca-n unele  cazuri nu  se  mai  poate  face  apicultura  fara  tratamente,cat  timp  in  agricultura  se  folosesc  tot  felul  de  chimicale si  ne  otravesc  stupii cu  tot  felul  de  microbi nu  putem  sta  cu  mana  in  sin cum  vor comunitarii.In  acest  an  toti  stupii  dusi  la  floarea  soarelui sunt  depopulati si  cu  putin  puiet ,de  miere  nu  mai  vorbim(nimic) in  loc  sa  adune  au  consumat  iar  fam.de  albine  sunt  decazute  si  nu  se  vad  vioaie.Cand am  dus  stupii  la  f.soarelui  ,toti  erau  bine  populati,puiet  uniform,albine  vioaie iar  aum  daca.i vezi  iti  vine  sa  plingi.Am  luat  un  stup  cu  albine  si  l-am  dus la  centrul  veterinar  pt  analize si  asteptam  rezultatele.Nu  vorbesc  despre  stupii  mei ,ci  despre  stupii apicultorului la care lucrez  eu.