faguri prabusiti

Creat de virgiliu, Septembrie 23, 2015, 01:16:15 PM

« precedentul - următorul »

cucubau

Citat din: cipik din Decembrie 02, 2015, 11:00:20 AM
Da un nume.
Fileomera , faguri ambalati in cutii cu sigla Fileomera produsi undeva pe la Ramnicu Valcea.
Cel ce produce fagurii face parte din firma.

Eugen B

Ce model de faguri? cat a fost kg? Si eh lucrez cu filiomera si sunt multumit

trantore

si eu am avut probleme cu faguri prabusiti, mai ales cu cei din caturi

   stupi au stat in soare si blocul de urdinispe mic sau mare(ala standard ce se gaseste in comert)

   am vazut la un stupar in toamna ca nu avea blocurile de urdinis puse, si nu ii era frica de furtisag ca si mie


stie cineva, vara cand ii lipsa de cules, se poate lua blocul de urdinis jos?

bucovineanu

Nu faptul ca urdinisul e mai mare sau mai mic declanseaza furtisagul. De regula furtisagul se declanseaza din cauza apicultorului care nu respecta niste reguli atunci cand umbla in stupi. Din mai pana in septembrie stupii mei ME au urdinisurile de 38x2 cm, au blocurile de urdinis inlaturate si nu am avut furtisaguri.

oroles

Citat din: bucovineanu din Decembrie 02, 2015, 09:28:28 PM
Nu faptul ca urdinisul e mai mare sau mai mic declanseaza furtisagul. De regula furtisagul se declanseaza din cauza apicultorului care nu respecta niste reguli atunci cand umbla in stupi.
Nu sunt de acord. Cand in plin sezon nu ai cules ce te faci? Anul 2014 a fost dezastru apicol si multi stupi s-au pierdut din cauza furtisagului.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Eu am spus care e situatia la mine. Am si perioade fara cules si nu micsorez urdinisele. Fiecare procedeaza cum crede.

tinumaftei

Fagurii din fotografie nu s-au deformat din cauza fagurelui artificial. Familia in care au fost pusi nu a fost in stare sa mentina temperatura in stup in zona respectiva sub 40 de grade. Sunt deformate celulele dupa ce au fost construite. Daca fagurele artificial este prost familia creste multe zone cu celula de trantor, insa pastreaza alinierea generala. Cei mai multi dintre noi nu avem pe timpul verii izolatie eficienta intre capac si podisor.
Se intampla fenomenul acesta dupa floarea soarelui cand populatia scade si stupii sunt direct in soare si feriti de curent de aer. Si mie mi s-a intamplat si nu pot da vina pe un producator sau altu de faguri. Daca ar fi asa ar trebui ca toti fagurii sa se inmoaie asa. Ori daca se inmoaie 10 din 400 (in cazul meu) sigur nu este vina producatorului.

NYK74

Citat din: oroles din Decembrie 02, 2015, 10:05:12 PM
Citat din: bucovineanu din Decembrie 02, 2015, 09:28:28 PM
Nu faptul ca urdinisul e mai mare sau mai mic declanseaza furtisagul. De regula furtisagul se declanseaza din cauza apicultorului care nu respecta niste reguli atunci cand umbla in stupi.
Nu sunt de acord. Cand in plin sezon nu ai cules ce te faci? Anul 2014 a fost dezastru apicol si multi stupi s-au pierdut din cauza furtisagului.
Furtisagul e din cauza familiilor slabe și modului de lucru al apicultorului, eu tot asa  am blocul de urdinis scos de tot si albina italiană e cunoscută ca fiind o rasă mai predispusă la furtisag cu mult față de carpatina noastră si nu am avut probleme in timpul verii niciodată chiar dacă a fost lipsă de cules.

bucovineanu

Celule de trantori construiesc albinele pe orice faguri fie ca sunt din ceara sau ceara e amestecata cu altceva. S-a discutat pe forum cum se pot obtinerame cu cat mai putine celule de trantori. Daca fagurii contin si altceva in afara de ceara, atunci exista sanse sa se prabuseasca la temperaturi mai mici decat cei din ceara. Asta deoarece adaosurile au temperatura de topire mai scazuta decat temperatura de topire a cerii.

tinumaftei

Daca se deformeaza toti fagurii dintr-un pachet evidente este vina producatorului, dar daca se deformeaza unu-doi eu exclud vina producatorului pentru ca fagurii dintr-un pachet ies la rand din masina de faguri. Masinile acestea folosesc peste 200 kg de ceara la o sarja si asta se amesteca. Nu se poate intampla ca toate "adausurile" sa nimereasca intr-o singura foaie de fagure artificial.

balasbebe

Erau vanduti faguri artificiali pana in 1989 dintr-o asa zisa ceara care cu greu era trasa de albine, dar de prabusit faguri nu am auzit. Poate incalzirea globala sa fie de vina.
Fagurii sunt facuti din orice numai ceara nu este. Sunt facuti asa la limita astfel incat si un grad sa conteze pentru a se prabusi. In acest an am gasit faguri prabusiti si la ramele de 25/16 cm. poate este de vina zaharul cu care stimulam. Poate are densitatea prea mare si nu se poate sustine.
An gasit o sursa de faguri cu 40 de lei kg. Pana la urma este mai scump dar nu ma risc. Am testat doar 4 kg. Am inteles ca a inceput sa-i mai scumpeasca sa ajunga la 50 de lei.

vulpea

stie cineva daca s-a intamplat vreodata ca fagurii naturali facuti de albine sa se fi prabusit ?Adi Murgoci ai cuvantul !si ceilalti,bineinteles !!

xxxArionxxx

Si eu am avut faguri prabusiti
la mine cauza a fost sarma de inox , nu are aderenta la ceara
am avut aceiasi FA  si pe sarma zincata cu care nu am avut nici o problema
la viitoarele o sa incretesc sarma de inox ...

MirceaCalin

Citat din: xxxArionxxx din Decembrie 03, 2015, 10:55:49 PM
...la viitoarele o sa incretesc sarma de inox ...

N-aţi avut sârma încreţită ?

Ne puteţi spune de ce ?

tinumaftei

Citat din: xxxArionxxx din Decembrie 03, 2015, 10:55:49 PM
.....la viitoarele o sa incretesc sarma de inox ...
Nu increti sarma. Prin incretire sarma se lungeste si tine si mai putin. De fapt este chiar mai slaba. Fa experienta asta: trage de o sarma din rama cu sarma obisnuita si de o sarma incretita. Rezultatul va fi ca cea incretita nu va reveni nicicum la forma initiala.