O alta fata a consumului......

Creat de mirea-daniell, Ianuarie 04, 2011, 12:46:50 AM

« precedentul - următorul »

flavius

Din punctul asta de vedere, ma bucur sincer ca traiesc in Romania...unde si asomarea porcului e obligatorie, iar taierea lui intra sub jurisdictie penala (cruzime impotriva animalelor), si totusi marea majoritate a populatiei isi vede de treaba...

la noi Codix Alimentaris e deja adoptat, da' complet ne-aplicat...vivat coruptia balcanica...

Ce mi se pare ciudat este ca in SUA, unde dreptul la proprietate este GARANTAT prin constitutie, se poate permite o asemenea ingerinta in viata privata...ce face cetateanul simplu pe proprietatea lui este treaba lui...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

gheco

Citat din: AndreiRN din Ianuarie 06, 2011, 03:06:51 PM
Citat din: flavius din Ianuarie 06, 2011, 02:58:21 PM
1. In alta ordine de idei, am inceput sa pritocesc ideea cu diesel-ul...am "furat-o" de la tine, sa vedem pe unde gasesc un generator mai vechi, DG, sa mearga pe combinatii gen motorina-ulei...il montez in serie in reteaua de la tzara, si mai fac economii la curent...asta la inceput...ulterior se pot gasi multe intrebuintari...

2. A, si ca sa dau un ton mai optimist, de final:  :stop_the_war: :stop_the_war: si treceti pe  :beer: :beer: si  :bzz: :bzz:
1. Adauga la planuri si ideea de a incalzi apa cu acest generator ca acolo e mare necesitatea apa calda pe care eu nu o apreciez asa cum ar trebui cand vad ca vine cu presiune si fierbinte la mine in cada datorita unor oameni care s-au luptat pt acest drept aici.
2. Uita-te la albine pt raspunsuri la multe intrebari ale vieti. Si ele se razboiesc precum orice creatura vie. In tineretea mea eram idealist si pacifist si normal ca voiam ca toti sa fie ca mine dar a trebuit sa invat ca nu sunt doua persoane egale in lumea asta si nu vor fi niciodata.

Sfat tipic american. Costurile pentru obtinerea curentului electric cu generator pe combustibil lichid sunt de cateva ori mai mari decat costul curentului de la retea.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

flavius

Gheco, noi discutam despre posibilitatea utilizarii unui DG (diesel generator), care sa functioneze pe o combinatie motorina-ulei...in cazul asta pretul obtinerii curentului electric nu mai este asa de mare...si daca reusesti sa obtii uleiul ala din surse proprii (dintr-un hectar cultivat cu rapita se poate obtine intre 800-2000 l ulei nerafinat...), atunci scapi de tot ce inseamna taxe, accize, si, in mare, tot ce inseamna mana hrapareata a statului bagata in buzunarul cetateanului...mama lor de hoti...costurile infiintarii unei culturi de rapita pe un ha, plus recoltarea, se duc spre 2000 de lei...asta inseamna, in varianta cea mai "slaba" productiv, sa obtii uleiul de rapita la un pret de 2.5 lei/l, iar in cea mai buna la 1 leu/l...e la mai putin de juma' de pret fata de motorina, nu crezi?

Nu am niciun calculator de eficienta energetica la indemana, dintr-un litru de motorina+ulei cat curent se poate obtine? Care stie?
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

gheco

Daca este vorba de biodiesel este rentabil sa folosesti la tractoarele si masinile agricole. Pentru generarea de energie electirica tot sub pretul curentului electric iesi.
Daca ai o centrala electrica pe biogaz obtinut din porumb siloz si mai primesti si subventia pentru energia verde atunci ai o afacere. Altfel este doar ... o experienta.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

filip

Un generator ,produce zgomot.Nu cred sa fie o alegere buna.Un panou solar ,etc
Asta-i viitorul.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

flavius

gheco a pus punctul pe i cu ultima afirmatie...deci se vrea a fi o (prima) experienta in domeniul biodiesel...pe care, ulterior, sa o pot extinde...si la altceva...masini normale, masini agricole, motopompe, etc, etc...

Pentru o casa de om, sunt de acord cu panourile solare...si cu turbinele eoliene...ca si din asta ma bate un gand sa instalez...sa fim sanatosi, ca le facem pe toate...

PS Ca sa ma explic pana la capat, ideea este ca acolo unde am eu toate "jucariile" electrice, mai ales vara, exista asa, un "obicei" de la Renel, sa se mai taie curentul cate o juma' de zi...si cum timpul la mine nu da pe dinafara, iar o zi pierduta ramane pierduta, un generator electric pe biodiesel este solutia cea mai la indemana (si ieftina) de back-up electric...gata, acum am spus tot...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

gheco

Biodieselul aparent este o problema simpla. Mai ales daca citesti tehnologiile prezentate de cei care vand instalatii de biodiesel. Daca aprofundezi devine mai complicata, dar nu imposibil de realizat. Acum cativa ani era o mare preocupare stimulata si de cerintele uniunii europene de crestere a procentului de combustibili ecologici. Dar odata cu criza a tacut toata lumea.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

flavius

stiu ca nu e simplu, ca m-am mai interesat si eu ce si cum...taman de aia vreau sa-ncep "de jos", adica de la un generator cat de simplu, diesel direct, fara common-rail, fara turbina, aspirat simplu...chiar daca e mai putin eficient, macar imi fac idee ce si cum...si pe urma merg mai departe...

nu-i rea nici ideea biogazului...o sa ma mai interesez, ca n-au intrat zilele-n sac...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

D006

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 06, 2011, 05:27:10 PM
Trecerea Gradinaritului personal sub Ilegalitate !!!

(trimite semenilor tai informatia)




Azi, senatul SUA va vota trecerea legii 510, bine cunoscutul déjà "Act al Modernizarii Sigurantei Alimentelor" (S510). Daca S510 este trecuta,controlul individual asupra gradinaritului personal va fi restrictionat in mod sever, iar pastrarea semintelor pentru anul viitor, va fi trecuta in ilegalitate, aceasta insemnand teoretic pregatirea pentru un complet monopol al firmei Monsanto si agedei sale de proliferare a OMG-urilor (Organismele Modificate Genetic). Pe scurt, ii va oferi guvernului Statelor Unite o noua autoritate asupra drepturilor populatiei de a cultiva, comercializa si transporta orice fel de alimente. Productia de alimente de orice fel, va fi esentialmente sub autoritatea Departamentului de Siguranta Nationala si oricine va fi prins cultivand alimente fara permisiune, chiar si in gradina casei sale, va putea fi acuzat de ofensa criminala. Ia actiune acum impotriva Legii Senatului S510.


Daca Legea senatului 510 va trece, Statele Unite vor fi cu un pas mai aproape de situatia Europei unde Uniunea Europeana a acceptat o directiva care va fi aplicata in forta maxima din Aprilie 2011, care spune ca:

Toate plantele medicinale si suplimentele minerale vor fi interzise, toate invataturile si metodele de vindecare ale medicinei alternative vor fi interzise iar toate colegiile si scolile de homeopatie vor fi dizolvate.  Incepand cu aceasta vara, vor fi interzise vanzarile de carti pe tema vindecarii prin folosirea plantelor si a mineralelor. Daca locuiesti in Europa sau cunosti oameni / ai familie din Europa, te rog raspandeste acest e-mail, intrucat este nevoie de 35 de milioane de semnaturi ACUM, pentru a stopa flagelul! 

http://www.ipetitions.com/petition/joininghandsinhealth/

http://www.ipetitions.com/petition/joininghandsinhealth/

Indiferent unde locuiesti in lume, te rugam vino alaturi de noi si treci azi la actiune!

Noi toti trebuie sa contribuim la stoparea acestui deznodamant care ne pune in pericol sanatatea si viata.
Am studiat ce ai postat si textul original si se adreseaza numai alimentelor comercializate si nu si cele pt folosinta proprie.
Oricum eu il consider un control guvernamental abuziv si ca si multe altele nu va fi respectat.

D006

Citat din: flavius din Ianuarie 07, 2011, 08:47:08 AM
Ce mi se pare ciudat este ca in SUA, unde dreptul la proprietate este GARANTAT prin constitutie, se poate permite o asemenea ingerinta in viata privata...ce face cetateanul simplu pe proprietatea lui este treaba lui...
Aceasta lege de control nu afecteaza proprietatea personala sau uzul ei.
Dar cum multi nu inteleg tot nu poti face orice vrei pe proprietatea ta si asta depinde de la stat la stat si de la locatie la locatie si pana la urma reprezinta vointa majoritati. (Celor cu voce).
Nu put impusca un cal in curte chiar daca este al meu.
Nu pot sapa dupa aur la mine in curte in oras.
Chiar una din ultimele restricti este ca nu pot fuma in casa daca este un minor prezent.
Dar in alte state sunt alte legi.

D006

Citat din: gheco din Ianuarie 07, 2011, 10:13:34 AM
Citat din: AndreiRN din Ianuarie 06, 2011, 03:06:51 PM
Citat din: flavius din Ianuarie 06, 2011, 02:58:21 PM
1. In alta ordine de idei, am inceput sa pritocesc ideea cu diesel-ul...am "furat-o" de la tine, sa vedem pe unde gasesc un generator mai vechi, DG, sa mearga pe combinatii gen motorina-ulei...il montez in serie in reteaua de la tzara, si mai fac economii la curent...asta la inceput...ulterior se pot gasi multe intrebuintari...

2. A, si ca sa dau un ton mai optimist, de final:  :stop_the_war: :stop_the_war: si treceti pe  :beer: :beer: si  :bzz: :bzz:
1. Adauga la planuri si ideea de a incalzi apa cu acest generator ca acolo e mare necesitatea apa calda pe care eu nu o apreciez asa cum ar trebui cand vad ca vine cu presiune si fierbinte la mine in cada datorita unor oameni care s-au luptat pt acest drept aici.
2. Uita-te la albine pt raspunsuri la multe intrebari ale vieti. Si ele se razboiesc precum orice creatura vie. In tineretea mea eram idealist si pacifist si normal ca voiam ca toti sa fie ca mine dar a trebuit sa invat ca nu sunt doua persoane egale in lumea asta si nu vor fi niciodata.

Sfat tipic american. Costurile pentru obtinerea curentului electric cu generator pe combustibil lichid sunt de cateva ori mai mari decat costul curentului de la retea.
Raspuns tipic romanesc.
Uleiul vegetal uzat il obtin pe gratis si ard cam 1500 litri pe an.

D006

Citat din: flavius din Ianuarie 07, 2011, 10:58:20 AM
Nu am niciun calculator de eficienta energetica la indemana, dintr-un litru de motorina+ulei cat curent se poate obtine? Care stie?
Typical operating costs
Fuel consumption is the major portion of diesel plant owning and operating cost for power applications, whereas capital cost is the primary concern for backup generators. Specific consumption varies, but a modern diesel plant will consume between 0.28 and 0.4 litres[7][8] of fuel per kilowatt hour at the generator terminals.

However diesel engines can operate on a variety of different fuels, depending on configuration, though the eponymous diesel fuel derived from crude oil is most common. The engines can work with the full spectrum of crude oil distillates, from natural gas, alcohols, gasoline, wood gas to the fuel oils from diesel oil to residual fuels.[9] This is implemented by introducing gas with the intake air and using a small amount of diesel fuel for ignition. Conversion to 100% diesel fuel operation can be achieveved instantaneously.

Fuel cost 11p - 16p/kWh (using red diesel at 40p/litre)
lifetime engine maintenance about is 0.5p/kWh - 1.0/kWh[4]

mirea-daniell

daca sti ceva legat de biodisel...mod de obtinere precum si procenrtul maxim in combinatie cu motorina ...pentru motoarele cu comanreil....ar fi interesant de stiut daca se poate alimenta motorul numai cu biodisel, fara motorina, si daca este sofisticata tehnologia de prelucrare a uleiului de rapita brut

pistol28

Procent :  ulei/motorina    100/0

Mare ATENTIE! : motorul sa fie NONEURO, ca altfel se infunda CATALIZATORUL si te costa mult mai mult.
Experienta s-a facut pe tractoare si masini agricole.
Miroase a cartofi prajiti la esapament.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

flavius

da, asa stiam si eu: pentru ulei, cele mai bune sunt motoarele non-euro, si chiar fara turbina, daca se poate...va tin la curent cu "realizarile" mele, imediat ce am mai mult timp pentru ele...

Andrei, multam de calcule...o sa le folosesc pe mai departe... :zzz: :thanks:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...