Varroa Destructor

Creat de stefan1, Februarie 14, 2009, 11:06:41 AM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Citat din: AndreiRN
Citat din: Batrinul
Eu sint plecat de mai mult timp din TARA si am uitat limba romina si uite asa vam tradus dupa stiinta ... :rotfl:  :rotfl:  :rotfl: Am inteles ca in lupta contra varoa nu avem nevoie decit de un PIEPTENE
:rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
Da, dar nu ai vrut sa spui ca la fagure i se zice "honeycomb" si de acolo ai tradus tu doar "comb" adica PIEPTENE.
Oricum un studiu ff interesant.
Varroa se dezvolta bine in celulele mari.
In ultimi 20 de ani sa trecut la baza de ceara cu celule mari pt a scoate albine mai mari. Asta a usurat inmultirea la varroa.
Michael Bush, a testat ideea ca daca albine isi face singura fagurele la ce marime isi doreste varroa nu prospera. Cand pune faguri la cladit pune doar 3 cm sus pe rama pt inceput si rama o pune intre 2 rame deja cladite pt a primi o directie cat mai perfecta.
Si, da, varroa prefera fagure vechi si schimbarea lui la 3 ani reduce sansa de infestare.
In cazul asta e recomandat sa folosim faguri claditi in totalitate de albne. Ce nu corespunde din fagure, taiat la ceara, pana cladesc ce vrem noi.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Va salut!
Rezumat textul engleza discuta de capcana paduchilor.Se foloseste rama claditoara care se pune ca penultima rama incuibul,dupa ce costrueste rama si matca umpla cu ,oua puetul de trantor dupa ce capaceste se taie de stupar,ce poate repeta lunar aceasta operatie.Un alt procedeu este cu zahar pudra care deja am vazut in video.
Parerea mea,prin aceste tratamente se poate micsora inmultirea paduchilor,dar nu poate elimina,desfiinta cu desavarsire,cu nici unfel de tratamente.Aceasta procedura este indicat la cei cu efectivul de 20 de familii.Cine are peste 100 de familii nu are vreme de asaceva.Daca nu reuseste sa le scote puietul de trantor mai rau face,ca inmulteste paduchile cu trantorii.

D006

De o saptamana si ceva am funduri cu plasa la stupi pt a scapa de varroa care pica pe jos. Problema este ca gasesc boabe de polen in cutia de carton pusa sub plasa. Albinele nu iau boabele inapoi? Nu sunt multe dar ..... sunt.

D006

La unul din stupi am pus o cutie de carton dedesubt si acuma am inspectat-o cu ochelari.
4 varroa am gasit.
2 nu mai miscau si doua erau vi.
O sa inspectez zilnic.
Sper.

D006

Varroa Treatment
Numerous types of treatment Have been tried in many countries of the world. These treatments fall into several categories which are listed below. The aim is to reduce the varroa population to a minimum by the time that brood rearing stops and the bees are ready for winter. Additional treatments may be needed in spring before supers are required. There is a risk of drone infertility if spring treatments are required.
'Hard' Chemicals
Usually these are veterinary medicines... With defined treatment instructions. It is wise to follow these instructions as resistance to the particular chemicals may be speeded up by using the wrong dose or honey may be contaminated if the advised timing is altered.
Bayvarol was the first example to be licenced in UK with Apistan being the second. The rest of this list is either not licenced in UK, but is a licenced treatment in some other countries or has certification that has lapsed. Taktivar and Gabon  PA 92 are licenced and used in the Czech Republic. Cekafix is licenced in Germany. The licence for Folbex VA has lapsed (it is not recommended as wax residues build up quickly). Pherovar is still under development as of Feb 2001.
'Soft' Chemicals
This category contains Formic Acid, Oxalic Acid and Lactic Acid as well as various Essential Oils. Thymol Crystals and ApiGuard also fall into this category. Although the acids are a 'soft' treatment, they are extremely corrosive and need care and protective clothing when used.
'Physical' or Bio technical Methods
Powders
Flowers of sulphur has been suggested as it is both a fine powder and has been effective against acarine mites. It can be puffed onto the bees or dribbled on to seams of bees between frames.
Icing sugar
(also known as 'powdered sugar') can be dribbled onto the seams of bees... There has been some suggestion that this can damage the early stages of larvae, but I will find out more and update later.
There may be some mileage in mixing flowers of sulphur and icing sugar, but test need to be conducted.
Removal of Nucleus
By forming a nucleus early in the season, with zero brood, all the mites will be on the adult bees and vulnerable to fumigation or aerosol treatment methods. The nuc can be developed to become next season's production colony. The Taranov Swarm Method would be ideal for this purpose.
Queen/brood isolation
Various frame traps made of queen excluder material are produced by the appliance trade.
In a normal hive, Varroa infested brood is split between 60% drone and 40% worker brood.
By caging the queen on an empty drawn comb in a cage made of queen excluder material the mites can be 'drawn' to this frame as, after eight days, it will be the only one with open brood. After nine days this trapped brood is sealed and the frame is 'sacrificed' and another empty drawn comb placed with the queen in the trap. The second comb is sacrificed, again after 9 days, and a third frame is placed in the trap, if this is destroyed as well then we have no brood of any description left as after 24 days all other cells (worker or drone) will have emerged. The idea being that this isolated frame will have a disproportionate number of varroa infesting it and thus the destruction of it will harm the varroa more than the bees. It does disrupt brood development, but if it is timed for the back end of the main honey flow then will not reduce forager numbers and there is still time for a force of 'winter bees' to be raised. (There may even be a benefit in causing this to happen later than usual as the resulting winter bees will be slightly younger and thus have more life in spring.)
There are many variations to this method... one, two or three entrapments or one early in the season and one late. One, two or three combs per trap have been suggested and versions using drone comb or a mixture of drone/worker comb are also mentioned in literature.
This method is time consuming and messy, but it also provides a "brood break". One disadvantage of this technique is the cells vacated by the earliest emerging brood may be clogged with pollen and honey as they are out of reach of a laying queen.
Drone brood 'magnet'
As the mite is preferentially attracted to drone cells they can be used to trap mites and then if the frames are put in a deep freeze for 3 days the mites and brood will be killed. The frames can have the cappings scratched then be exposed to the birds for larvae removal (a hose pipe can also be used and is especially rapid as the remains of the pupae literally pop out of the cells).
This and the previous method can be combined (two twelve day entrapments using drone comb).
Pheramone traps
Stephen Pernal in his work with varroa and odours, is using a simple choice test where mites walk in one of two possible directions towards one of two odours coming from the different arms of a 'Y' shaped tube, He has discovered various bee extracts that attract or repel mites by this method. This may result in a trap that will lure varroa mites to their death.
Foundation cellsize
There is much controversy about this at the moment, but much testing will take place in 2002 and the following years which should give more information. I have other reasons to adopt small cells and if there is some benefit in reduced varroa reproduction in such cells (as is being suggested by some) then I will happily accept it.
'Integrated Pest Management' 'IPM'
Open Mesh floors
The Frakno thymol frame, the Brooks-Knight frame and other thymol crystal evaporating frames can be used in conjunction with frames containing drone foundation.
Icing sugar
Is a fine powder and can be eaten by the bees... As it has no medical effect on adult bees it could be used repeatedly although I am suspicious that it may block spiracles and/or harm developing larvae.
'Non Medicinal Curative Substances'
This peculiar term has arisen in the UK to cover non licenced items in the above lists. Copper Gluconate is being marketed as "Happy Hive Salts" which may or may not be effective for absolute varroa control, but could form part of an IPM strategy. (there are other uses for this material... more later)
Herbal treatments... Powdered coltsfoot has been used. This is a powder and works to cause a lack of grip in the varroa mite's feet just like other powders, but there is said to be some medical effect as well. This requires more research.

D006

Cum am mai spus am pus la doi stupi funduri cu plasa si aproape zilnic inspectez cati varroa gasesc pe hartia de sub stupi.
Interesant dar am gasit si o omida de la molia de ceara care a cazut prin plasa.
Azi am separat doi warroa si le-am facut poze.

D006

Mai aproape

stefan1

In postarea cu care am inceput acest topic, la sfarsit, autorul din care am citat spunea ca doar peste 10 paduchi morti natural pe zi, infestarea se considera importanta si stupul trebuie tratat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

o sa le tin o oarecare socoteala dar cum termina de construit faguri o sa le dau si cu zahar pudra si sa vad daca pica mai multi.

D006

Tratament rama claditoare

andrei_salaj

credeti ca cu rama claditoare si alde alea terminati paduchii..?
io ma insel....eu doar de 3 ori pe an tratez...varachet si toamna asta o sa pun si mavrrol...nu am avut probleme pana acum cu infestare masiva.

marcel68

Am gasit si eu pe aici mai multe metode de tratare varroa
     -cu sucul obtinut din tulpini de rosii-efect acaricid, se pastreaza in stup o sticluta cu fitil
     -cu fumul de la  o tigara la 10 rame dadant, se afuma bine
     -cu praf de usturoi pulverizat pe rame amestecat cu zahar pudra
     -cu macerat din rubarber si urzica(rub. contine acid oxalic iar urz. are mult acid formic) folosit pe o insula de catre francezi unde cresc matci
      -rusii dau cu faina obtinuta din ace de pin(pinus palaessiana)
      -in palma de m spaniolii au gasit o albina salbatica cu celula mica 4,9 mm, rezistenta la varroa, s-au vindut peste 2000 de matci intr-un an
      - acid formic intr-o sticluta cu fitil , concentratie 85%
       -celula naturala e mai mica si nu se pot depune usor paduchii
Intrebati , cautati si pe urma folositi , eu inca nu am folosit , dar o sa le incerc pe toate oricum eu le-am gasit scrise  ,deci si probate de altii.

bucovineanu

Toate aceste tratamente se incadreaza la  tratamente bio. Pot fi incercate pe un numar mic de familii. Este mare riscul de a incerca pe o stupina intreaga.
      Este doar o parere.

D006

La intrunirea de club de luna trecuta ni sa prezentat o noua metoda bio importiva la varroa.
Cerculete de bumbac cu care isi curata femeile fatza de machiaj inmuiate in ulei de nuca de cocos si puse deasupra la rame.
Albina este atrasa de uleiul aromat si varroa care atinge uleiul nu mai poate sa se tina de albina.
Varroa are un fel de ventuze in talpi cu care se tine atasata de albina pana si in zbor.
Daca ai si funduri cu plasa e si mai eficient deoarece ........ pica din stupi.

D006

Am solutia pt. dvs. Se numeste APIGUARD. Produs inregistat acum si in ROMANIA!!!
Albine sănătoase pe cale naturală
Apiguard, un tratament pe bază de timol VITA(Europe) Limited (UK) a conceput, dezvoltat şi brevetat un tratament pe bază de timol, numit Apiguard.
Timolul este un compus natural care se găseşte în cimbru şi în anumite tipuri de miere, cum ar fi cea de tei. Eficacitatea timolului în combaterea acarianului varroa este deja bine cunoscută, cum de altfel este bine cunoscută şi influenţa sa pozitivă asupra sănătăţii şi igienei coloniei. Dezvoltarea gelului Apiguard a optimizat ifuzarea şi acţiunea timolului, făcând din acesta un tratament eficace.Apiguard, un gel cu eliberare lentă, controlată Apiguard este un gel cu eliberare lentă, special conceput şi brevetat, care conţine timol. Gelul acţionează ca un burete a cărui ochiuri se  icşorează sau se măresc în funcţie de variaţiile de temperatură. Când temperatura creşte, volatilitatea timolului creşte şi ea însă ochiurile buretelui se micşorează; eliberarea timolului este astfel în permanenţă controlată. Apiguard, acţiune dublă
Apiguard are două moduri complementare de acţiune. În primul rând, vaporii de timol se împrăştie în colonie ca urmare a ventilării asigurate de aripile albinelor şi atacă acarienii varroa prin inhalaţie. În al doilea rând, albinele lucrătoare transportă şi difuzează gelul în colonie atunci când comunică fizic unele cu celelalte; în
acest caz Apiguard distruge acarienii varroa prin contact.
Inhalaţie: albinele ventilează Contact: contact social între albine
Albinele suferă frecvent de diferite probleme, cum ar fi boli, diverşi paraziţi şi efectele stropirii culturilor cu pesticide. În ciuda tratamentelor regulate, acarianul Varroa destructor rămâne inamicul lor nr. 1. Recent, acest acarian a dezvoltat suşe rezistente la anumite ingrediente active anterior eficace. Pentru a rezolva această situaţie îngrijorătoare este necesară o nouă abordare: Apiguard este un tratament nou pe bază de ingrediente naturale care sunt eficace, benefice şi nu prezintă riscuri pentru coloniile de albine melifere. Este cea mai bună armă în lupta împotriva suşelor rezistente de acarieni. Apiguard constituie un partener alternant
natural pentru Apistan®.
Eficacitatea Apiguard-ului a fost dovedită de numeroase teste Rezultatele testelor efectuate la nivel mondial arată o eficacitate tipică de 90 - 93%. Multe autorităţi internaţionale au realizat teste clinice de succes. Teste practice au fost efectuate de numeroşi apicultori din diferite regiuni şi zone climatice, în ţări din cele mai diverse cum ar fi Mexic şi Finlanda. Concluziile lor au confirmat pe de o parte eficacitatea produsului, contribuind, pe de altă parte, la adaptarea şi stabilirea condiţiilor
de folosire a tratamentului. Apiguard, un produs sigur sub raport alimentar
Timolul este deja prezent în multe alimente. Nu se înregistrează nici o modificare a gustului mierii provenite din stupi trataţi cu Apiguard în afara perioadelor de cules.
Apiguard, sănătate şi igienă pentru albine Timolul are un rol pozitiv asupra igienei din stup. El acţionează ca acaricid, bactericid şi fungicid, încurajând curăţenia în stup. În consecinţă, prin menţinerea sănătăţii coloniei, Apiguard contribuie la prevenirea a numeroase probleme şi boli. Apiguard a primit autorizaţie de comercializare de la autorităţile veterinare relevante din ţările europene şi din alte ţări ale lumii. Acest lucru oferă atât consumatorilor cât şi apicultorilor garanţiile şi securitatea asociate unui produs medicinal autorizat.
Acaricid: acţiune unică Apiguard: acţiune multiplă Varroa destructor
Apiguard, pentru combaterea suşelor rezistente Răspândirea suşelor de varroa rezistente la acaricide a devenit o problemă serioasă pentru apicultori.
Dezvoltarea unor suşe rezistente de varroa ca urmare a folosirii Apiguard-ului este însă puţin probabilă. Timolul inhibează procesele biologice ale acarianului, având o acţiune multiplă asupra membranelor celulare şi sistemului nervos, spre deosebire de acaricide, care afectează numai o anumită porţiune a sistemului nervos. Din acest motiv, apariţia rezistenţei la timol este mult mai puţin probabilă. Un tratament eficace şi sigur pentru combaterea varozei
Produs permis în agricultura ecologică conform Regulamentului CEE nr. 2092/91 modificat pe 24 iunie 1991.
Prezentare Apiguard
Cum se foloseşte? Când se foloseşte?
1. Desfaceţi tăviţa cu Apiguard.
2. Puneţi tăviţa în partea de sus a ramelor
cu puiet.
Sfaturi şi observaţii practice
3. Înlocuiţi tăviţa după două săptămâni. Vara, cât mai curând după recoltare, când
temperatura medie din timpul zilei depăşeşte +15°C. Vremea mai caldă face albinele mai active, acestea difuzând Apiguard-ul în colonie. Dacă coloniile necesită hrană, începeţi tratamentul cu câteva zile mai repede pentru ca albinele să aibă timp prima dată să difuzeze Apiguard-ul.®
4. Tratamentul durează circa 4 - 6 săptămâni.
Tăviţă de 50 g.
O cutie cu 10 tăviţe poate trata 5 colonii.
Apiguard este o marcă comercială a VITA (Europe) Limited - UK.
Produs pentru Vita de Laleham Healthcare Ltd - Hampshire - UK.
Compoziţie: timol 12,5 g. Excipient q.s.p.: 1 tăviţă de 50 g.
Indicaţii: tratamentul varozei cauzate de Varroa destructor (Anderson & Trueman).
A se citi instrucţiunile înainte de utilizare.
Contraindicaţii: necunoscute.
Efecte secundare nedorite: o uşoară agitaţie în colonie în primele zile după
începerea tratamentului.
Apiguard este un produs veterinar.
Perioada de decontaminare a mierii: 0 zile.
• Verificaţi ca albinele lucrătoare să aibă acces la tăviţă. În unii stupi trebuie asigurat un spaţiu deasupra tăviţei cu ajutorul
unui cat, a unui capac de stup răsturnat sau hrănitor, sau cu ajutorul unui magazin gol.
• Lăsaţi tăviţele în stup până când gelul dispare în întregime.
• Controlaţi colonia pentru a observa eventualele modificări; uneori este necesar un tratament în afara sezonului.
• După începerea tratamentului, colonia poate fi uneori afectată de o agitaţie temporară, care este inofensivă.
• Pe durata tratamentului, mirosul caracteristic de timol este uneori perceptibil.
Valabilitate: 36 luni
Pret lista 9.43 lei/tavita + TVA. Se aplica discount in functie de cantitati
Pentru informaţii suplimentare, contactaţi:
SC SERVICII PUBLICE SA
Corina Gherman
400191 Cluj-Napoca
P-ţa Timotei Cipariu nr. 9
Tel: 0264 418 676, 418 677
Fax: 0264 413 777
e-mail: E-mail
APG-09-ROM