Lucruri Slabe

Creat de Muntoiu Radu, Martie 08, 2015, 06:04:07 PM

« precedentul - următorul »

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

romikele

Citat din: Muntoiu Radu din Martie 16, 2015, 06:02:12 PM
Mi-a cerut in schimb sa nu ii mai fac "reclama negativa". Insa cum acest topic nu pot sa il sterg sau sa il modific ca simplu utilizator, ramane la latitudinea administratorilor forumului daca aceasta discutie ramane aici sau e stearsa.
Acest subiect nu poate fi sters, ci doar dezvoltat.
Incercarea de inselatorie ramane, indiferent de modul cum a fost rezolvata situatia, reclamatiile sunt mult mai multe iar noi nu vom apara in nici un fel hotia, minciuna si prostia.

apivasmob

Corect Romikele ai pus punctul pe I.
Sanatate tuturor apicultorilor

filip


Salut Muntoiu Radu
Mesaje necitite
Răspunsuri noi
Martie 17, 2015, 06:42:51 p.m.
E clar ca forumul o ia razna,asta a fost mesajul cand am intrat acum cateva minute.
Acum zice ca sunt eu"filip",da poti sti? :rotfl:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Muntoiu Radu

Haha  :D Si eu am patit-o ieri. Este cineva aici cu o poza cu un copil in costum de apicultor (RazvanTi sau asa ceva), dar s-a remediat problema cand am navigat pe o noua pagina...

romikele

Citat din: filip din Martie 17, 2015, 06:47:51 PM
Acum zice ca sunt eu"filip",da poti sti? :rotfl:
Fii linistit, eu am fost filip ieri, azi am avut alte identitati... si nu forumul a luat-o razna, ci serverul, dar papagalii astia nu raspund nici la telefoane, nici la mesaje, cred ca au cam zbarcit-o cu ultimul upgrade si acum sunt foarte ocupati!  :rusine:

filip


Salut MariusApicultura
Mesaje necitite
Răspunsuri noi
Martie 17, 2015, 07:56:41 p.m.
Multumesc Romikele,de cate ori intru sunt alcineva.............
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Kov iulian

#97
Citat din: romikele din Martie 17, 2015, 07:16:07 PM
Citat din: filip din Martie 17, 2015, 06:47:51 PM
Acum zice ca sunt eu"filip",da poti sti? :rotfl:
Fii linistit, eu am fost filip ieri, azi am avut alte identitati... si nu forumul a luat-o razna, ci serverul, dar papagalii astia nu raspund nici la telefoane, nici la mesaje, cred ca au cam zbarcit-o cu ultimul upgrade si acum sunt foarte ocupati!  :rusine:

Exista o solutie dar e putin mai complicata, si nu stiu daca functioneaza pe un forum cu o baza de date mare.
Am descoperit-o la inceputuri cand ma chinuiam sa instalez un smf pe vechiul xhost.ro si nu ma puteam conecta la msql.
Un forum smf poate functiona si pe o gazduire ce nu are msql, la instalare se selecteaza a se crea o baza de date SQLite care va fi stocata alaturi de fisierele SMF.

Teoretic ( nu stiu daca si practic) se poate corverti o baza de date .sql in una SQLite, apoi cu aceasta o vom inlocui pe cea originala rezultata in urma noi instalarii.
( Din aceasta mutare rezulta alte probleme, exista pericolul de furtisag si trebuie protejata prin .htacces )
Dupa ce se rezolva problema cu  msql-ul serverului se converteste inapoi baza SQLite in .sql si se urca inapoi unde a fost.
   
CitatSQLite
Only recommended for small, low volume and/or intranet-type forums
Multiple supported database types were detected - which do you wish to use. Please note that running pre-SMF 2.0 RC3 along with newer SMF versions in the same PostgreSQL database is not supported. You need to upgrade your older installations in that case.


Apicotef

#98
Stimati colegi, consider ca este normal si corect ca cel ce comanda stupi, in cazul in care nu se face din oficiu, sa solicite producatorului, actele fiscale corespunzatoare, declaratie de conformitate si contract. In plus, stupul ca orice produs comercial, trebuie sa poarte insemnele producatorului, si aici nu ma refer la eticheta, ci o simpla stampila aplicata pe lemn in loc vizibil chiar si dupa vopsire, altfel, in caz de litigiu fabricantul poate spune ca nu sunt stupii lui.

Piata vanzatorilor de stupi se poate schimba numai prin vointa generala a tuturor cumparatorilor, care trebuie sa inteleaga ca "printr-o hartie bine facuta nu trece nici glontul" iar pe incredere nu merge !

Discutia e lunga iar eu nu vreau sa intru in polemici, insa mi-a parut rau de neajunsurile D-lui Muntoiu Radu, care din pacate nu este un caz izolat.

Va doresc numai bine !

