Noua lege a apiculturii

Creat de D006, Noiembrie 22, 2012, 04:25:07 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 27, 2012, 10:21:05 PM
Soacra-mea are trei vaci si nu este inscrisa cu ele in nicio asociatie. Cu toate astea primeste subventie de la stat, pe cap de bovina! Deci se poate!
In apicultura de ce nu se poate?

serios ??? ai fost tu la APIA sa depui dosarul ei ? 
  Crescatorii de vaci si nu numai militeaza sa se aplice si la ei modelul de la apicultura pt. a nu mai pierde timp la coada la APIA .
sa-ti mai spun un amanunt , inainte sa depuna dosarul este trimisa la un birou unde se inscrie intr-o asociatie.

pharaonu75

#76
A fost singura sa isi depuna dosarul!
Daca a fost inscrisa cu japca intr-o asociatie "de birou" sau intr-un birou, asta inseamna ca Filip are dreptate...
Ea spune ca nu s-a inscris in nicio asociatie, nu plateste cotizatie, nu i se cere/ofera nimic! In afara de subventie!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 27, 2012, 10:21:05 PM
Soacra-mea are trei vaci si nu este inscrisa cu ele in nicio asociatie. Cu toate astea primeste subventie de la stat, pe cap de bovina! Deci se poate!
In apicultura de ce nu se poate?

ca, fiindca, deoarece... albina nu da lapte

stii de ce nu se poate mulge o albina?
ca nu ii intra galeata intre picioare!!!
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

adriann

#78
Ar tebui puse 2 praguri....pana in 25-30 stupi apicultura hobby (uz familiar) fara obligativitatea inscrierii intr-o asociatie (doar la primarie daca vrei subventie)... si peste.
Daca eu am pe batatura mea 10 stupi si nu vreau nici un ajutor de la stat care e problema? mierea produsa o consum eu si cu familia mea.. mai dau cadou pe la vecini...
E exact aceeasi problema cu cel care are 2-3 capre sau o vaca si nu vrea sa dea nimic la stat si nici statul lui.

Cum definesti un stup din polistiren, sau un buduroi de lemn? sau cine stie ce stup vrei sa ai?

pt. cei inscrisi in asociatie
Tratamentele ar trebui sa fie gratuite (cele de varoa) (o sticla/an de varachet sau ce folosesti + marvirol ) distribuibil de asociatie.
2-3 analize / 10 stupi /an gratis
ajutor la cei contaminti cu LA

stropirile culturilor inflorite dimineata devreme sau seara  (protejarea albinelor salbatice) si anuntatea cu min 72 h la primarie , folosirea subtantei alternative fara efect asupra albinelor si pestilor daca exita, pt. accelasi tratament.
obigativitatea primariei de a anunta prin sms data stropirilor si subtantanta pentru cei inregistrati.

amenda subtantiala pentru punctele de mai sus.

Kov iulian

Citat din: adriann din Noiembrie 28, 2012, 12:55:10 AM
Ar tebui puse 2 praguri....pana in 25-30 stupi apicultura hobby (uz familiar) fara obligativitatea inscrierii intr-o asociatie (doar la primarie daca vrei subventie)... si peste.
Daca eu am pe batatura mea 10 stupi si nu vreau nici un ajutor de la stat care e problema? mierea produsa o consum eu si cu familia mea.. mai dau cadou pe la vecini...

Ne incurcam rau, poate constitutia romaniei ne mai clarifica un pic :
http://www.cdep.ro/pls/dic/site.page?den=act2_1&par1=2#t2c2s0a40


Citat
CAPITOLUL II
Drepturile şi libertăţile fundamentale]

Dreptul de asociere

ARTICOLUL 40
(1) Cetăţenii se pot asocia liber în partide politice, în sindicate, în patronate şi în alte forme de asociere.


