salcamul rosu

Creat de dragos2006, Decembrie 06, 2009, 03:04:52 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Salcamul rosu este de doua feluri:
- salcamul rosu vascos (Robinia vascosa) - infloreste in mai-iunie si are o productie de miere evaluata la 500kg/ha .
- salcamul rosu hispid (Robinia hispida) - infloreste in mai-iunie si are o productie de miere evaluata la 1.200 kg/ha.

Salcamul rosu hispid este cunoscut si sub numele de salcam de gradina sau salcam ornamental .
Unii cercetatori sustin ca salcamul rosu hispid are cam acelasi potential melifer ca si salcamul alb, care da o productie de 1.000 kg/ha, dar datorita perioadei mai mari de inflorire a celui rosu - cu aproximativ o saptamana - productia acestuia este de 1.200 kg/ha!

Asadar salcamul rosu hispid reprezinta o provocare pentru cei care doresc infiintarea de baze melifere!
Rezista si la temperaturi de sub -30oC, insa vantul puternic ii provoaca adesea ruperea crengilor!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Cam asa arata salcamul rosu hispid!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 03, 2011, 03:00:33 PM
Cam asa arata salcamul rosu hispid!

faraoane tata...
chiar nu am nimic cu tine
dar...



esti dat in..... colo



cand naiba mai ai tu timp de servici, de casa, de familie de cumparaturi, sa sa nu zic de nevasta?
vad ce esti al naibii de activ
ma bucur sincer si ii felicit pe aceia care au optat pentru alegerea ta ca moderator

de unde naiba ..., cum... tu stii , dar imi plac informatiile ca sunt mereu proaspete si la obiect
FELICITARI

sa revenim
de unde pot procura si eu 2-3 pui de salcam rosu?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

gheco

Cine are seminte de salcam? Salcamul este foarte usor de inmultit.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

cristi ciuc

#19
Am văzut şi eu salcâmi roşii prin zona mea.
Într-adevăr sunt decalaţi ca şi înflorire faţă de cei albi, practic înfloresc prin iunie-iulie (dacă nu mă înşel).
O să-i monitorizez mult mai atent să văd dacă au puieţi ori pentru a lua nişte seminţe.
Acum doi ani, din dorinţa de-a împăduri oarecum terenul unde am stupii, am plantat vreo zece din specia celor albi.
Au avut o evoluţie neaşteptată, în sensul că au crescut foarte repede, într-o zonă mlăştinoasă, asanată de mine, dar unde nu vedeai prea mulţi arbori sau arbuşti prin împrejurimi. Măcar avantajul locaţiei este că este prezent un pârâu de munte, la o oarecare distanţă, şi foarte mulţi arini, aluni, călini, plopi, mălini, scoruşi şi alte specii care se dezvoltă în asemenea condiţii (care oferă un cules timpuriu de polen).
Puieţi de salcâmi albi pot să adun oricînd, dar pe cei roşii, trebuie să-i localizez încă odată după înflorire.
Credeam că sunt mai puţin meliferi ca ceilalţi, dar, după cum îi prezină Pharaonu 75, se pare că sunt şi decorativi şi meliferi.
P.S. Puieţi de salcâmi albi şi de tei pot gasi chiar în debutul primăverii, iar din cei roşii o să încerc să strîng seminţe la toamnă.
Dacă este cineva interesat să mă contacteze.

pharaonu75

Citat din: cristi ciuc din Ianuarie 03, 2011, 05:57:40 PM
Credeam că sunt mai puţin meliferi ca ceilalţi, dar, după cum îi prezină Pharaonu 75, se pare că sunt şi decorativi şi meliferi.

In biblioteca se afla cartea ARBORI SI ARBUSTI MELIFERI! Aruncati un ochi pe ea! Iar pentru semintele de salcam rosu sa ma aveti in vedere! :beer: :beer:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sfantul spiridon

pai,
neavand masiv m-am orientat dupa "ochi"
daca vreti seminte de salcam roz se rezolva, numai sa nu se fi desfacut tecile pana acum
daca vreti seminte de salcam rosu, spaniol, portughez, ce o mai fi, la anul
pana atunci sa vedem cine promite o  :beer:
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

pharaonu75

Eu am promis deja o bere pentru seminte de salcam rosu... mai ales daca este ala hispid...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sfantul spiridon

dupa inflorire, cand o sa faca tecute o sa-ti trimit.
cand ajung acasa poate nu uit sa-ti fac o poza sa vezi ca are aceiasi coaja ca cel din poza (eu zic "ca de sarpe").
mai avem pana in vara.
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

sfantul spiridon

Citat din: gheco din Ianuarie 03, 2011, 05:19:51 PM
Cine are seminte de salcam? Salcamul este foarte usor de inmultit.
dumneavoastra nu vreti sa dati  :beer:?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 03, 2011, 06:53:45 PM
Eu am promis deja o bere pentru seminte de salcam rosu... mai ales daca este ala hispid...

unde a mers una... mai merge una?
sfinte spiridon, te bagi la doua?
aaaa sa nu intelegi gresit e vorba de 2 de la mine
ca am una restanta de anul trecut de la evodia luata de la craiova
deci si cu una de la faraonu... ca tot e in zona braila-slobozia...
preferabil daca ai de unde sa produci niste puieti, indiferent cat de mici , ca salcamul are dezvoltare puternica
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

sfantul spiridon

cu puietii e grele, da' cu semintele, numai succesuri.
roz sau rosu?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

Adrian Roman

Oameni buni, Intrati pe pagina mea la sunphoto, vedeti salcamul rosu din curtea mea, si daca de ala doriti, sunteti ca si serviti. Este super invaziv, primavara trag tare sa scap de puietul iesit din radacina. Cat despre potentialul melifer, am mai scris pe undeva, ca albinele nu tare pot culege ca nu prea reusesc sa deschida floarea ca sa intre la nectar, in schimb bondarii se ospateaza ca lumea ! Eu as merge categoric pe varianta celui roz, care e cultivat super intensiv in ungaria, cu scop declarat in favoarea albinarilor. Soiul acela se gaseste si pe langa Sibiu, la Avrig, mi se pare... Este poza pusa de colegul forumist Doctoru, daca retin bine, si e chiar salcamul roz, mai bun melifer ca cel alb.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: Adrian Roman din Ianuarie 03, 2011, 10:57:08 PM
Oameni buni, Intrati pe pagina mea la sunphoto, vedeti salcamul rosu din curtea mea, si daca de ala doriti, sunteti ca si serviti. Este super invaziv, primavara trag tare sa scap de puietul iesit din radacina. Cat despre potentialul melifer, am mai scris pe undeva, ca albinele nu tare pot culege ca nu prea reusesc sa deschida floarea ca sa intre la nectar, in schimb bondarii se ospateaza ca lumea ! Eu as merge categoric pe varianta celui roz, care e cultivat super intensiv in ungaria, cu scop declarat in favoarea albinarilor. Soiul acela se gaseste si pe langa Sibiu, la Avrig, mi se pare... Este poza pusa de colegul forumist Doctoru, daca retin bine, si e chiar salcamul roz, mai bun melifer ca cel alb.

sefuuuuu, un link catre acea pagina de pozici? estem?
sa vedem, poate te scapam noi de lastaris si faci si o pomana apicultorilor
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Adrian Roman