Kov iulian

Citat din: Apicotef din Martie 29, 2015, 12:38:46 AM
Stimati colegi, consider ca este normal si corect ca cel ce comanda stupi, in cazul in care nu se face din oficiu, sa solicite producatorului, actele fiscale corespunzatoare, declaratie de conformitate si contract. In plus, stupul ca orice produs comercial, trebuie sa poarte insemnele producatorului, si aici nu ma refer la eticheta, ci o simpla stampila aplicata pe lemn in loc vizibil chiar si dupa vopsire, altfel, in caz de litigiu fabricantul poate spune ca nu sunt stupii lui.

Piata vanzatorilor de stupi se poate schimba numai prin vointa generala a tuturor cumparatorilor, care trebuie sa inteleaga ca "printr-o hartie bine facuta nu trece nici glontul" iar pe incredere nu merge !

Discutia e lunga iar eu nu vreau sa intru in polemici, insa mi-a parut rau de neajunsurile D-lui Muntoiu Radu, care din pacate nu este un caz izolat.

Va doresc numai bine !

Acum foarte multi dintre noi avem PFA-uri, a cumparat cineva stupi sau alte produse apicole prin Cont Escrow ?
Se paote face la orice banca asa ceva.
O fi convenabil?

CitatEste destinat persoanelor juridice angajate in:
- conventii civile, contracte de donatie sau sub termen, contracte de mandate, inchirieri, schimb de proprietati
- livrari, cumparari de bunuri, marfuri etc.
- tranzactii imobiliare, vanzare-cumparare, evacuari etc.

Permite depunerea unor sume de bani in favoarea unui beneficiar, iar ridicarea sumelor este conditionata de respectarea angajamentelor convenite intre parti.

Pentru disponibilitatile existente in cont se bonifica dobanda la vedere.

https://www.cec.ro/home/persoane-juridice/cash-management/cont-escrow.aspx#a

Muntoiu Radu

Citat din: oroles din Martie 08, 2015, 08:31:11 PM
Parerea mea e ca acesti stupi pe care ti i-a dat sunt facuti din scanduri de europaleti.
S-ar putea sa ai dreptate. Am chituit la greu stupii si am tanzvazat unele familii in ei (doar pentru Aprilie-August) si dupa doar 1 saptamana de stat afara cu albinele in ei au inceput sa crape scandurile.

stupvertical

Citat din: oroles din Martie 08, 2015, 09:00:41 PM
Eu am folosit cu succes negrese la unele lucruri la stupi (manerele) si nu a crapat o scandura. Am observat ca intra cam greu. Daca dai holzsurubul mai in margine trebuie sa te astepti sa iti crape. Folosesc cuie la imbinari si sa stii ca si cuiul daca l-ai dat la marginea faltului iti crapa scandura. Ca sa nu crape, uneori inmoi varful cuiului in vaselina.

Holzsuruburi pt lemn:

http://www.stupvertical.ro/info/materiale

nu fac reclama.

stupvertical

Citat din: oroles din Martie 08, 2015, 09:00:41 PM
Eu am folosit cu succes negrese la unele lucruri la stupi (manerele) si nu a crapat o scandura. Am observat ca intra cam greu. Daca dai holzsurubul mai in margine trebuie sa te astepti sa iti crape. Folosesc cuie la imbinari si sa stii ca si cuiul daca l-ai dat la marginea faltului iti crapa scandura. Ca sa nu crape, uneori inmoi varful cuiului in vaselina.

Holzsuruburi pt lemn:

http://www.stupvertical.ro/info/materiale

nu fac reclama.

stupvertical

Citat din: ciucur din Martie 09, 2015, 11:00:00 PM
Eu m-am lamurit cu tamplarii. Sunt ca si societatea romaneasca, lipseste clasa de mijloc.
Ori sunt foarte buni, foarte scumpi si putini la numar sau sunt foarte slabi, uneori si ieftini si din pacate multi. Radule tu esti dintr-un loc unde se gaseste lemn destul de bun. Fa-ti singur lazile daca ai unde.
Am intrebat in ultima vreme in 3 locuri despre grosimea lazilor. Raspunsurile au fost 20, 22 sau 27 mm grosime. Am aflat si de ce. Folosesc material de la un mare producator de lemn. Uscat si rindeluit. Din pacate plin de noduri, crapaturi si lemn bolnav - special pentru Romania. Materialul bun pleaca la export. Daca vrei de exemplu pereti de 25 mm grosime, greu gasesti pe cineva sa faca. Succes in rezolvarea problemei, ai avut un ghinion.....

BUNA ZIUA,

va inteb ce inseaman scump si ce inseamna ieftin.



RazvanTi

daca nu puneati poza aia cu imbinarea a 2 bucati cap in cap sa obtineti o latime de stup ziceam ca IMI PLACE daaaar, NU imi place!!! :qp:
din bucatile alea puteau fi facute altele. spre exemplu micronuclee de imperechere, colectoare de polen, etc.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro