Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Am inceput cu achizitionarea a 2 familii.

Prima pe 22.04.2014 - 8 rame
A 2-a pe 17 Mai 2014 - 5 rame

Prima familie a fost divizata in 3 stupi pe 18.05.2014 (albinele nu mai incapeau in cutie). In urmatoarea saptamana a mai plecat un roi natural - am facut unificare cu una din cutii ca nu mai aveam cutii.
A doua familie a ajuns acum la 9 rame jumatate.

Ieri am primit o matca noua si am introdus 2 matci intr-o cutie; In roi 1 erau deja 6 rame cu albina si nu puteam sa mai bag inca o familie; In roi 2 erau 5 rame jumatate (dar o rama cu foarte putina albina; si una maxim 50%). Am scos rama mai mult goala si albinele sper ca se vor inghesui in ramele ramase - pe seara probabil se vor strange mai multe ca am lucrat in jur de ora 12.00.

Azi se prezinta asa:
Stupul de baza (primul cumparat) are acum doar 4 rame
Roi 1 6 rame
Roi 1 5 rame su dupa diagragma 3
Stupul 2 a scazut azi de la 10 rame la 7

In pozele de mai jos nu apar decat ultimele 3 cutii:





Nu am nicio matca care sa oua recordist;  ^:)^ Dar ma laud si eu cu ce am  :bzz:
O rama cu puiet cam 70% (asta este maxim ce am gasit)
O rama cu miere cam 50% (tot asa maxim - dar erau multe rame grele)




Ca si curiozitati: la mine este multa miere si putin puiet compact (chiar si rama cea buna cu putinta - cea de sus tot are puiet de mai multe varste in ea); A 2-a ar fi ca in loc sa faca coronita matca pune ouale in cel 2/3 de jos si mierea e pusa in 1/3 de sus. Cam asa se prezinta toate ramele



70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Hermannstadt

#1
Bun venit printre noi, banuiesc ca aveti cam acelasi cules ca noi toti  : :)  ce pot sa va spun este ca ar fi bine sa le ajutati cu sirop pt ca sa nu va treziti in toamna ca nu au suficient pt iernare.

Va doresc succes si sper sa fiti activ atat pe forum ( poze si discutii) cat si in stupina!

Numai bine!
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

TDI

Asigura-le spatii de ouat si sirop, 60 ml per rama de albina daca se poate zilnic - la 4-7 zile verifica sa nu stocheze siropul, caz in care extragi (hrana pentru ele in continuare) si/sau adaugi rame

rarescyp

Citat din: TDI din Iulie 19, 2014, 10:44:53 PM
Asigura-le spatii de ouat si sirop, 60 ml per rama de albina daca se poate zilnic - la 4-7 zile verifica sa nu stocheze siropul, caz in care extragi (hrana pentru ele in continuare) si/sau adaugi rame
60 ml / rama zilnic????? cum??? daca de ex fam are 6 rame, sa- i dea zilnic 360 ml sirop....si spui ca daca il stocheaza, sa- l extraga....da ce crezi ca o sa faca cu atata sirop, cum sa nu-l stocheze..???....asta e indopare, nu stimulare....poate nu am inteles eu bine!!!????
Cu respect....
Multa sanatate....
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

TDI

Daca are cules in natura e indopare, daca nu. Daca cea mai buna rama cuhrana apare mai sus, e nevoie. Dar da-le cate 100 ml... O sa fie bine! Colonia de albine nu moare dar nici nu se dezvolta.

MOTANUL

#5
Citat din: Hermannstadt din Iulie 19, 2014, 09:35:43 PM
ce pot sa va spun este ca ar fi bine sa le ajutati cu sirop pt ca sa nu va treziti in toamna ca nu au suficient pt iernare.

Am deja 6kg de dulcofruct + proteina cu minerale si vitamina cumparate. (din august intentionez sa le pun mai des; des la mine insemnand saptamanal;).
August ar fi luna din care am inteles ca este nevoie de hranire suplimentara. Anul acesta ar trebui amanat un pic - sunt foarte multe flori comparativ cu alti ani din cauza ploilor dese. Eu estimez ca in urmatoarele 2 saptamani (cel putin) vor avea mult de cules. In alti ani in August era campul de flori deja uscat.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: TDI din Iulie 19, 2014, 10:44:53 PM
Asigura-le spatii de ouat si sirop, 60 ml per rama de albina daca se poate zilnic
Din pacate stupina este la 40 km de mine (ajung doar in WE acolo).
Prima familie avea un defect major (o tendinta roitoare dusa la extrem - am scris pe undeva ca am gasit 10 matci vii pe zece rame si din botcile scoase si puse pe o masa au mai eclozionat vreo 4-5 matci cat am lucrat la stup). Asta ar fi marele defect.
Marea calitate: cresc rame mult peste medie. Chiar si in stupii cu 4 rame acoperita eu am 7-8 rame crescute 100% si restul crescute in diferite proportii. Deci spatii de ouat au.
Cealalta familie este mult mai echilibrata (construieste rame doar in masura in care are nevoie de ele si le ocupa).
Dupa ce am pus hranitorul intr-unul din roiuri cu sirop - l-au cladit si pe ala.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: rarescyp din Iulie 20, 2014, 07:45:46 AM
60 ml / rama zilnic????? cum??? ....asta e indopare, nu stimulare....poate nu am inteles eu bine!!!????

