Reteta pt. PROTOFIL

Creat de dragos2006, Februarie 17, 2010, 11:03:35 PM

« precedentul - următorul »

D006

Se pun la macerat in alcool dublu rafinat 300gr. la litru urmatoarele ceaiuri: -PELIN 100gr.-MENTA-50gr.-FRUNZE DE MUR-50gr.-FRUNZE DE AFIN-50gr.-PATLAGINA-50gr .timp de 21 de zile la loc intunecos si racoros.[Aceste plante au actiuni diuretice ,antitocsice si antiseptice.] SE strecoara prin tifon iar aceasta tinctura se amesteca cu un ceai(infuzie)concentrat facut din 1,5 litri apa la 400gr.din urmatoarele plante:-COADA SORICELULUI,-SUNATOARE,-CIMBRISOR,-MUSETEL,-GALBENELE si SALVIE.[Aceste plante au actiuni antibiotice si stimulente] SE AMESTECA la 1 litru de TINCTURA cu 1,5 litri de CEAI .SE pastreza la frigider si se administreaza 17ml la litrul de sirop si in paste 34ml la kg.LA stupina mea a dat rezultate.      SUCCES SI MIERE MULTA!

D006

Pentru ce le trebuie la albine actiune  DIURETICA ?

D006

am gresit termenul, nu este diuretic este ANTIDIAREICA

D006


D006

NICI UNA DIN PLANTELE NUMITE MAI SUS NU PROVOACA DIAREE DIN CONTRA SUNT ASTRINGENTE adica ANTIDIAREICE

D006

PROTOFILUL A FOST FACUT TOCMAI PT. PREVENIREA SI TRATAREA NOSEMOZEI SI DIAREEI. Scuze pentru confuzie!

D006

Noi discutam aici despre protofil de vreo doi ani ... , crede-ma stiu cu ce se mananca protofilul.

janese

Citat din: dragos2006Noi discutam aici despre protofil de vreo doi ani ... , crede-ma stiu cu ce se mananca protofilul.
dragosh....de ce-i tai omului craca?? lasa-l sa zica ce stie..poate din o mie de idei care le posteaza este una macar pe care nu o stii!! :hi:

D006

A gresit capitolul : posteaza la "probleme in folosirea forumului "    :roll: