protejarea stupilor la cutremur

Creat de gore, August 12, 2016, 04:20:19 PM

« precedentul - următorul »

gore

Salutari stimati apicultori. Va supun spre dezbatere un subiect nediscutat pana acum. Cum ne protejam stupii de un cutremur peste 6 grade. Personal ma gandesc la aceasta problema de vreo 2 ani, desi mi-am pus intrebarea de cand am pozitionat stupii pe suporti de lemn. fac aici referire la toti cei care au astfel de suporti precum si suporti de fier sau pe lazi de plastic. Cine are pavilioane nu au o astfel de grija.
Asadar, eu am gandit 3 variante:
1. prinderea stupilor asezati pe lanti de lemn cu ajutorul unor holsuruburi si platbanda din fata si din spatele corpului de acei lanti
2. schimbarea suportilor de lemn cu suporti din cornier de 40 mm cu picioare sudate si infipte in pamant, astfel ca stupii sa fie pozitionati la fel ca in pavilion intre lantii de cornier, metoda prea costisitoare dupa parerea mea.
3. mentinerea suportilor existenti dar cu un adaos, adica sa fie confectionata o protectie fata -spate dintr-o bara de fier prinsa cu balamale de soprtii initiali de lemn, astfel incat la mutarea stupilor sau plecarea in pastoral aceasta bara sa fie lasata in jos eliberand stupii.
Astept pareri si va postez cum am eu stupii.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

sebyman

#1
am achizitionat o carte de curand de la anticariat ,,ANIMALELE SI CUTREMURELE DE PAMANT,,,destul de veche si la albine se spune ca simt cu aproape o luna inainte un posibil cutremur,se da detaliat acolo cam tot comportamentul albinei la apropierea cutremurului insa din relatari ale stuparilor din timpuri foarte vechi si pana cand a fost scrisa cartea se spune ca in momentul cutremurului familia paraseste stupul dupa care revine inapoi,asa ca nu are rost sa va stresati caci albina stie mai bine ca oricine ce are de facut,singura problema care poate aparea este caderea lazii insa mai mult ca sigur o sa gasiti familia asezata pe lada,unul din semne este blocarea cuibului cu miere,anul acesta s a intamplat la tei la foarte multi crescatori,chiar dl calmus daniel se plangea intr un filmulet legat de floarea soarelui de acest lucru, albina nu face nimic fara motiv asa ca cine stie ce o mai fi sau poate l a prevestit pe cel din italia caci la mine au inceput ponta matcile ca in plin sezon

tinumaftei

Foarte tare asta cu Italia!!!!!!
Dar albinele din Italia ce au prevestit?
Mi se pare că de vreo două sute de ani suntem în epoca științei. Desigur, nu toți...

Kov iulian

Citat din: tinumaftei din Septembrie 04, 2016, 09:12:36 PM
Foarte tare asta cu Italia!!!!!!
Dar albinele din Italia ce au prevestit?
Mi se pare că de vreo două sute de ani suntem în epoca științei. Desigur, nu toți...

Oare ?

Nu e si asta tot o religie, o ideologie de care ne vom debarasa candva?

Daca peste sute sau mii de ani vom vedea lumea prin alti ochi si vom spune ca religia si stiinta sunt depasite?

Daca mintea noastra va trebui sa "inventeze" un alt mod de a interpreta lucrurile din jur?

Privesc mult la emisiuni stiintifice si la un moment dat parca acei Domni se duc cu speculatiile atat de departe incat inceteaza sa mai fie stiinta ci mai degraba credinta fara dovezi.

tinumaftei

Religia are legătură cu Bunul Dumnezeu sau Divinitatea pentru alții.
Știința are legătură cu apa calda si sapunul, altfel spus cu nivelul civilizației.
Sa nu le amestecăm între ele.
Stiinta ne este decat ce poate fi verificat si reprodus. Ficțiunea nu este știința, este cel mult literatură!

Jimmy2011

#5
Citat din: gore din August 12, 2016, 04:20:19 PM
Salutari stimati apicultori. Va supun spre dezbatere un subiect nediscutat pana acum. Cum ne protejam stupii de un cutremur peste 6 grade. Personal ma gandesc la aceasta problema de vreo 2 ani.......
Asadar, eu am gandit 3 variante:.................
2. schimbarea suportilor de lemn cu suporti din cornier de 40 mm cu picioare sudate si infipte in pamant.....
3. mentinerea suportilor existenti dar cu un adaos.......

Am impresia ca de ceva timp urmaresc doua forumuri apicole unde posteaza si raspund aceeasi 7-8 useri retardati ! Se pricep si isi dau cu parerea si cu "experienta".... tot cei 7-8 ...useri ...retardati !!! Cred ca postati de dragul de a creste cifra postariilor si de a deveni Veteran, Great Veteran etc.....
Nu imi vine sa cred ca ne preocupa problema unui cutremur de peste 6 grade Richter( presupun ) pentru albine.....!!!! Sunteti tampiti!!! Voi ce plm veti face sau ce veti fi la un cutremur de peste 6  ???? grade.... Fa-ti probleme ca pica ...maghernita unde stai pe tine ...tampitule...nu ca se sparge stupul care sta la maxim 60 cm de sol....retardatule....