:cool: Discutia are pentru mine doar valoare teoretica (sunt in faza de invatat acum). Mai des de 1 data la 7 zile nu ajung acolo (deci hranirea zilnica este exclusa in viitorul apropiat, mediu si lung).  :D

Cea mai mare nerealizare din acest WE a fost ca matca din stupul echilibrat pe 10 rame nu a mai fost de gasit la sfarsit. (desi la un moment dat am gasit-o si am facut si poze). Cum trebuie procedat sa nu tulburi matca sa isi ia zborul?
(in afara de cazul evident in care nu tulburi cuibul si o lasi in pace; in cazul meu in care a trebuit sa scormon acolo sa caut rame cu puiet capacit, rame cu albina tanara, rame cu miere etc).
Punctele de vedere au fost divergente:
a) sa ramana pe o rama fara alte rame in jur ca sa nu se incurce sau sa se mute pe alta rama
b) sa fie pusa intre alte 2 rame ca sa se simta matca in siguranta (cu riscul de a se muta pe acestea).


Noi am mers pe varianta a) si matca a zburat.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

cornelioandanciu

Daca poti schimba matca aia care nu ponteaza compact, este batrana!
Va salut.

MOTANUL

#9
Matca respectiva am scris pe undeva ca este cea mai buna (din 10 rame pe 9 aveam oua in diferite stadii).
Nu arata ca la carte, nici una nu avea oua spectaculos (dar peste 40-50% oua in diferite stadii aveau toate cele 9 rame). Una singura avea doar miere.
Ca le depune neingrijit, ca nu am nicio rama ca asta (a colegului bio de pe forum - care pentru mine va ramane multa vreme ca referinta) este adevarat. Dar per total nu am de ce sa ma plang. Eu alta matca vreau sa schimb intrucat are performante mici. (de asta am cumparat o matca noua).
Daca puneam poza cu respectiva imi dadeai dreptate (din pacate nu am poze facute) - acolo sunt si putine rame ouate din totalul ramelor ocupate cu albina + sub 40% din suprafata ramei (cele putine care au oua) + diferite varste ale puietului.

Tristul adevar asta este: nu am nicio matca recordista.

Cel care mi-a vandut stupul care avea 10 rame pana in WE a zis ca matca este tanara -iesita din botca anul acesta. (si cam tot ce a spus despre albine s-a confirmat). Am retinut ideea (la anul o schimb daca se iveste ocazia - ca am cam terminat bugetul pe anul asta)
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

cornelioandanciu

#10
Imi pare rau, nu vreau sa te sperii, dar rama aia nu arata bine deloc! Puietul pestrit poate fi semnul a mai multor boli, in cazul in care matca este tanara! Nu pot mari poza sa vad bine capacelele celulelor, dar este clar ca exista cateva celule pe care albinele le-au descapacit! Ceva nu este ok, intreaba un apicultor experimentat de la tine din zona!
P.S. In una dintre poze vad ceva galben in celule, sa zicem ca ar fi polen proaspat, totusi baga un bat de chibrit sa vezi ce este!
Va salut.

dodo79

Citat din: cornelioandanciu din Iulie 20, 2014, 08:54:08 PM
Imi pare rau, nu vreau sa te sperii, dar rama aia nu arata bine deloc! Puietul pestrit poate fi semnul a mai multor boli, in cazul in care matca este tanara! Nu pot mari poza sa vad bine capacelele celulelor, dar este clar ca exista cateva celule pe care albinele le-au descapacit! Ceva nu este ok, intreaba un apicultor experimentat de la tine din zona!
P.S. In una dintre poze vad ceva galben in celule, sa zicem ca ar fi polen proaspat, totusi baga un bat de chibrit sa vezi ce este!
si eu am asemenea rame de cand am cules bun.dupa ce iese puietul daca matca nu apuca sa bage ou,celula este umpluta cu miere sau polen.

cornelioandanciu

S-au  prostit albinele?Nu mai stiu unde sa puna mierea? Sau ai stupii  prea mici? Oricum ramele prezentate nu sint ok, daca matca este tanara, cum spune colegul, atunci dupa parerea mea este vorba minim despre varroza.Minim! Mai mult nu zic, ca nu vreau sa sperii pe nimeni!
Va salut.

MOTANUL

Citat din: dodo79 din Iulie 20, 2014, 10:30:52 PM
Puietul pestrit poate fi semnul a mai multor boli, in cazul in care matca este tanara! Nu pot mari poza sa vad bine capacelele celulelor, dar este clar ca exista cateva celule pe care albinele le-au descapacit! Ceva nu este ok, intreaba un apicultor experimentat de la tine din zona!

Acasa am pozele la dimensiunile mari. O sa revin pe seara (imaginile nu sunt disponibile de pe computerul de lucru) cu imaginea respectiva nemicsorata.
Eu sunt incepator: Ma ajutati foarte mult ca-mi spuneti un punct de vedere avizat. Eu am considerat ca este mai mult o problema a ramelor vechi (eu am completat cu rame noi si am pus albinele in cutie noua). Am precizat sus ca familia am cumparat-o pe 5 rame si acum are aproape 10. Pe ramele noi puietul era compact (putin - dar compact). Verific acasa daca am poza si cu ramele bune ca sa zic asa.
Precizez si ca nu am facut niciun tratament de cand am luat albinele.
Eu am considerat ramele astea vechi - cu probleme preexistente.
Singurul apucultor cu experienta este cel de la care am luat familia. (pana acum a fost de incredere).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: cornelioandanciu din Iulie 21, 2014, 09:08:31 AM
daca matca este tanara, cum spune colegul, atunci dupa parerea mea este vorba minim despre varroza.Minim! Mai mult nu zic, ca nu vreau sa sperii pe nimeni!

Am uitat sa ma uit pe fundul antivarroa sa vad daca exista ceva. (la stupul asta nu m-am uitat chiar de loc de cand il am). Paraziti pe corpul albinelor nu am remarcat sa fie.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0