Inamicul public nr. 1 ???

Creat de Florin-braileanul (FlorinI), August 21, 2010, 05:56:06 PM

« precedentul - următorul »

Florin-braileanul (FlorinI)

azi am fost sa dau un ochi prin stupi...
mancare... super putina, albina... destula, puiet... 3-4 rame, dar...
am gasit in stupi... (vezi pozele atasate)

ce dihanie e ?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

cum naiba a intrat lighioana in stup, ca de ultra dolofana, iar inaltimea urdinisului e mai mica decat grosimea unui deget...



din fata
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

am gasit... multi.
chiar m-am speriat.
in unii stupi si 4-5, in altii deloc
care e criteriul de "atac" al stupului?

in unii stupi... doliu.
s-a dus matca. oare din cauza acestei bazdaganii?
asta e asa numitul "lupul albinelor"
l-am gasit si pe fundul stupului si intre rame si intre leat si perete si chiar si in hranitor
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

unul dintre intrusii gasiti in stup

http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

cand stuparul... neglijeaza, albinele se organizeaza

sau altfel spus:
daca stuparul nu pune "usa", albinele fac "zid"
ma minunez incontinuu de cata organizare poate exista intr-un stup
oare de ce nu putem invata si noi de la ele?

http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

stefan1

  Ce arati acolo este, cred, fluturele Cap-de Mort (Acheronita Atropos). E unul dintre daunatorii albinelor. Acesta patrunde pe urdinis noaptea, si isi umple gusa cu miere. La intoarcere, pentru ca si-a marit gabaritul, nu mai poate iesi si dimineata este ucis de albine. Curios ca scoate niste sunete ca o matca ce este stransa de albine. Daca aveai urdinise mai mari, nici nu ii sesizai vizitele, decat la stupii puternici, de la care fura mai greu.  Eu am urdinise inalte la stupi si nu am gasit niciodata asa ceva, dar acum imi dau seama ca am avut asemenea vizitatori. Aveam acum cativa ani niste flori de Regina Noptii, chiar langa un stup. In fiecare seara, pana nu se innopta, veneau mai multi fluturi Cap-de-Mort, unii de dimensiuni impresionabile si vizitau intens acele flori (care se deschid seara).  faptul ca nu mai au acea pudra pe aripi si corp, este pentru ca albinele au cautat sa ii scoata din cuib si au luat ce au putut de pe corpul lui.  Oricum, se pare ca ai multi astfel de vizitatori. Odata poate o sa scriu despre aceasta specie. Sigur au fost si exemplare mai mici, care au iesit din stupi nevatamate.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Cat priveste propolisul de la urdinis, e interesant. Eu stiu ca rasa caucaziana face mai des asa ceva cat si albina neagra, germana. E si un mijloc de protejare a intrarii de intrusi, cand nu mai pot sa apere un urdinis asa mare. Deci stupul nu este foarte mare. De obicei toamna stramtoreaza astfel urdinisul iar primavara cand se incalzeste, il mareste. de obicei acel propolis nu este de cea mai buna calitate. El inglobeaza si resturi din stup, doar incleiate cu propolis, ca sa poata inchide acel spatiu.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

gheco

Eu am pus capcane pentru viespi si le-am gasit pline cu fluturi cap de mort. Nu stiam ca intra in stup pentru ca nu am gasit nici unul. Trag foarte bine la sirop cu otet si pot fi omorati.
Numai bine.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

antiopa din ardeal

 Si eu cred ca fluturii din filmulet sunt fluturi cap de mort sau "striga" datorita sunetelor scoase atunci cand sunt prinsi. Totusi solzisorii de pe corp si aripi cred ca lipsesc datorita faptului ca au ajuns la batranete acesta cred ca este si motivul pentru care i-ati gasit in stupi, altfel isi completau rezervele de hrana si plecau mai departe fiind un fluture migrator capabil sa se deplaseze mii de km. In Ardeal este un fluture extrem de rar, iubeste clima calda si uscata, prin urmare cred ca fluturii vazuti de d-nul stefan 1 sunt o ruda apropiata denumita popular "rachitar" (Herse convolvuli L.) foarte intalnit in podisul Transilvaniei si de care nu stiu sa intre in stupi.
  Mi se pare f interesant sistemul de fund de lada pe care il aveti d-le FlorinI, daca nu e secret va rog sa dati ceva detalii.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: antiopa din ardeal din August 29, 2010, 11:42:59 AM

  Mi se pare f interesant sistemul de fund de lada pe care il aveti d-le FlorinI, daca nu e secret va rog sa dati ceva detalii.

detalii oricand in pm
e vorba de fund antivaroa la stupi din poliuretan
astept intrebari
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

stefan1

Citat din: antiopa din ardeal din August 29, 2010, 11:42:59 AM
Si eu cred ca fluturii din filmulet sunt fluturi cap de mort sau "striga" datorita sunetelor scoase atunci cand sunt prinsi. Totusi solzisorii de pe corp si aripi cred ca lipsesc datorita faptului ca au ajuns la batranete acesta cred ca este si motivul pentru care i-ati gasit in stupi, altfel isi completau rezervele de hrana si plecau mai departe fiind un fluture migrator capabil sa se deplaseze mii de km. In Ardeal este un fluture extrem de rar, iubeste clima calda si uscata, prin urmare cred ca fluturii vazuti de d-nul stefan 1 sunt o ruda apropiata denumita popular "rachitar" (Herse convolvuli L.) foarte intalnit in podisul Transilvaniei si de care nu stiu sa intre in stupi.
  Mi se pare f interesant sistemul de fund de lada pe care il aveti d-le FlorinI, daca nu e secret va rog sa dati ceva detalii.

  Se poate sa aveti dreptate, nu am observat bine cum are trompa. Rachitarul de care spuneti are trompa foarte lunga, pe cand fluturele cap-de-mort are trompa scurta, dar se mai intalneste si el pe florile de noapte. Totusi nu este foarte rar in zona noastra si chiar se gaseste si in zone mai nordice. Se stie ca se dezvolta in special pe culturile de cartofi (e originar din America) si la noi sunt cartofi.  De fapt prin anii 1950 larvele acestui fluture au facut pagube destul de serioase la culturile de cartofi din Europa Centrala, de s-au cautat masuri de combatere. Si mai recent au facut pagube in livezile de maslini din Grecia.
  Si floarea pe care i-am vazut, regina noptii (Nicotiana affinis), este din aceeasi familie cu cartoful si are florile oarecum asemanatoare. De fapt larvele de cap-de-mort pot creste si pe alte plante ca mar, prun, paducel, liliac, fasole, rosii, vinete si chiar urzica. Si catalpa si paulownia pot fi gazdele acestor larve (care pot ajunge si la lungimi de 13 cm).
  Explicatia pe care am auzit-o eu pentru fluturii gasiti morti in stupi era aceea ca inta in stupi cu urdinisele inguste (cum avea Florin) si dupa alimentare nu mai pot iesi. Unele exemplare de fluture pot ajunge la un diametru toracic de 2 cm! Curios si comportamentul acestui fluture. Se zice ca el nu este atacat de albine, deoarece secreta 4 acizi grasi foarte asemanatori si in aceleasi proportii ca la albine, asa ca albinele ii accepta pe faguri. Paza ii poate ataca la intrare, dar au un invelis gros si in plus s-au facut experiente si se zice ca rezista fara nici un fel de urmari la veninul a patru albine. Pe rame poate sa ia miere din celule descapacite dar cu trompa puternica poate strapunge capacele si la celule capacite. Ba poate sa strapunga si fundul celulelor si sa suga mierea din celulele de pe partea opusa a fagurelui. Un fluture poate goli pana la 5 celule de miere, apoi iese din stup neatacat, daca mai incape pe urdinis.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pistol28

 Găselniţa mare   Galleria melonella -

Găselniţa sau molia cerii este reprezentată de două genuri: Galleria mellonela (găselniţa mare) şi Achroea grisella (găselniţa mică). Aceste specii fac parte din grupa fluturilor de noapte, care depun ouăle pe firmiturile de ceară de la urdiniş sau de pe fundul stupului, sau chiar pe rame şi faguri, în special pe cei păstraţi în depozite. Sunt atacate mai ales familiile slabe, adăpostite în stupi vechi, deterioraţi cu multe crăpături. ....................................


http://www.agroinfo.ro/referate-zootehnie-si-medicina-veterinara/combaterea-moliilor-de-ceara.html
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

pistol28

Citat din: FlorinIasta e asa numitul "lupul albinelor"
l-am gasit si pe fundul stupului si intre rame si intre leat si perete si chiar si in hranitor

Nu este "lupul albinelor"

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

pistol28

Lupul Albinelor 
are 3 cm lungime
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Popescu Gheorghe

In Dobrogea el este la el acasa si face un zgomot clar prin falfaitul aripilor;am gasit intr-un stup puternic si anul acesta un asemenea fluture terminat de albine;pe langa el mai sunt si fluturii ochi de paun de noapte care se cam aseamna la marime cu fluturele cap de mort( are un semn pe torace ca un cap de mort)Fluturii ochi de paun au coloritul spectaculos  si cu un semn  ca un ochi pe spate ,comparativ cu celalat,dar nu l-am gasit nici-o data in stupi , dar cap de mort da.,mai rar si la stupii puternici.Seceta ii face mai agresivi,indiferent cat de mic este urdinisul.Propolizarea are drept scop micsorarea urdinisului pentru prevenirea unor atacuri ,la stupii fie mai slabi sau cu organizare mai  defectuoasa de obicei din cauza matcii( batrana,cu defecte sau slab pontifica)