Varroa Destructor

Creat de stefan1, Februarie 14, 2009, 11:06:41 AM

« precedentul - următorul »

filip

Corina,o fotografie,ceva filmulet de prezentare?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Am fotografii in fisa de prezentare a produsului. Nu stiu sa atasez pe acest forum, asa ca am sa-l trimit pe mail apiardeal, ok?
Mai multe informatii gasiti pe apiguard.com

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Apistan am folosit si am fost foarte multumit de el.
"Apiguard constituie un partener alternant
natural pentru Apistan®."
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Daca am inteles bine tratamentul unei familii costa cel putin 23 lei?

filip

Citat din: bucovineanuDaca am inteles bine tratamentul unei familii costa cel putin 23 lei?
O cutie cu 10 tăviţe poate trata 5 colonii
Pret lista 9.43 lei/tavita + TVA. Se aplica discount in functie de cantitati
Ca idee e mai ieftin decat Mavrirolul,poti trata 10 roi ori 5 fam.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ben90557

9,43+tvax10 tavite=1cutie=112,2 lei=5 stupi.Cat este un mavrirol? Tot pentru 5 stupi.

filip

Citat din: ben905579,43+tvax10 tavite=1cutie=112,2 lei=5 stupi.Cat este un mavrirol? Tot pentru 5 stupi.
20 lei cutia de MAVRIROL
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Din expunere rezulta ca o tavita nu o cutie, costa 11,25 lei. Pentru a trata o familie sunt necesare cel putin 2 tavite. Asa se vede de la mine. Vedeti altfel?

janese

ma..pungasule...fulfit..acu in faza asta ma intereseaza cum se comporta medicamentul..in cat timp se consuma...cum reactioneaza albinele...cum miroase in cutie..ca tratamentul cu varachet va fi baza..dar asa e cand ma mananca undeva sa incerc..sa vad...sa am ce zice daca nu e in regula ceva...vasluieneeee!!! :rotfl:  :rotfl:

D006

Citat din: janesema..pungasule...fulfit..acu in faza asta ma intereseaza cum se comporta medicamentul..in cat timp se consuma...cum reactioneaza albinele...cum miroase in cutie..ca tratamentul cu varachet va fi baza..dar asa e cand ma mananca undeva sa incerc..sa vad...sa am ce zice daca nu e in regula ceva...vasluieneeee!!! :rotfl:  :rotfl:
Ai ce ai cu mirosul din cutii ...........eu stiu ca glumesti.....dar mai sunt si incepatori.Apropo cineva a aruncat fitilile de la mavrirol in focul de la gratar.....unul cu bolta .....A tusit o zi intreaga de credeam ca da ortu popii.

janese

Citat din: teinegru64
Citat din: janesema..pungasule...fulfit..acu in faza asta ma intereseaza cum se comporta medicamentul..in cat timp se consuma...cum reactioneaza albinele...cum miroase in cutie..ca tratamentul cu varachet va fi baza..dar asa e cand ma mananca undeva sa incerc..sa vad...sa am ce zice daca nu e in regula ceva...vasluieneeee!!! :rotfl:  :rotfl:
Ai ce ai cu mirosul din cutii ...........eu stiu ca glumesti.....dar mai sunt si incepatori.Apropo cineva a aruncat fitilile de la mavrirol in focul de la gratar.....unul cu bolta .....A tusit o zi intreaga de credeam ca da ortu popii.
teiule..te-ai albit!!! eu am vorbit serios, sunt aspecte  legate de comportamentul coloniei de albine!..lucruri care ma intereseaza pe mine!!
medicamentul asta pe baza de timol,nu face un tratament shoc!..si atunci ma gandesc sa-l tzin doua trei luni in 3-5 familii sa vedem ce se intampla!!
ce ai cu mine?..am si eu pasarelele mele!
incepatorii,care au ca tzel(ca sa nu zic target) marirea numarului de colonii in stupina lor..ii sfatuiesc sa nu faca experientze..adica sa nu-si asume nici un risc,doi ,trei ani apoi ..sa faca ce experietze si ce teste vor ei!!
apicultorii incepatori sa nu uite ca stupinele si-au marit efectivul dupa metoda veche,..cu impachetare..cu turte..metoda verificata in zeci de ani..si care metoda a trecut stupine,colonii de albine peste zeci de ierni!!
noutatzile ,tehnicile aparute dupa ce am avut acces la informatzii si au venit tinerii cu mintea destupata(vorba unui preten de-al meu...sa traiesti pupe!),sa le apice oricine isi asuma un risc!!
INCEPATORUL NU ARE NEVOIE DE RISCURI IN PERIOADA DE START IN APICULTURA!!
:hi: SA-L AJUTAM SA MEARGA LA SIGUR!!are el timp sa faca si prostii destule!! :rotfl:  :rotfl:

MOTANUL

Scriu aici chiar daca de multa vreme topicul a intrat in hibernare.

La curs am vazut ca tratamentul contra varroa destructor se face in august + septembrie +  octombrie. Am intrebat daca este scris gresit si lectorul a confirmat ca este bine (intrebarea mea a fost daca nu cumva si primavara trebuie facut ceva.

Ambii apicultori de la care am luat stupii (unul avea vreo 240 de familii si altul in jur de 100) au spus ca sa stau linistit ca au facut in primavara tratamentul corespunzator antivarroa. (abia toamna am constatat ca nu a fost bine ca am stat prea linistit )
M-am uitat si in manual si spune tot ca in curs (nu descrie vreun tratament primavara daca tratamentul / schema de tratament de vara-toamna este facuta cum trebuie.

As vrea sa-mi confirmati daca in practica lucrurile stau asa (eu am avut in toamna un stup la care nu a mai cazut nimic la ultimul tratament cu varachet forte).

Pot sa astept pana in August urmator cu el?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

TDI

Daca esti intr-o zona in care sunt multe colonii de albine netratate, reinfestarea e o problema care-ti invalideaza intr-o măsură uriasa tratamentele.
Stiu ca aveai putini, tratezi unul - pui foaie de control si in functie de cati acarieni cad tratezi sau nu.

bucovineanu

De mai multi ani eu nu fac tratamente primavara. In primavara cand temperaturile permit sa facem tratament cu varachet familiile de albine au deja puiet  si aproape toti acarienii sunt in celulele cu puiet capacit si nu ii afecteaza tratamentul. In acest an conditile de clima si cules au determinat o inmultire deosebita a parazitilor. Desi am facut 2 tratamente in august, se pare ca a fost prea tarziu si o parte din familii erau deja afectate mai mult si in perioada ulterioara tratamentului s-au depopulat mai mult decat era normal. Majoritatea familiilor au intrat foarte bune si bune in iarna, dar am si familii care au intrat slabite.