Dispozitiv de îndoit tabla

Creat de adi-m, Martie 12, 2012, 12:28:28 AM

« precedentul - următorul »

vulpea

ca sa nu fie asa cum am zis,ar trebui ca indoitura din colt a tablei sa fie vizibila inspre exterior(evident ca ar fi inertetica dar asa ar fi corect facuta.romikele,cu toata stima.

romikele

Tot nu pricep cum ar putea sa intre apa... doar capacul sta cu tabla sus, colturile nu sunt taiate, tabla fiind doar cutata. Eventual la colturi se astupa cu putin silicon...

tinumaftei

Citat din: vulpea din Ianuarie 27, 2016, 03:35:50 PM
felul cum indoaie colturile => aduce apa sub tabla si asta nu e bine.
Tu la ce film te-ai uitat?!? :uimit:

mausica

La colturi daca le cositoriti nu mai sunt probleme cu infiltratiile de apa
Nimic nu e intamplator ,totul se intampla cu un scop !!!

tinumaftei

Citat din: mausica din Ianuarie 27, 2016, 10:58:30 PM
La colturi daca le cositoriti nu mai sunt probleme cu infiltratiile de apa
De ce sa le cositoresti cand poti sa le indoi doar. daca il intorci cu fundul in sus va tine apa ca tava de cozonac.
Eu am facut capacul de tabla separat ca am avut tabla mai groasa, dar filmul mi-a placut. Dibaci omu'!

sorinma

Se pare ca e de aluminiu tabla.Se vede ca nu e la primul capac..
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

vulpea

tinumaftei ,fara arogante(ca nu accept) se poate ? am parerea si practica mea si am dreptul  sa tin la parerea mea.cine nu e de acord,n-are decat,sa nu tina seama SI ATAT(fara spirite de glume ieftine,zic eu,ca pe maidan).

tinumaftei

Citat din: vulpea din Ianuarie 28, 2016, 08:38:22 PM
tinumaftei ,fara arogante(ca nu accept) se poate ? am parerea si practica mea si am dreptul  sa tin la parerea mea.cine nu e de acord,n-are decat,sa nu tina seama SI ATAT(fara spirite de glume ieftine,zic eu,ca pe maidan).
Adica omul face din patru miscari un capac super etans si foarte estetic, ne filmeaza si ne arata cum putem sa facem si noi, iar daca nu am vazut bine miscare imi mai pun filmul sau secventa odata sau de cate ori e nevoie. Nu arunc in derizoriu meseria unui asa pur si simplu.
Te poti lua la intrecere cu el! Pana incalzesti cositorul el a facut trei capace!!

sorinma

Citat din: vulpea din Ianuarie 27, 2016, 08:10:30 PM
ca sa nu fie asa cum am zis,ar trebui ca indoitura din colt a tablei sa fie vizibila inspre exterior(evident ca ar fi inertetica dar asa ar fi corect facuta.romikele,cu toata stima.

Fa si tu un filmulet.cum faci capacele sa intelegem si noi.
Poate ai alta metoda mai performanta sa ne inspiram si noi.
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

cristian bh

Citat din: sorinma din Ianuarie 28, 2016, 09:40:18 PM
Citat din: vulpea din Ianuarie 27, 2016, 08:10:30 PM
ca sa nu fie asa cum am zis,ar trebui ca indoitura din colt a tablei sa fie vizibila inspre exterior(evident ca ar fi inertetica dar asa ar fi corect facuta.romikele,cu toata stima.

Fa si tu un filmulet.cum faci capacele sa intelegem si noi.
Poate ai alta metoda mai performanta sa ne inspiram si noi.
Daca are in gand sa foloseasca flexul,....mai bine sa stea linistit!

vulpea

c bh,"spiritual" ca de obicei,da ?
t.m,eu am scris sa se foloseasca cositorul ? de altfel sunt adeptul doar a unui capac doar din tabla,pus simplu peste o placa din osb peste corpul cu rame.

vulpea

PS.ca si capacul lui DM,doar ca se acopera cu un capac din tabla.

sorinma

Cauta filmul lui Dan Margarit si vezi cum e facut capacul...
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

vulpea

cauta  filmuletul lui GAIA BEES si vezi ce am vrut sa spun.

dinupaltinis

Citat din: vulpea din Ianuarie 27, 2016, 03:35:50 PM
felul cum indoaie colturile => aduce apa sub tabla si asta nu e bine.
Şi eu la fel îndoi colţul şi nu intră gram de apă.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)