O rama buna de miere de cate rame de albina este adunata?

Creat de dedu, Mai 04, 2013, 05:29:45 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

Citat din: marian sima din Mai 06, 2013, 08:34:45 AM
Stefan ,cind ai o familie cu 7 rame de albina si 3 rame cu puiet (Dedu precizeaza ca are si cu 3 de puiet)  ceva nu este in regula ,adica ponta matci este in regres (nu cred ca a tinut el cuibul blocat).
Ori esti precaut sa nu produci furtisag (mai ales daca stupi sint in pat rece),ori rezolvi situatia matci.

  Am vazut poza cu familiile tale. Sunt foarte puternice! Sa stii ca in alte zone este totusi o intarziere in dezvoltare, data de clima si vegetatie. La altitudini mai mari sau in apropierea muntilor care mai au zapada, noptile sunt reci, familiile nu-si pot permite sa extinda atat de mult puietul ca in sud. Dar sa stii ca exista o lege a compensatiei. Mai spre vara, familiile din zonele mai reci ajung chiar mai mari decat cele din sud, si pentru ca acolo temperaturile prea mari afecteaza secretia de nectar si polen a plantelor si chiar activitatea albinelor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marian sima

Stefan intre culesuri se stimuleaza cite putin si familiile se tin asa cum ai vazut in poza,la floarea-soarelui trebuie sa culegi de doua ori si sa ei 50 kg miere marfa,asta nu o faci daca ai familiile slabite.