Constitutia spune ca e un drept nu o obligatie,  in ce tara traim ?

romikele


D006

  Tipic , nici nu merita sa comentam atitudinea acestei persoane , trebuie sa coboram prea jos.

filip

Exista multi apicultori carora constitutia nu le da voie sa faca politica sa aiba firma ori sa se asocieze.Daca legea nu da sanse egale ,de ce legea apiculturii doreste ca toti sa fie in asociatii?Eu am luat legatura cu deputati si senatori si am discutat acest proiect de lege.E din start neconstitutional.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Vezi ca placa lui Fetea a avut adeziv si te-ai lipit de ea.

Nu ni se impune nici o lege, ea a fost lasata pe mana apicultorilor.
Asa cum vor sti sa o propuna, asa o vor avea.
Comisia de lucru si-a inceput activitatea.

dumi

In prima faza in lege ar trebui prevazute clar tiprile de apicultura practicate :
1 apicultura de hobby sau de tip familial 1-25 familii cat suporta lejer baza melifera pentru o vatra;
2 apicultura intensiva peste 25 familii (necesar peste 2 vetre, sau pastoral)

La prima categoriie legea sa prevada inscrierea in registrul agricol (acelasi lucru este prevazut si pentru celelalte animale din gospodarie)

In a II -a categorie sa se impuna niste norme mai stricte (deoarece in acest caz stuparul produce pentru comercializare)

O alta problema este subventionarea productiei de miere si nu subventionarea numarului de familii de albine (sunt ,,stupari'' care au sute de familii de albine, care nu produc nici 5 Kg miere/familie/an, ale caror familii de albine traiesc la limita subzistentei datorita siropului primit, marid riscul aparitiei epidemiilor de boli contagioase)
In perioada colectivizarilor in CAP-euri se cresteau sute de stupi fara respectarea normelor de intretinere, astfel a aparut loca americana care a decimat aproape toate familiile de albine din Romania

D006

  Nea dumi la mine in zona circula o vorba care spune asa : te auzi ce spui ? matale citesti ce scrii ?

  iar ma repet : UE nu subventioneaza productia . Nu se da subventie pe kg. de miere asa cum nu se da subventie nici la carne , lapte , oua .

ai dovezi concrete ca administrarea de sirop ( de care sirop?) la albine mareste riscul de boli contagioase .

  Cati ani si cate familii de albine aveai cand in Romania a fost marele atac de loca ?

Obombo

Citat din: dumi din Noiembrie 28, 2012, 11:56:02 PMIn a II -a categorie sa se impuna niste norme mai stricte (deoarece in acest caz stuparul produce pentru comercializare)
Hai sa fim seriosi, in primul caz pentru ce produce mierea? Un hobbyst cu 25 de stupi? Cat o fi el de amator, vreo 300 de kg de miere tot le face. O mananca singur? O face cadou?
Din pacate, toti cei care se gasesc in zona gri dintre hobbystul cu 5 stupi si semiprofesionistul cu 50 ar vrea sa fie catalogati ca amatori.

cristipep

Intreb si eu ....se va schimba ceva in tara asta? Oamenii in primul rand? Nu cred , eu zic ca fiecare are libertatea de a face apicultura cum vrea si ce fel vrea , nimeni nu poate impune nimanui ceva sa fim seriosi . ar ...noi ne uitam si peste gard.... :P lung .....

Karpetrusov

Comentariile sunt excelente, dar postati aici  http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=5655.0 propunerile  concrete , asa cum a facut Kov Iulian si dumi. Stefan 1: comentariul este excelent.  Dar formuleaza propunerile concrete , punctuale, redactate fara echivoc. Prezentati chiar si mai multe variante ,reveniri sau finisari ale propunerii initiale.  Trebuie se depasim stadiul de discutii in agora. Timpul trece. Indiferenta noastra favorizeaza niste grupuri minoritare fara scrupule.
A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.

mape 48-petru manea

gradina mea are latimea de 17 m--dupa noua lege cu distanta de 15 m intre stupi si propietatea vecinului nu mai pot avea stupi
in gradina decat sa construiesc un zid chinezesc