Tot respectul pentru  OAMENII care mai sunt pe deasupra si ....APICULTORI  si au ales sa nu mai posteze si sa citeasca toate ineptiile ...retardatiilor de forum.....Veterani, Super Veterani, Profesori ...smd....

Ai 7 zile la dispoziție să faci o listă completă a "retardatiilor de forum.....Veterani, Super Veterani, Profesori ...smd...."
După aceea vei avea posibilitatea să le ceri scuze tuturor.... altfel, va fi nasol !...



Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

stefan1

   Jimmy, vad ca cu timpul ti-ai schimbat radical parerea  despre forum!
Intre cele 3 postari ale tale sunt niste deosebiri de atitudine pe care ar trebui sa ti le explici macar tie.
Neamtul zice:"Ein Mann - ein Wort." Dar tu sigur nu esti neamt...

Citat din: Jimmy2011 din Iulie 22, 2011, 11:47:25 AM
...
Urmaresc cu mare interes si satisfactie discutiile si postariile pe Apiardeal,jos palaria,foarte constructiv.Sunt nou pe acest forum si in ale stuparitului.
...

Citat din: Jimmy2011 din Decembrie 26, 2015, 11:37:11 AM
Dle user PACO , cand ati decis sa deveniti membru pe acest forum,ati luat la cunostiinta si ati bifat ca ati luat la cunostiinta termenii si conditiile pentru a fi membru si a discuta pe acest forum. Aici toti  membrii forumului discutam , postam ne dam cu parerea si RESPECTAM opiniile celorlalti colegi de breasla ! Nu aveti dreptul sa jigniti si sa vorbiti urat de un coleg de forum.
Noi , ceilalti, impreuna cu BIO, cei care nu vrem sa parem altceva decat ceea ce suntem, va respectam in continuare, si va dorim sarbatori fericite alaturi de cei dragi !
Sa fiti sanatos si...cu minte!  :mosul:


Citat din: Jimmy2011 din Septembrie 04, 2016, 11:01:40 PM
...
Am impresia ca de ceva timp urmaresc doua forumuri apicole unde posteaza si raspund aceeasi 7-8 useri retardati ! Se pricep si isi dau cu parerea si cu "experienta".... tot cei 7-8 ...useri ...retardati !!! Cred ca postati de dragul de a creste cifra postariilor si de a deveni Veteran, Great Veteran etc.....
Nu imi vine sa cred ca ne preocupa problema unui cutremur de peste 6 grade Richter( presupun ) pentru albine.....!!!! Sunteti tampiti!!! Voi ce plm veti face sau ce veti fi la un cutremur de peste 6  ???? grade.... Fa-ti probleme ca pica ...maghernita unde stai pe tine ...tampitule...nu ca se sparge stupul care sta la maxim 60 cm de sol....retardatule....

Tot respectul pentru  OAMENII care mai sunt pe deasupra si ....APICULTORI  si au ales sa nu mai posteze si sa citeasca toate ineptiile ...retardatiilor de forum.....Veterani, Super Veterani, Profesori ...smd....

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

RazvanTi

#7
 :uimit: mestere ce patisi?!?!?
se umfla taratza-n tine?!?!?!?
de unde si pana cum o astfel de reactie pe un forum public?!?!?!
daca nu-ti place aici pe la noi prin multime du-te bre in pestera...
poate acolo nu te mai supara nimeni...
PS: daca stiai adevaratul sens al cuvantului retardat sau a cuvantului tampit...

PPS: "si asa mai departe" se scrie prescurtat samd nu smd.
       SMD este denumirea unor microcomponente electronice.
       ca sa nu mai zic de greselile gramaticale GRAVE din postarea ta
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

sebyman

scuze daca am deranjat pe cineva prin mesajul postat .am sa atasez o foto luata de pe net cu cartea in cauza

cristi6821

In caz de cutremur nu ar tb ca fiecare stup sa fie dotat cu un bax de apa minerala, cateva conserve, medicamente, un radio si un fluier?

corneliuhrom

d le gimi  aveti si dreptate cum niste nevertrebate sa ne dea de stire  ))/ dar noi vorba  d lui stefan1  ne cotrolam   cind folosim tirbusonul  de mai molte ori  :qp:

gore

Rog moderatorul acestui forum sa ia atitudine fata de unele persoane care aduc jigniri si insulte. Poate domnul X, ca nu merita sa-i dau numele, nu stie ca poate da cu subsemnatul la parchet pentru un asemenea comportament. Rusine sa-i fie, asa limbaj de mahala.....nu merita sa fie printre noi.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming