Varroa Destructor

Creat de stefan1, Februarie 14, 2009, 11:06:41 AM

« precedentul - următorul »

Aurel

   In concluzie: Parerea mea e ca intr-o stupina nu toate familiile au acelas grad de infestatare si verificarea cu hartia de control prin sondaj nu este 100/% semnificativa in sensu ca poti nimeri o familie neinfestata sau mai putin infestata. Pentru a evita erorile eu nu ma mai complic, in octombrie ,noiembrie fac 3-4 tratamente obligatoriu fara nici un control.Primavara cred ca e indicat sa se faca tratamentul -daca temperatura permite - cat mai devreme cand suprafata de puiet capacit este mica.Nu am insa garantia unei eficiente si am un semn de intrebare privind efectul asupra puietului necapacit de acea primavara nu fac.

MirceaCalin

Citat din: bucovineanu din Decembrie 12, 2014, 05:37:32 PM
De mai multi ani eu nu fac tratamente primavara. In primavara cand temperaturile permit sa facem tratament cu varachet familiile de albine au deja puiet  si aproape toti acarienii sunt in celulele cu puiet capacit si nu ii afecteaza tratamentul...
Aaaa !

Mi se pare o observaţie excelentă dom'Profesor !
Am să ţin seama de ea.

un OM

Tocmai pentru o eficienta ridicata este data schema de tratament ca la 6-7 zile sa fie efectuate cel putin 3 fumigatii. Pentru a prinde acarienii in diverse stadii de dezvoltare.

PricopArthur

Foaia de control pusa la aceeasi stupi la toate tratamentele, ne da o indicatie si asupra eficacitatii tratamentului.
Ea da o imagine asupra infestarii medii din stupina. Evident, nimeni nu pune o singura foaie de control.
Cel putin eu asa gandesc.
Miere multă şi inimă curată!

Aurel

  Sa inteleg ca le fac tratament si apoi ai verific pe toti cu foaia de control?
Cand ai cativa nu e o problema , dar cand ai de ordinul zecilor sau chiar sutelor cefaci?

un OM

Foaia de control, unsa cu margarina, se pune inaintea tratamentului, la stupii cu fund plin. Cei care au modelul aca, cu urdinisul cat latimea stupului, este treaba relativ usoara. Se pune la cati...vrei, dar macar 15-20% din nr total. Cei care au fund AV observa doar tabla. Problema este ca exista si rama de lemn a fundului ce limiteaza caderea tuturor acarienilor. Insa ramele cu infestare mare, cele cu puiet sunt pe centru.

teoalbina

In lunile decembrie - ianuarie a facut cineva tratament cu acid oxalic? si daca da care a fost procedura si cu ce rezultate?

MOTANUL

#52
Citat din: bucovineanu din Decembrie 12, 2014, 05:37:32 PM
De mai multi ani eu nu fac tratamente primavara. In primavara cand temperaturile permit sa facem tratament cu varachet familiile de albine au deja puiet  si aproape toti acarienii sunt in celulele cu puiet capacit si nu ii afecteaza tratamentul.

Nu am pus eu intrebarea de asa maniera sa rezulte ce ma intereseaza.
Anul trecut a fost un an special (infestare mult mai mare comparativ cu alti ani). Care a necesitat masuri speciale. Si eu nu doream sa ma refer la el.

Pe mine ma intresa daca intr-un an bun (cules de hrana si polen peste medie) daca eu toamna la ultimul tratament nu am mai avut varroa (la un stup fara puiet) - nici macar unul mai are rost sa fac tratament primavara??
La celelalte familii (la care au cazut acarieni si la tratamentul 5 cu Varachet Forte) am pus suplimentar si benzi cu mavrirol. In teorie ar trebui sa ies in primavara cu toti stupii cu foarte putina infestare varroa.
Anul asta mi-am permis sa fac o cheltuiala atat de mare pentru ca am 4 familii. Daca as fi avut 50 de stupi nu cred ca imi permiteam sa pun benzi cu mavrirol la toti.

Citat din: MirceaCalin din Decembrie 12, 2014, 09:19:38 PM
Citat din: bucovineanu din Decembrie 12, 2014, 05:37:32 PM
De mai multi ani eu nu fac tratamente primavara. In primavara cand temperaturile permit sa facem tratament cu varachet familiile de albine au deja puiet  si aproape toti acarienii sunt in celulele cu puiet capacit si nu ii afecteaza tratamentul...

Mi se pare o observaţie excelentă dom'Profesor !
Am să ţin seama de ea.
@MirceaCalin
Si in August ai puiet la greu si trebuie sa faci tratament. Cam acolo intuiesc ca am gresit eu cel mai grav. Am facut un tratament bio cu timol care a fost ineficient. Ochioscopic cel putin parazitii s-au inmultit in acea perioada in loc sa scada. Si chiar daca toamna am facut tratament cum scrie la carte - tot am avut varroa prea multi la unele familii (peste limita admisibilului la trat nr. 3).

Argumente pentru lipsa tratamentului primavara ar fi altele:
1. Exista un grafic care arata rata de inmultire a parazitului este foarte mica in lunile ianuarie-Iunie.
In iulie-august rata de inmultire explodeaza (numarul lor parazitilor ajunge sa depaseasca numarul albinelor din stup in august in lipsa tratamentului);
In septembrie cand am inceput eu tratamentul cu VF - varroa poate fi de de 2 ori mai numeros decat puietul !!!! Cam asta ar fi motivul pt care curgeau si nu se mai opreau (cam 700 au cazut). Eu am fund antivarroa la stupi pe ~95% din suprafata fundului; nu am foaie de control.
Dl. Bucovineanu m-a avertizat ca este o mare greseala sa nu fac tratamentul in August (si alaturi de el mai multi apicultori cu experienta).

Alt aspect important este numarul de administrari cu VF din August - 3; la interval de 7-10 zile tocmai in incercarea de a prinde TOATE albinele descapacite la una din fumigatii. Adica daca o larva/nimfa este capacita la trat 1 speri sa o poti surprinde eclozionata si sa omori parazitii de pe ea la
administrarile urmatoare.
2. Faci 3 administrari in august - pentru a compensa lipsa de tratament in primavara. (asta ar fi motivul 2).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bucovineanu

Foarte adevarat ca numarul de paraziti in familii este foarte mare incepand cu luna iulie iulie deoarece au fost crescute multe generatii de puiet, respectiv de varoa. In acest an primul tratament facut in august se pare ca pentru unele familii a fost deja tarziu asa cum am zis si in alta postare. Din cauza ca infestarea a fost foarte mare, era bine ca primul tratament sa fi fost facut spre sfarsitul lui iulie, imediat dupa o extractie.

MirceaCalin

Eu am făcut 3 tratamente la sfârşit de august - început de septembrie.
La ultimul, însă, m-am asigurat că nu mai era puiet pe rame.
Oricum, am avut un număr de păduchi mic spre foarte mic.

MOTANUL

Eu am avut puiet pana in noiembrie intr-o familie. Un apicultor din snagov in aceeasi zi (inceput de noiembrie avea puiet de 1 zi). L-am vazut cu ochii mei intrucat se mira si el si m-a invitat in stupina si mi-a aratat. Am vazut cu ochii mei nu spun din povestite. Familia respectiva era bine acum (nu tu albine moarte sau alte probleme). Am fost si ieri in vizita sa mai stam de vorba.

Ca regula o sa fac tratamentul dupa extractie in August - si ca exceptie il mut mai devreme in sfarsit Iulie daca e o infestare exceptionala ca anul asta.

@Mircea - daca tu ai avut putini acarieni atunci nu ai de ce sa te legi la cap sa faci tratament mai devreme. Poate ca tu ai familii care genetic sunt mai rezistente (se scutura de paraziti, etc). Eu ma adaptez la ce am si experienta de anul asta. Nu vreau sa mai ajung la 700 de paraziti cazuti la 1 familie la prima administrare.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dany 1

 
Citat din: un OM din Decembrie 13, 2014, 08:46:13 AM
Tocmai pentru o eficienta ridicata este data schema de tratament ca la 6-7 zile sa fie efectuate cel putin 3 fumigatii. Pentru a prinde acarienii in diverse stadii de dezvoltare.

  :bravo:
Tocmai  ma  pregateam  sa  dau  raspunsul  tau :bravo:
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

hapy_bee

    Eu am dat o fumigatie la sf. lunii august, una la inceputul lunii septembrie (dupa 7 zile) apoi inca doua in lipsa puietului. Am sperat sa nu mai vad paduchi pe albine, dar nu a fost asa. Am avut unele familii pe care inca am vazut paduchi si nu putini... am impresia ca s-au obisnuit cu varachetul. Am avut intentia sa aplic in toamna un tratament cu acid oxalic si nu am mai apucat. În primavara as incerca si cu altceva, cu ce as mai putea trata inafara de varachet si care sa fie si eficient?

oroles

Citat din: hapy_bee din Ianuarie 09, 2015, 03:24:21 PM
    Eu am dat o fumigatie la sf. lunii august, una la inceputul lunii septembrie (dupa 7 zile) apoi inca doua in lipsa puietului. Am sperat sa nu mai vad paduchi pe albine, dar nu a fost asa. Am avut unele familii pe care inca am vazut paduchi si nu putini... am impresia ca s-au obisnuit cu varachetul. Am avut intentia sa aplic in toamna un tratament cu acid oxalic si nu am mai apucat. În primavara as incerca si cu altceva, cu ce as mai putea trata inafara de varachet si care sa fie si eficient?
Nu trebuie sa astepti primavara pentru a trata cu oxalic. Cred ca la 4-5 grade se poate face tratamentul cu oxalic prin stropire a albinelor, insa cel mai eficient este oxalicul prin fumigatie.

Se mai poti face tratamente cu acid formic (insa este mai pretentios) sau alternative la Varachet (substante bazate pe amitraz sau taufluvalinat).

http://www.stuparitul.com/medicamente_substante_apicole.html
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MOTANUL

Cine a inceput tratamentul anti varroa? Cum se prezinta fata de anul trecut?
Eu am vazut primul purice pe anul asta - semn ca ar fi trebuit deja sa fac tratament.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0